Nowe Muzeum aut ciężarowych Tatra w Kopřivnicy

Długo oczekiwana placówka została otwarta. W nowym muzeum aut ciężarowych możemy poznać ponad stuletnią historię legendarnej czeskiej marki Tatra. Możemy zobaczyć najstarsze pojazdy i ich repliki, które zostały wyprodukowane w Kopřivnicy.

Nie zabrakło tam ciężarówki, którą Karel Loprais wygrał Rajd Dakar, ani też Tatry, która objechała Kulę Ziemską. Podstawę tej wyjątkowej ekspozycji tworzy kolekcja, którą Tatra Trucks odkupiła od kolekcjonera  J. Hlacha.

Nowe muzeum powstało w zrekonstruowanej hali dawnej odlewni, którą spółka Tatra Trucks wraz z terenem podarowała miastu. Większość eksponatów należy do Tatry, ale także nie zabrakło wypożyczonych pojazdów od prywatnych kolekcjonerów.

Fenomen Jawa, to Jawa jakiej nie znacie – w Narodowym Muzeum Techniki w Pradze

Pojazdy podzielono na różne sekcja. W jednej są pierwsze auta użytkowe wyprodukowane w Kopřivnicy, kolejną część stanowią pojazdy pochodzące z okresu międzywojennego, auta strażackie i wojskowe. Jest też autobus i samolot. Obok muzeum powstało także specjalne miejsce do ekspozycji legendarnego pociągu Słowacka strzała (Slovenská strela), który również wyprodukowała Tatra w 1936 roku, a obecnie po wieloletniej renowacji udostępniony został szerszej publiczności.

Muzeum Komunikacji Miejskiej w Pradze z polskim Jelczem

Część eksponatów do niedawna znajdowała się w miejscowym Muzeum technicznym Tatry (Technické muzeum Tatra), które obecnie będzie specjalizować się jedynie w pojazdach osobowych. Dołączyła do nich kolekcja zabytkowych motocykli, którą w 2015 roku przekazał rzeźbiarz  Miroslav Rybička.

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Husova 1326/13, 742 21 Kopřivnice, Česká republika

info@muzeumtatra.cz

Godziny otwarcia:

październik – kwiecień: wtorek – niedziela 9.00-16.00

maj –wrzesień: wtorek –  niedziela 9.00-17.00

Wstęp

Wspólny bilet do wszystkich placówek muzealnych w Kopřivnicy

Dorośli – 300 Kč

Ulgowe – 200 Kč (seniorzy 65+, uczniowie i studenci 16-26 lat, dzieci 6-16 lat, członkowie wycieczek zorganizowanych – ponad 20 osób)

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Dorośli – 200 Kč

Ulgowe – 150 Kč