Lingotto – „Planting the seeds of our future” Inauguracja Casa 500 i La Pista 500, „zielonego” manifestu Fiata połączona z prezentacją nowej (500)RED

Casa 500: to nie tylko muzeum, ale podróż w przyszłość, inspirowana korzeniami włoskiej ikony. Kultura i historia Włoch splecione z historią modelu 500, a wszystko w otoczeniu „zrównoważonej kreatywności”. Inauguracja Casa 500 i La Pista 500 odbyła się 22 września br. w Lingotto w Turynie. Podczas tego ważnego wydarzenia przedstawiono nową (500)RED, pierwszy samochód (RED) i wynik współpracy z (RED).

  • La Pista 500: ponad 40 000 roślin w największym wiszącym ogrodzie w Europie, stworzonym na legendarnym torze testowym na dachu w Lingotto. Ekologiczna ścieżka rodzimych gatunków, zielone płuca Turynu, teraz otwarte dla wszystkich.
  • Nowa (500)RED – w pełni elektryczna i wyłącznie elektryczna – jest pierwszym samochodem w projekcie (RED) ze wspólnym przesłaniem „chrońmy planetę i jej mieszkańców”.
  • Fiat wraz z markami Jeep i RAM są z (RED), odpowiadają na wezwanie do globalnej walki z pandemią poprzez wprowadzenie na rynek edycji specjalnej samochodów (RED), dzięki którym przekażą na ten cel ponad 4 miliony dolarów w ciągu najbliższych trzech lat.
  • W uroczystości wzięli udział John Elkann, prezes Grupy Stellantis; Ginevra Elkann, przewodnicząca Pinacoteca Agnelli oraz Olivier Franҫois, dyrektor generalny marki Fiat i dyrektor marketingu Stellantis. Bono, współzałożyciel projektu (RED), był obecny na konferencji podczas której ogłoszono zawarcie współpracy między Grupą Stellantis i (RED) oraz na prezentacji (500)RED.

John Elkann, prezes Stellantis, powiedział: „Turyn ma teraz nowe muzeum poświęcone prawdziwej włoskiej ikonie, jaką jest Fiat 500, a także nowy ogród otwarty dla wszystkich, oferujący wyjątkowe wrażenia mieszkańcom i gościom odwiedzającym nasze miasto. Inwestycje poczynione w produkcję samochodów elektrycznych w Mirafiori oraz w zieloną transformację Lingotto, są oznaką zaangażowania Grupy Stellantis, aby skutecznie przewodzić zmianom, jakie przechodzi w tej chwili branża motoryzacyjna i zaoferować wszystkim korzyści płynące ze zrównoważonej i innowacyjnej mobilności”.

Olivier Francois, dyrektor generalny marki Fiat i dyrektor marketingu Stellantis powiedział: „Dzisiaj rozpoczynamy nowy rozdział w historii Lingotto, które od zawsze było symbolicznym miejscem w historii Fiata i właśnie tutaj zasiewamy ziarna naszej wspólnej przyszłości: Casa 500, nowe muzeum poświęcone najbardziej lubianej ikonie Fiata oraz nowy La Pista 500, największy wiszący ogród w Europie, nowa zielona przestrzeń otwarta dla wszystkich. Przedstawiamy również światową premierę nowej (500)RED, pierwszego samochodu (RED) na świecie.

Casa 500 to nie tylko tradycyjne muzeum samochodów, to opowieść o kulturze i historii Włoch i Turynu. To także podróż, która przenosi korzenie Fiata w przyszłość. 500 to nie tylko technologia, baterie i błyszczące ekrany; reprezentuje ona bowiem włoski design, Dolce Vita i włoskiego ducha. I to jest dokładnie to, co znajduje się w naszym nowym muzeum.

La Pista 500 to największy wiszący ogród w Europie, decyzja umieszczenia go na dachu fabryki z początków XX wieku ma dla nas wartość symboliczną: miejsce, które sto lat temu było z definicji miejscem emitującym zanieczyszczenia, z torem testowym, który dawniej był niedostępny dla gości, a teraz jest ogrodem otwartym dla wszystkich mieszkańców Turynu. To pokazuje, że naszym celem jest nie tylko sprzedaż samochodów – nasza nowa podróż to także troska i dbałość o klimat, społeczność i kulturę.

Razem z Bono przedstawiamy światową premierę nowej (500)RED. Misją tego samochodu jest ochrona planety i jej mieszkańców: jest elektryczny, aby nie degradować środowiska i przyczyniać się do zapewnienia bardziej zrównoważonej przyszłości. Ta misja jest teraz kontynuowana dzięki współpracy z (RED). Razem z (RED) pragniemy zwalczać pandemie i to jest właśnie podwójne przesłanie, które zamierzamy przekazać światu”.

