GDDKiA – znamy docelowe nazwy węzłów na budowanej drodze ekspresowej S14

Praktyką jest, że nazwy węzłów na budowanych autostradach i drogach ekspresowych, na etapie prac przygotowawczych i projektowych mają charakter tymczasowy. Jednak w miarę postępu robót budowlanych, nadawane są ostateczne nazwy, najczęściej o charakterze geograficznym, np. od najbliższej większej miejscowości.

Obecnie uporządkowaliśmy kwestię nazw węzłów na aktualnie budowanej drodze ekspresowej S14. Dwa z nich otrzymało nowe nazwy. Dotychczasowy węzeł Łódź Teofilów został przemianowany na Aleksandrów Łódzki. Bezpośrednio połączy bowiem drogę ekspresową S14 z tym właśnie miastem. Kolejnym, poruszając się w kierunku północnym węzłem, który zmienił nazwę, był węzeł Aleksandrów Łódzki (u zbiegu S14 i DK71 – ulicy Aleksandrowskiej w Zgierzu), który aktualnie będzie nosił nazwę Zgierz Zachód.

Zmiany dotyczą też autostrady A2

Ta zmiana ma swoje konsekwencje, dotyczące innego węzła. Chodzi o dotychczasowy węzeł Zgierz na autostradzie A2, u zbiegu z DW702, który teraz będzie nosił nazwę Zgierz Północ. Zmiana ma wyeliminować ewentualne pomyłki.

GDDKiA – gdzie powstają stacje ładowania pojazdów elektrycznych na sieci dróg krajowych

W porozumieniu z samorządami i Ministerstwem

W przypadku węzłów, którym zmieniono nazwy, uzyskaliśmy opinie Samorządu Województwa Łódzkiego oraz miast Zgierza, Łodzi i Aleksandrowa Łódzkiego, a także – w przypadku węzła Zgierz – Departamentu Poboru Opłat Drogowych w Ministerstwie Finansów.

GDDKiA – bezpieczne podróże w okresie ferii zimowych

Co się nie zmieni?

Wszystkie pozostałe nazwy węzłów Łódź Lublinek, Łódź Retkinia, Konstantynów Łódzki, Lućmierz i Emilia pozostają bez zmian.

Pierwszy odcinek S14 jeszcze w tym roku

Prace na odcinku od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki (12,2 km) zaawansowane są w ponad 90 proc. i pojedziemy nim w połowie bieżącego roku. Natomiast odcinek od węzła Aleksandrów Łódzki do Słowika gotowy jest w 60 proc. i ma zostać przekazany kierowcom wiosną 2023 roku. Koszt całego przedsięwzięcia to 1,3 mld złotych.

Źródło: GDDKiA