AAA Auto – najstarsze na rynku wtórnym są samochody z LPG

Z danych AAA AUTO wynika, że samochody napędzane LPG są najstarsze na rynku wtórnym w Polsce. Mediana wieku używanego auta z LPG wyniosła w październiku tego roku niemal 16 lat (15,9), czyli o ponad 3 lata więcej niż mediana wieku auta dla całego rynku, która wynosiła w październiku ponad 12 lat (12,3). Podobnie jak w przypadku innych samochodów, ofert sprzedaży aut z LPG jest co raz mniej. Wśród 223 045 aut używanych oferowanych do sprzedaży w październiku 2021 roku, znajdowało się 15 520 samochodów zasilanych LPG, czyli aż o 18 proc. mniej niż przed rokiem (18 888).

Mediana wieku auta dla całego rynku samochodów używanych stanowi odniesienie dla poszczególnych segmentów paliw i wynosiła 12,3 lat w październiku 2021 roku. Wciąż najwięcej jest sprzedawanych aut z silnikami diesla, których mediana wieku wynosi 11,9 lat. Następne w kolejności sprzedaży znajdują się samochody z silnikami benzynowymi – 12,2 lat, hybrydy – 3,7 lat, auta elektryczne – 4 lat oraz napędzane sprężonym gazem ziemnym CNG – 10,6 lat.

AAA Auto – o prawie 20 tys. więcej ofert na rynku aut używanych

„Auta napędzane LPG, których mediana wieku wynosi 15,9 lat, są najstarsze na rynku. Jest ich także coraz mniej. Przyczynami są mniejsza liczba ofert aut z LPG ze względu na trwającą pandemię, ale także zbyt skomplikowany i drogi montaż instalacji w nowych autach, w związku z obowiązującymi wysokimi normami emisji spalin. Wysoka mediana wieku przede wszystkim oznacza, że w większości są to pojazdy z bardzo dużymi przebiegami, średnio ponad 223 tysiące kilometrów, a więc tym samym są one bardzo wysłużone i mogą stanowić zagrożenie na drodze” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

AAA Auto – rekord na rynku aut używanych

Według miesięcznego raportu AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w październiku 2021 roku w Polsce pojawiło się 223 045 ofert sprzedaży samochodów używanych, co oznacza duży wzrost w stosunku do września br., o 19 849 aut. Jest to pierwszy wzrost liczby aut używanych na rynku od wielu miesięcy. Równocześnie, w ciągu ostatniego roku liczba samochodów oferowanych na rynku wtórnym zmalała prawie o 30 000 pojazdów. Mediana ceny aut używanych ciągle rośnie – w październiku wyniosła rekordowe 22 000 zł.

Źródło: AAA Auto