Fenomen Jawa, to Jawa jakiej nie znacie – w Narodowym Muzeum Techniki w Pradze

To wyjątkowa wystawa dla miłośników jednośladów, a szczególnie licznych właścicieli motocykli Jawa na całym świecie. Organizatorom udało się zebrać najważniejsze modele i prototypy, jakie powstały w ponad 90-letniej historii legendarnej marki.

Podczas zwiedzania tej okolicznościowej wystawy w Narodowym Muzeum Techniki w Pradze, możemy zobaczyć 50 motocykli, samochód oraz trofea mistrzów i ubiory motocyklistów. Większość z nich nie pochodzi z muzealnych zbiorów, ale z prywatnych kolekcji.

Autor wystawy Arnošt Nezmeškal, dyrektor Muzeum transportu NTM (Národního technického muzea) w Pradze: „Na wystawie prezentujemy przede wszystkim dotychczas nigdzie nie dostępne i malo znane artefakty związane z marką Jawa. Z marką związanych było wiele osobistości i część z nich przy tej okazji przypominamy.“

Muzeum zabytkowych motocykli Jawa w czeskim Rabakovie

Generalny dyrektor NTM Karel Ksandr powiedział: „Bardzo mnie to cieszy, że w Narodowym Muzeum Techniki otworzyliśmy wystawę poświęconą gwieździe czechosłowackiego przemysłu, firmie Jawa, która w ciągu 90 lat wyprodukowała ponad 3 mln motocykli i stała się znanym na całym świecie producentem.“

Wśród prezentowanych motocykli możemy podziwiać międzywojenne prototypy od początku lat trzydziestych XX wieku, a także z tajnych prac w okresie okupacji. Wśród wyczynowych motocykli jest też Jawa 350 typ 673, na której z dużymi sukcesami startował František Šťastný.