Marka zegarków Lorige i Peugeot Sport łączą siły we wspólnym projekcie

Dzisiaj, gdy dla wyścigów długodystansowych ponownie nastały przyjazne czasy, producent zegarków Lorige i PEUGEOT Sport postanowili stworzyć linię czasomierzy, które będą przypominały historyczne wydarzenia.

Od czasu ogłoszenia przez Automobile Club de lOuest w 2020 roku nowej prestiżowej kategorii w wyścigach długodystansowych, wielu producentów – w tym również PEUGEOT – zapowiedziało swój powrót. Francuska marka, która ma na swym koncie trzykrotne zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans (1992, 1993 i 2009), wzbudziła sensację, gdy zaprezentowała hybrydowego PEUGEOT 9X8 Hypercar. Dzięki nowej kategorii, która jest wyraźnym ukłonem w stronę publiczności i zaprojektowanie samochodu, nawiązującego do kanonów stylistycznych marki, PEUGEOT po raz kolejny pozostawia niezatarte wrażenia tak, jak podczas premiery PEUGEOT 905 w 1990 roku i PEUGEOT 908 w 2006 roku.

Podobnie jak BL-Endurance – pierwszy model marki Lorige, który wymagał ponad 2 lat prac badawczo-rozwojowych, w tym faz testowych, aby sprawdzić niezawodność firmowego kalibru LOR-PR01 i zatwierdzić technologię obróbki karbonowego materiału wyjściowego – PEUGEOT 9X8 tej zimy również „wkroczył” w niezbędną fazę dopracowywania szczegółów w testach drogowych, które powinny potrwać kilka miesięcy, nim auto pokaże w pełni swój lwi pazur.

Lorige zazwyczaj wykonuje koperty do swoich zegarków z hamulców pojazdów, które brały udział w wyścigach. Tym razem, wykorzystując prace nad nowym PEUGEOT 9X8 Hypercar, marka zdecydowała się użyć do wykonania BL-Endurance „Hyperblack” materiał pozyskany z klocków hamulcowych z pierwszych przejazdów tego bolidu. Można więc już teraz wejść w posiadanie sprawdzonego w testach elementu pochodzącego z PEUGEOT 9X8, który przyczynił się do dopracowania tego wspaniałego bolidu jeszcze zanim pojawił się on na torze wyścigowym.

Olivier JANSONNIE, dyrektor techniczny PEUGEOT Sport: „Koncepcja zaproponowana przez Lorige z miejsca przypadła nam do gustu, ponieważ nasze światy technologiczne są do siebie podobne i wymagają zachowania najwyższej precyzji. Sporty samochodowe powinny służyć za wzorzec odpowiedzialnego działania, dlatego bardzo cieszymy się na myśl, że damy częściom pochodzącym z PEUGEOT 9X8 drugie życie… Jest to coś bardzo pozytywnego, i to pod wieloma względami. A jeśli na dodatek stwarza możliwość połączenia innowacyjnej koncepcji ze stylistyką i jakością zegarków Lorige, to ta współpraca nabiera jeszcze głębszego sensu”.

Pierwsze obroty wskazówek

Podobnie jak nowy hipercar zaprojektowany przez PEUGEOT Sport, Lorige BL-Endurance „Hyperblack” wykonuje właśnie swoje pierwsze „okrążenia” wskazówek. Chronologicznie rzecz ujmując, faza prac rozwojowych nad bolidami wyścigowymi odbywa się bez żadnych zewnętrznych „ozdób”, dzięki czemu można bez przeszkód podziwiać kształty karbonowych nadwozi. Podobnie jest w przypadku BL-Endurance.

PEUGEOT Design – food truck opracowany wspólnie z WHIRLPOOL Lab –

Model „Hyperblack” jest wykonany z surowego karbonu i elementów tytanowych z powłoką DLC (Diamond Like Carbon) w kolorze czarnym, które nadają mu unikatowy, czysty, funkcjonalny i ekstremalny wygląd. Wszystkie części zegarka, od tytanowego szkiełka Grade 5 po wykonane na miarę zewnętrzne śruby, zostały poddane matowaniu przez mikrokulkowanie i wykończone w czarnym kolorze, aby uzyskać pożądany monochromatyczny efekt. Czarna barwa została wzbogacona o akcenty w kolorze Kryptonite i zielonym Selenium, które nawiązują do identyfikacji wizualnej PEUGEOT Sport. Kolory te doskonale komponują się z całością konstrukcji, nadając zegarkowi dyskretny wygląd, sugerujący jednocześnie gotowość do walki.

Peugeot – cyfrowe innowacje przenoszą przyjemność z jazdy w nowy wymiar

Emeric PARAUD, prezes marki Lorige: „Ta wysoce technologiczna partnerska współpraca jest dla nas swoistym ukoronowaniem idei przyświecającej marce Lorige. Naszym pragnieniem było, aby seria „Hyperblack” była ekstremalna od koncepcji po stylistykę i sądzę, że to się udało. Zegarek jest odzwierciedleniem samochodu – elegancki, a jednocześnie obdarzony kocią naturą. Nasza współpraca z PEUGEOT Sport to coś więcej niż tylko źródło inspiracji, to prawdziwe wyścigowe zegarmistrzostwo”.

Źródło: Peugeot