Ferrari – 75 lat historii

Producent aut sportowych z włoskiego Maranello w tym roku świętuje swoje 75-lecie. Ten szczególny jubileusz przypomina specjalnym logo, które przygotowali na tę okazję sami pracownicy. Zapowiedziano także premierę, którą będzie pierwszy w historii marki model SUV.

Historia marki Ferrari rozpoczęła się w 1947 roku, gdy powstało pierwsze wyścigowe auto Ferrari 125 S. Jednak początki firmy, która założył Enzo Ferrari, maja znacznie wcześniejszą datę. W 1929 roku w Modenie powstała Scuderia Ferrari, stajnia Enzo, która specjalizowała się w przygotowywaniu samochodów Alfa Romeo do wyścigów. Dopiero, gdy Alfa Romeo zdecydowała się na stworzenie własnego zespołu, Enzo Ferrari zdecydował się na otwarcie nowej firmy pod własnym nazwiskiem. W 1940 roku Ferrari zbudował Tipo 815, wyścigowe auto, które korzystało z komponentów Fiata. Dalsze prace na kilka lat przerwała II wojna światowa.

Kolejnym samochodem było Ferrari 125 S z 12-cylindrowym silnikiem, które zadebiutowało 11 maja 1947 roku. Auto jednak do mety nie dojechało, ale wygrało 6 z 13 kolejnych zawodów. I tak rozpoczęła się wielka era Ferrari, która trwa do dzisiaj.

Sebastian Vettel sprzedaje wyjątkową kolekcję Ferrari

W latach 1969-2016 marka należała do koncernu Fiata, gdzie była częścią grupy Ferrari Maserati. Od 3 stycznia 2016 roku jest niezależnym przedsiębiorstwem z siedzibą w Maranello, w którym 23,91 proc. udziałów ma Exor N.V, 10 proc. Piero Ferrari a pozostałe 67,09 proc. należy do prywatnych akcjonariuszy.

Klasyk tygodnia – Ferrari Dino z 1970 r. za 1,5 mln zł

Samochody marki Ferrari projektowane były przez Pininfarinę, Scaglietti, Bertone i Vignale. Zawsze wyróżniały się designem i napędzane były 8- i 12-cylindrowymi widlastymi silnikami z charakterystycznym brzemieniem i najlepszymi osiągami.

 

Samochody marki Ferrari projektowane były przez Pininfarinę, Scaglietti, Bertone i Vignale. Zawsze wyróżniały się designem i napędzane były 8- i 12-cylindrowymi widlastymi silnikami z charakterystycznym brzemieniem i najlepszymi osiągami. W roku jubileuszu zapowiedziano wyjątkowa premierę. Tym razem nie możemy już oczekiwać supersportowego modelu, gdyż będzie to pierwszy w historii marki SUV. Trudno przewidzieć jak na taką odmianę zareagują miłośnicy marki.