Ford Mustang Mach-E w drodze na COP 26 – ponad 4000 kilometrów już za nami. Pierwszy etap podróży zakończony

Całkowicie elektryczny Ford Mustang Mach -E wraz z ekipą Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności przejechał już ponad 4000 kilometrów w ramach inicjatywy The eMobi Road to COP 26. Cała trasa będzie liczyła w sumie 10 000 kilometrów. Ekipa PIRE promuje na niej i podkreśla rolę elektromobilności oraz dekarbonizacji sektora transportu.

Finał wyprawy odbędzie się na tegorocznym szczycie klimatycznym w Glasgow. Tam też zostanie wręczona petycja o ustanowieniu Światowego Dnia Elektromobilności. Inauguracja The eMobi Road to COP 26 odbyła się 19 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Przedstawiciele rządowi podkreślili w swoich wypowiedziach rolę działań promujących elektromobilność oraz benefity z nią związane: zerową emisję, lepszy komfort jazdy i mniejszy hałas.

Wyprawa została podzielona na dwa etapy. Pierwszy etap podróży elektrycznego Mustanga Mach-E objął trasę o długości ponad 4000 kilometrów. Ekipa PIRE w 9 dni odwiedziła Pragę, Wiedeń, Bratysławę oraz Budapeszt, Lublanę i Rzym. Spotkania odbyły się między innymi na Słowacji z sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska Republiki Słowackiej, w Wiedniu z ambasador RP Jolantą Różą Kozłowską czy we Włoszech z przedstawicielami Istituto Istruzione Superiore G.Vallauri.

We Włoszech odbyło się również spotkanie z Francesco Venturinim CEO Enel X – firmy odpowiedzialnej między innymi za infrastrukturę stacji ładowania, który również podpisał petycję o ustanowieniu Światowego Dnia Elektromobilności oraz z Papieżem Franciszkiem, który jako jeden ze światowych liderów na rzecz walki ze zmianami klimatu poparł inicjatywę PIRE.

– The eMobi Road to COP 26 promująca elektromobilność i idea ustanowienia Światowego Dnia Elektromobilności przez ONZ spotkały się z bardzo dużym entuzjazmem. Podczas trwania projektu zbieraliśmy podpisy reprezentantów krajów, miast i regionów, organizacji pozarządowych. Odbyliśmy również szereg ciekawych i inspirujących spotkań – powiedział Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

W trasę The eMobi Road to COP 26 ekipa PIRE jedzie elektrycznym Fordem Mustangiem Mach-E RWD. Ma on napęd na tył i baterie o pojemności 98 kWh. Oznacza to zasięg nawet do 610 km.

– Mustang Mach-E To najlepsze auto do promowania elektromobilności na europejskiej trasie The eMobi Road to COP 26. Jest zdobywcą trzech rekordów Guinnessa – między innymi za najniższe zużycie energii, a całkiem niedawno norwescy eksperci od eco-drivingu przejechali Mustangiem Mach-E dystans dłuższy o ok. 32% w porównaniu z deklarowanym przez producenta – dodaje Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.

The eMobi Road to COP 26 to również doskonała okazja do przetestowania elektrycznego Forda na długich europejskich trasach.

Mustang Mach to bardzo dobry samochód elektryczny. Do tej pory przejechaliśmy nim około 4000 km. Dzienny przebieg to około 400 do 500 km. Zużycie energii jest na bardzo dobrym poziomie. W temperaturze 10-12 stopni Celsjusza wynosiło średnio 19 kWh/100 km w jeździe mieszanej, przy autostradowych prędkościach 21-22 kWh/100 km – dodaje Krzysztof Burda, prezes Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności.

Ekipa PIRE chwaliła elektrycznego Mustanga Mach-E za intuicyjną obsługę oraz zestaw kamer ułatwiających parkowanie. Sprawdziły się one na ciasnych i wąskich uliczkach Mediolanu. Na uznanie zasłużyła również przestrzeń bagażowa oraz ilość miejsca z tyłu.

EuroNCAP – elektryczny Ford Mustang Mach-E z 5-gwiazdkową oceną

Czy Polacy są gotowi na elektryczne samochody? Najnowsze badanie Forda “Go Electric. Climate Countdown” ujawniło, że uważamy samochody elektryczne za przyszłość motoryzacji.

– Polacy widzą w samochodach elektrycznych przyszłość. Zgodnie z naszymi badaniami uważa tak 41% respondentów. Mają również obawy związane z infrastrukturą i dostępnością punktów ładowania. Dlatego z wielką przyjemnością włączyliśmy się w inicjatywę The eMobi Road to COP 26. Naszym zdaniem konieczny jest dynamiczny rozwój sieci stacji ładowania oraz systemowe wsparcie elektromobilności w Polsce, takie jak np. ułatwienia w poruszaniu się po strefach lub ulgi w opłatach autostradowych oraz parkowaniu – powiedział Piotr Pawlak, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Ford Polska.

Z raportu Forda “Go Electric. Climate Countdown” wynika również, że Polacy są zdania, że to człowiek jest głównie odpowiedzialny za zmiany klimatyczne i chcą, aby producenci samochodów stworzyli plany dotyczące recyklingu pojazdów elektrycznych i akumulatorów po zakończeniu ich eksploatacji.

Ford Mustang Mach-E pokonał dystans 807,2 km na jednym ładowaniu

Pierwsza część zeroemisyjnej podróży dobiegła końca. Etap drugi The eMobi Road to COP 26 wystartuje 3 listopada 2021 roku z Katowic – tam bowiem podczas COP 24 został wypracowany mechanizm sprawiedliwej transformacji regionów, które w wyniku dekarbonizacji sektora energetycznego będą przechodzić głębokie zmiany, a rola elektromobilności, jako koła zamachowego dla zmian gospodarki w regionach, będzie mieć istotne znaczenie. Podczas tej części europejskiej podróży mierzącej 4 500 kilometrów elektryczny Ford Mustang Mach-E odwiedzi 6 państw. Spotkania odbędą się między innymi w Brukseli oraz Paryżu.

Inicjatywa The eMobi Road to COP26 została objęta Patronatem Honorowym Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Infrastruktury oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem inicjatywy The eMobi Road to COP26 jest Ford Polska.

Źródło: PIRE, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ford Polska