Od Peugeot Type 1 do Peugeot 308 – oświetlenie w modelach Peugeot

Od powstania PEUGEOT Type 1 w 1889 roku do prezentacji najnowszych PEUGEOT 308 i 308 SW, oświetlenie w modelach Peugeot nieustannie ewoluowało pod względem technologii, funkcjonalności i designu.

Reflektory i tylne światła stały się kluczowymi elementami modeli PEUGEOT. Są one wzorcowym przykładem technologii na usługach designu i odwrotnie, designu na usługach technologii. Zaprojektowane przede wszystkim jako urządzenia, które zapewniają bezpieczeństwo (oświetlenie, sygnalizacja), światła stały się także kluczowym elementem identyfikacji modeli marki PEUGEOT, zapewniającym im rozpoznawalność już na pierwszy rzut oka.

Wprowadzona w 2012 roku technologia LED, czyli technologia diod elektroluminescencyjnych, spowodowała prawdziwą rewolucję w zakresie skuteczności oświetlenia samochodów oraz kształtów kloszy świateł i reflektorów. Dzięki swej mocy i zwartej budowie diody LED zapewniają designerom większą swobodę w projektowaniu elementów oświetleniowych, uwalniając ich od ograniczeń związanych z poprzednimi technologiami (lampy halogenowe i ksenonowe) pod względem kształtów i rozmiarów świateł, co pozwala im dosłownie bawić się światłem.

Peugeot produkuje wersje kombi od 70 lat

Z punktu widzenia technologii światło emitowane przez diody LED wydaje się być równie białe, co światło reflektorów ksenonowych. W rzeczywistości światło to jest niebieskie, po czym przechodzi przez warstwę fosforu, która pochłania znaczną część widma niebieskiego i nadaje mu tak charakterystyczną dla diod LED białą barwę.

Źródło: PEUGEOT