GDDKiA – zmiany na Placach i Stacjach Poboru Opłat na A2 i A4

Do końca listopada i na początku grudnia, na Punktach i Stacjach Poboru Opłat (SPO i PPO) na odcinkach autostrad A2 i A4 zarządzanych przez GDDKiA, będziemy dostosowywać organizację ruchu do nowego systemu poboru opłat. Przypominamy, że Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) 1 grudnia br. uruchamia nową metodę płatności w systemie e-TOLL dla samochodów osobowych i motocykli (pojazdów o DMC poniżej 3,5 tony).

Od 1 grudnia 2021 r. przejeżdżasz bez szlabanów

Ze szczegółami dotyczącymi m.in. e-biletu autostradowego można zapoznać się na stronie Krajowej Administracji Skarbowej oraz na stronie etoll.gov.pl

Zmiany na SPO i PPO

Nowy system poboru opłat, nadzorowany przez Krajową Administrację Skarbową, wymaga wprowadzenia pewnych modyfikacji na PPO i SPO na odcinku A2 Konin – Stryków oraz A4 Wrocław – Sośnica.

Autostrada A2

W związku z powyższym na terenie PPO w Strykowie zmianie ulegnie dotychczasowa organizacja ruchu. Konieczna była naprawa w tym miejscu dwóch zewnętrznych pasów ruchu, zarówno w kierunku Warszawy, jak i Poznania. Prace zakończyły się wczoraj w późnych godzinach wieczornych. Ruch odbywa się bez zakłóceń. Więcej można przeczytać na stronie internetowej łódzkiego oddziału GDDKiA.

GDDKiA – ostatnie odbiory przed oddaniem odcinka S2 węzeł Puławska – węzeł Warszawa Wilanów wraz z tunelem długości 2335 m

 

W przypadku autostrady A2 pewne zmiany musimy wprowadzić również w woj. wielkopolskim. Zmianie ulegnie organizacja ruchu w PPO Żdżary oraz na SPO Koło i Dąbie. O szczegółach można przeczytać w komunikacie dotyczącym zmian w organizacji ruchu na PPO i SPO A2 w woj. wielkopolskim.

Autostrada A4

Na PPO Karwiany prace rozpoczną się w poniedziałek (22 listopada) i potrwają do końca miesiąca. Na początek zmienione zostanie oznakowanie poziome (po zmianie dostępne będą dla kierowców po cztery pasy ruchu w kierunku Katowic i w kierunku Wrocławia), oznakowanie pionowe (usunięte zostaną m.in tablice związane z poborem opłat). W kolejnym etapie prac zostaną ustawione separatory ruchu, które od 1 grudnia będą prowadzić kierowców do pozostawionych czynnych przejazdów na PPO i SPO. Więcej w komunikacie: Zmiany organizacji ruchu na PPO Karwiany.

GDDKiA – gotowi do zimowego utrzymania dróg w sezonie 2021/2022

W województwie śląskim zmiany obejmą PPO Żernica – na ciągu głównym autostrady oraz SPO: Łany na skrzyżowaniu z DK40, Gliwice Kleszczów na skrzyżowaniu z DK88, Gliwice Ostropa na skrzyżowaniu z DW408 oraz Gliwice Bojków na skrzyżowaniu z DK78. Szczegóły na stronie oddziału GDDKiA z Katowic.

W woj. opolskim na SPO Przylesie Prądy Dąbrówka Gogolin Olszowa i Nogowczyce zmiany będą jedynie w zakresie oznakowania pionowego, gdzie wystąpią lokalnie niewielkie utrudnienia.

Źródło: GDDKiA