Volkswagen ID. – 9 rad, które pomogą zwiększyć zasięg zimą

Czy da się uniknąć ograniczenia zasięgu elektrycznych modeli rodziny ID. zimą, bez utraty komfortu jazdy? Volkswagen opracował listę praktycznych porad, które sprawiają, że zimowe podróże „elektrykiem” będą czystą przyjemnością.

  • wszystkie samochody rodziny ID. dysponują dwoma trybami jazdy – B i D, pierwszy świetnie sprawdza się w mieście, drugi – na drogach szybkiego ruchu i poza miastem
  •  modele z rodziny ID. są standardowo wyposażone w asystenta ekonomicznej jazdy, który pomaga jeździć maksymalnie efektywnie
  • jeśli Volkswagen ID. jest wyposażony w podgrzewane fotele i kierownicę, zimą warto korzystać z obydwu udogodnień
  • warto regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach – nawet gdy jest niższe od zalecanego o zaledwie 0,3 bara, opory toczenia wzrastają bardzo wyraźnie i zwiększa się zużycie energi

Rada 1: Używaj trybu B w mieście, D – poza miastem
Wszystkie samochody rodziny ID. dysponują dwoma trybami jazdy – B i D. Ten pierwszy świetnie sprawdza się w mieście – wystarczy zdjąć nogę z pedału gazu, by odzyskiwać energię. Silnik zaczyna działać na zasadzie podobnej do alternatora, doładowując akumulatory. Tryb D jest przeznaczony do jazdy na drogach szybkiego ruchu i poza miastem. Po zdjęciu nogi z pedału gazu auto zaczyna „żeglować”, co pozwala korzystać z energii najbardziej efektywnie.

Rada 2: Obserwuj sytuację na drodze i używaj trybu Eco
Podczas jazdy z prędkością powyżej 60 km/h opór powietrza zaczyna mieć istotny wpływ na zużycie energii. Gdy prędkość wzrasta, zapotrzebowanie na energię rośnie. Każde dodatkowe 10 km/h ma istotny wpływ na zasięg. Obserwuj sytuację na drodze i reaguj z wyprzedzeniem, korzystając z funkcji żeglowania. Po włączeniu trybu Eco moc klimatyzacji zostanie zmniejszona, a energia zużywana podczas przyspieszania będzie wykorzystywana w maksymalnie wydajny sposób. W trybie Eco możliwe jest także sprawne wyprzedzanie – wystarczy wcisnąć pedał gazu do oporu, by auto przyspieszyło błyskawicznie.

Volkswagen – co zima zmienia w użytkowaniu auta elektrycznego (raport)

Rada 3: Korzystaj z systemów wspomagających kierowcę
Wszystkie samochody z rodziny ID. wyposażone są standardowo w asystenta ekonomicznej jazdy. Pomaga on jeździć maksymalnie efektywnie. Na przykład, gdy auto zbliża się do zakrętu lub terenu zabudowanego, system z wyprzedzeniem da znać kierowcy, by zdjął nogę z gazu. Asystent maksymalizuje również rekuperację zawsze, gdy jest to możliwe.

Rada 4: Ogrzewaj tylko strefę kierowcy
Jeździsz Volkswagenem ID. z 2- lub 3-strefową klimatyzacją? Jeśli będziesz podróżować sam/a, możesz ogrzewać tylko strefę kierowcy. Ustawienia klimatyzacji, by przed jazdą podgrzać kabinę samochodu lub jej część, można zmienić także w aplikacji We Connect.

Volkswagen – Instrukcja obsługi elektromobilności – poradnik dla początkujących kierowców samochodów elektrycznych

Rada 5: Podgrzewaj siedzenie i kierownicę
Jeśli masz Volkswagena ID. z podgrzewanymi fotelami i kierownicą, zimą korzystaj z obu udogodnień. Dzięki temu poczujesz się komfortowo i będzie można zmniejszyć nieco temperaturę w samochodzie. To pozwoli zaoszczędzić energię i zwiększyć zasięg.

Rada 6: Kontroluj ciśnienie w oponach
Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach – nawet gdy będzie niższe od zalecanego o zaledwie 0,3 bara opory toczenia wzrosną bardzo wyraźnie, co przełoży się na zwiększenie zużycia energii.

Rada 7: Nagrzewaj samochód przed jazdą podczas ładowania
Uruchomienie ogrzewania kabiny jest bardzo łatwe przy użyciu aplikacji We Connect. Standardowa nagrzewnica na wysokie napięcie i opcjonalna pompa ciepła mogą być zasilane z sieci, podczas ładowania. Dzięki temu akumulator będzie w pełni naładowany, a zasięg – maksymalny. Najnowsze egzemplarze modeli ID. pozwalają podczas ładowania podgrzać zarówno wnętrze, jak i akumulatory. Jeśli zdarzy Ci się podróż podczas siarczystych mrozów nie musisz się martwić.

Rada 8: Usuń zbędny balast
Po powrocie z wakacji natychmiast zdemontuj bagażnik (dachowy czy mocowany do tylnego zderzaka) – znacząco zwiększa on opór powietrza. Nie używaj bagażnika w samochodzie jako mobilnego magazynu na zakupy czy napoje – zbędne kilogramy zwiększą zużycie energii.

Rada 9: Możliwie szybko zmień opony na letnie
Gdy zima będzie zbliżać się do końca, zmień opony na letnie najszybciej, jak to możliwe. Ogumienie zaprojektowane do modeli ID. zostało zoptymalizowane pod kątem uzyskania jak najniższych oporów toczenia. Opony zimowe i wielosezonowe mają większe opory, co przekłada się na zmniejszenie zasięgu.

Źródło: Volkswagen