Toyota produkuje samochody w Europie od 50 lat

Toyota rozpoczęła produkcję samochodów w Europie w 1971 roku, w zakładzie Ovar w Portugalii. Obecnie w całej Europie działa dziewięć fabryk Toyoty, produkujących około 800 000 samochodów rocznie. Łączna liczba samochodów marki wyprodukowanych w Europie przekroczyła 10 milionów.

50 lat temu Toyota rozpoczęła produkcję samochodów w Europie, uruchamiając w 1971 roku w Portugalii linię produkcyjną we współpracy z koncernem Salvador Caetano. Pierwsza fabryka samochodów Toyoty w regionie obecnie nosi nazwę Toyota Caetano Portugal Plant w Ovar.

W ciągu następnego półwiecza Toyota zainwestowała w zakłady w Europie łącznie ponad 10 miliardów euro i obecnie jest ważnym producentem samochodów na kontynencie. Zgodnie z wyznawaną przez siebie zasadą, by produkować blisko rynków zbytu, Toyota otworzyła na początku lat 90. fabryki samochodów i silników w Wielkiej Brytanii, a następnie zbudowała zakłady we Francji, Turcji, Czechach, Polsce i Rosji. Obecnie w całej Europie działa dziewięć fabryk Toyoty, a łączna liczba wyprodukowanych przez nie samochodów przekroczyła 13 milionów egzemplarzy. Zakłady Toyoty na kontynencie zatrudniają 22 000 osób i współpracują z siecią około 400 europejskich poddostawców, na kwotę ponad 6 miliardów euro. Przez cały czas Toyota zwraca uwagę na to, by być odpowiedzialnym społecznie pracodawcą i by wspierać lokalne społeczności, w których funkcjonują jej fabryki.

Toyota AA – pierwszy samochód japońskiej marki powstał 85 lat temu

Na Starym Kontynencie produkowane są wszystkie najpopularniejsze europejskie modele Toyoty – AYGO, Yaris, Corolla i C-HR. Zakłady marki montują łącznie około 800 000 samochodów rocznie, a w tym roku możliwości te jeszcze wzrosły w związku z premierą nowego Yarisa Cross. Toyota stała się jednym z pierwszych w Europie producentów zelektryfikowanych samochodów, gdy w 2010 roku rozpoczęła montaż Aurisa Hybrid w fabryce TMUK w Wielkiej Brytanii. Obecnie około 59 procent wszystkich samochodów Toyoty i Lexusa sprzedawanych w Europie to hybrydy, z których większość powstaje na miejscu, w europejskich zakładach.

Toyota Supra obchodzi swoje 35-lecie

„Jesteśmy dumni z naszej 50-letniej historii produkcji samochodów w Europie. Biorąc pod uwagę, że ponad dwie trzecie wszystkich pojazdów, które sprzedajemy na tym rynku, jest produkowanych w regionie, nasz wkład w europejską gospodarkę i rynek pracy jest naprawdę znaczący. Co więcej, za sprawą produkowanych lokalnie hybryd realnie wpływamy na ograniczenie emisyjności transportu samochodowego w Europie. To właśnie dzięki ogromnej popularności hybryd wśród naszych europejskich klientów możemy z łatwością spełnić obowiązujące w UE limity emisyjności sprzedawanych samochodów” – podkreślił Marvin Cooke, wiceprezydent Toyota Motor Europe.

Jednym z ważniejszych sukcesów działu produkcji Toyota Motor Europe jest decyzja światowej centrali Toyoty, by polskie zakłady TMMP na Dolnym Śląsku stały się pierwszym poza Azją ośrodkiem produkcji elektrycznych napędów hybrydowych. Fabryki TMMP w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach dostarczają główne komponenty napędu hybrydowego – przekładnie oraz silniki benzynowe i elektryczne – do samochodów produkowanych w Europie i poza nią. Toyota Motor Manufacturing Poland produkuje m.in. kompletny napęd hybrydowy do Yarisa czwartej generacji oraz do nowego Yarisa Cross.

Źródło: Toyota