PEUGEOT Sport świętuje 40-lecie innowacji i sukcesów

Powstały w październiku 1981 roku Peugeot Talbot Sport, który następnie stał się zespołem PEUGEOT Sport, z dużym zaangażowaniem potwierdzonym sukcesami pojawiał się na wszystkich torach i drogach świata oraz brał udział w największych mistrzostwach i najbardziej kultowych imprezach motoryzacyjnych.

Ten awangardowy francuski team wyścigowy wystawiał na start najbardziej ekstremalne pojazdy i najbardziej kultowych kierowców. Od 1895 roku i zwycięstwa w pierwszym na świecie wyścigu na czas – Paris-Bordeaux-Paris – marka zawsze postrzegała sport jako siłę napędową postępu. FIA WEC PEUGEOT wraz z nowym PEUGEOT 9X8 i programem Hypercar w wyścigach wytrzymałościowych wkracza w piątą dekadę działalności z ambicjami zapisania zwycięskiego rozdziału w wielkiej księdze sportowych zmagań. Ta sportowa przygoda perfekcyjnie pokazuje dążenie do doskonałości i wspólnego przeżywania emocji.

O ile niektóre liczby mogą być symboliczne, to fakty i czyny są jak najbardziej realne. Od czasu oficjalnego powstania w październiku 1981 roku, PEUGEOT Sport osiągnął o wiele więcej spektakularnych sukcesów niż liczba świeczek na dzisiejszym torcie, co świadczy o stałej jakości tego zespołu i poprawności jego sportowej strategii. „Sport to wyjątkowe laboratorium technologiczne dla motoryzacji, powiedziała Linda Jackson, dyrektor generalna PEUGEOT. Jest potężną siłą napędową badań i postępu. Dla naszej marki sport jest niezbędnym ogniwem w procesie powstawania samochodów oraz w budowaniu strategii mobilności jutra. 40 lat Peugeot Sport to sukces, powód do dumy, a przede wszystkim opoka i kwintesencja naszych obecnych, ale też przyszłych osiągnięć. To dziedzictwo wyznacza kierunek naszych działań na przyszłość”.

Nowy Peugeot 308 z okazji 211-lecia marki

Powołany przez Jeana TODTA zespół Peugeot Talbot Sport, obecnie PEUGEOT Sport, wyprodukował takie kultowe samochody, jak niezapomniane modele PEUGEOT 205 T16, 405 T16, 206 WRC, 306 Maxi, 905, a ostatnio PEUGEOT 908, 208 T16 Pikes Peak, 2008 DKR, 3008 DKR, 208 WRX, jeszcze przed pojawieniem się rewolucyjnego modelu PEUGEOT 9X8. Ten ostatni model znajduje się w centrum strategii elektryfikacji PEUGEOT i w pełni odzwierciedla doskonałą współpracę zespołów sportowych i projektowych.

Od Peugeot Type 1 do Peugeot 308 – oświetlenie w modelach Peugeot

Mistrzostwa krajów, mistrzostwa świata, legendarne wydarzenia – w ciągu ostatnich czterdziestu lat kobiety i mężczyźni z Peugeot Sport podjęli wszystkie wyzwania, przekazując obecnym zespołom podstawowe wartości: pasję i profesjonalizm.

W lusterku wstecznym PEUGEOT Sport możemy zobaczyć spektakularne i historyczne momenty zdobywania różnych tytułów w rajdowych mistrzostwach świata, czy w krótszej perspektywie czasowej ostatnie mistrzostwa świata rallycross, sukcesy na trasach Wyścigu Dakar na przestrzeni lat, zwycięstwa w wyścigu 24 godziny Le Mans lub w pogoni za chmurami na Pikes Peak, wyścigi na francuskich torach czy też miejsca na podium w F1 jako producent silników. A ta lista nie jest kompletna…

Źródło: PEUGEOT