AAA Auto – rekord na rynku aut używanych

Pomimo stale spadającej liczby używanych samochodów na rynku w Europie Środkowej, sprzedaż w sieci AAA AUTO, której operatorem jest AURES Holdings, s wciąż rośnie. W październiku sieć sprzedała łącznie 8 853 auta w Czechach, Polsce i na Słowacji. To największa miesięczna sprzedaż w jej historii od prawie 30 lat.

„Dzięki bardzo solidnemu systemowi zakupu samochodów, w tym zaangażowaniu nowej firmy Driverama, jesteśmy w stanie nie tylko utrzymać naszą ofertę na tym samym poziomie, a także ją rozszerzyć w czasie, gdy rynek maleje. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaspokoić stale rosnące zainteresowanie klientów, które jest najwyższe w naszej prawie trzydziestoletniej historii. Od sześciu miesięcy sprzedajemy średnio 8600 samochodów miesięcznie pod wszystkimi markami w grupie. Przez ponad dwie dekady mojej pracy w AAA AUTO nie pamiętam takiego zainteresowania samochodami używanymi w Europie Środkowej” – powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

W tym roku, w ciągu dziesięciu miesięcy, sieć AAA AUTO sprzedała już o 3500 samochodów więcej niż w całym 2020 roku. Rekordy miesięcznej sprzedaży padają nie tylko w Czechach, ale także w Polsce i na Słowacji. Początek tego roku upłynął pod znakiem najdłuższego jak dotąd lockdownu, który trwał w Czechach od ostatnich Świąt Bożego Narodzenia do 10 maja, podobnie było na Słowacji i w Polsce. W tym czasie centra samochodowe AAA AUTO były zamknięte na prawie trzy i pół miesiąca.

AAA Auto – o prawie 20 tys. więcej ofert na rynku aut używanych

„Zamknięcie sklepów z powodu pandemii koronawirusa przyniosło wzrost internetowego handlu używanymi samochodami, co pomogło nam poradzić sobie z kryzysem, ale pandemia wytworzyła też na rynku ogromny głód samochodów używanych. Główne jego przyczyny to zmniejszenie produkcji nowych samochodów, wzrost popularności transportu indywidualnego jako zabezpieczenia przed ryzykiem infekcji oraz zmniejszenie wielkości importu pojazdów używanych z zagranicy. W ostatnich miesiącach pogłębiły to kryzys półprzewodników, w wyniku którego produkcja nowych samochodów ma kolejne przestoje, a także obawy przed szybką dominacją elektromobilności”– dodała Karolína Topolová.

AAA Auto – 5 000 aut używanych z LPG mniej na rynku niż w 2020 roku

Jednymi z najbardziej rozchwytywanych samochodów w Polsce jesienią tego roku są modele Opla (12%). Drugie miejsce należy w całej grupie do modeli Škody, które stanowią 22% sprzedaży samochodów w całej sieci AAA AUTO. Skoda Octavia od dawna jest na pierwszym miejscu w Czechach i na Słowacji, podczas gdy Opel Astra jest liderem w Polsce. Jednak nastąpiła istotna zmiana w preferencjach dotyczących paliw, zwłaszcza wśród klientów czeskich.

„Chociaż trend popularności paliw na dłuższą metę sprzyjał silnikom benzynowym, jesienią gwałtownie wzrosło zainteresowanie silnikami wysokoprężnymi. W Czechach samochody z silnikiem diesla są sprzedawane na takim samym poziomie jak samochody benzynowe. Ten trend można przypisać przede wszystkim radykalnemu wzrostowi cen paliw, gdzie przewaga jest wyraźnie po stronie diesli. W pewnym stopniu wpływa na to również presja na likwidację nieekologicznych silników i obawa przed ich brakiem. Jednak popyt rośnie również znacząco w Polsce” – zaznaczyła Karolina Topolová.

Sprzedaż samochodów z silnikiem diesla w AAA AUTO wzrosła we wrześniu i październiku br. w porównaniu z rokiem ubiegłym w Czechach o 38%, na Słowacji o 42%, a Polsce nawet o 80%. Wzrasta również sprzedaż samochodów z wygodnymi elementami wyposażenia. Ponad 18% czeskich klientów preferuje samochody z automatyczną skrzynią biegów, a prawie 10% preferuje napęd na wszystkie koła.

Najlepiej sprzedające się samochody używane w sieci centrów samochodowych AAA AUTO w październiku 2021 r.:

 CzechySłowacjaPolska
1.Škoda OctaviaŠkoda OctaviaOpel Astra
2.Škoda FabiaŠkoda FabiaŠkoda Fabia
3.VW PassatVW PassatFord Focus
4.Škoda SuperbŠkoda SuperbŠkoda Octavia
5.VW GolfKia CeedRenault Megane

Źródło: AAA Auto