Franҫois dodał również: „Bardzo się cieszę i jestem dumny, gdyż w tym miesiącu świętuję 10. rocznicę mojej pracy na czele Fiata: 10 niezwykle wymagających lat. Świętujemy je, ciesząc się doskonałymi wynikami: Fiat jest obecnie wiodącą marką Stellantis pod względem wielkości sprzedaży, z 1 milionem samochodów sprzedanych do tej pory w 2021 roku. Ten fakt, plus dodatkowa moc i zasoby Stellantis, pozwalają nam patrzeć w przyszłość z optymizmem. Od 2022 roku Fiat będzie co roku prezentował co najmniej jeden nowy model, a każdy z nich będzie również dostępny w wersji w pełni elektrycznej”.

Nowy Fiat 500X Dolcevita od teraz także Cross i Sport w wersji z otwieranym dachem

Ginevra Elkann powiedziała: „Lingotto to magiczne miejsce, symbol industrializacji Włoch, które zmieniało się z biegiem czasu, odpowiadając na coraz to nowe potrzeby. Wiele lat temu, po zakończeniu produkcji, dzięki projektowi Renzo Piano zakład otrzymał nową misję, otwierając swoje podwoje dla mieszkańców Turynu. Powstała również specjalna przestrzeń przeznaczona dla Kolekcji Sztuki Giovanniego i Marelli Agnellich: niezwykła skarbnica stworzona, aby dzielić z mieszkańcami miasta pasję rodziny Agnellich do sztuki. Dzisiejszy dzień stanowi nowy początek, Lingotto powraca do swojego pierwotnej roli: celebruje przeszłość i przenosi swoje dziedzictwo w nową wizję przyszłości. Dzięki Pinacotece, Casa 500 i La Pista 500, ogromnemu wiszącemu ogrodowi zaprojektowanemu, aby gościć dzieła sztuki, Lingotto dzieli się wyjątkową zrównoważoną wizją przyszłości, bogatym dialogiem ze światem sztuki i szacunkiem dla środowiska”.

Bono, współzałożyciel (RED), stwierdził: „Partnerska współpraca z markami Fiat, Jeep i RAM stanowi ogromne wsparcie dla (RED) w walce z pandemią, które jest dla nas motywacją do dalszego działania. Trudno jest uwierzyć, że 15 lat od założenia (RED) znowu walczymy z kolejnym maleńkim wirusem… ale jeszcze trudniej dostrzec, że wirus niesprawiedliwości, który cechował pandemię AIDS nadal istnieje i wciąż się rozwija podczas COVID-19. Mniej niż 5 procent mieszkańców Afryki jest w pełni zaszczepionych, podczas gdy w Europie i Ameryce jest pod dostatkiem szczepionek. Musimy zrobić więcej i to szybko, aby wesprzeć setki milionów ludzi niemających jeszcze dostępu do szczepionek, lekarzy lub wystarczających środków ochrony osobistej. A przecież nikt nie będzie bezpieczny, dopóki pandemia nie zostanie wszędzie pokonana.

I kontynuował: „To ważny moment dla (RED). Mamy  jedną z najbardziej kultowych marek samochodowych na świecie, która współdziała na rzecz całkowitego wyeliminowania wirusa COVID-19, a dzięki nowej (500)RED będą realizować te działania w bezemisyjny sposób.  Fiat chce być GREEN za kierownicą (RED) i to jest powód, aby skakać z radości”.

Jennifer Lotito, prezes i dyrektor ds. operacyjnych (RED), stwierdziła: „To już 15 lat działalności (RED), tym bardziej jesteśmy niezwykle dumni z rozpoczęcia tak ekscytującej, wieloletniej współpracy. Globalna skala i twórcza energia wniosą do walki z COVID-19 i AIDS dokładnie to, czego potrzebujemy, aby pomóc nam zakończyć ich niszczący wpływ na miliony ludzi. Jesteśmy głęboko wdzięczni wielu zespołom, dzięki którym ta premiera, i związany z nią wpływ, stały się możliwe”.

Casa 500 – Przyszłość zakorzeniona w tradycji

Casa 500 to nowa przestrzeń wystawiennicza, będąca częścią kompleksu muzealnego Pinacoteca Agnelli, którego przewodniczącą jest Ginevra Elkann. Wyjątkowa trasa muzealna obejmująca powierzchnię ponad 700 m2, nawiązuje do wspomnień, emocji i marzeń, aby prześledzić kulturę i historię kraju i miasta, splecioną z historią Fiata 500. Casa 500 to znacznie więcej niż tylko zwykłe muzeum motoryzacji, opowiada bowiem o przyszłości marki Fiat, zaczynając od jej korzeni; które faktycznie są inspiracją na przyszłość. Wspólnym wątkiem jest „metamorfoza” Fiata 500  we wszystkich trzech generacjach, modelu, który tworzył historię branży motoryzacyjnej i zawsze inspirował nowe sposoby myślenia i stylu życia. Ikona naszych czasów, której ewolucja przedstawia kulturę Włoch i historię jego miasta.

Znajdująca się na 4. piętrze Pinacoteca Agnelli i wychodząca bezpośrednio na tor testowy Lingotto, Casa 500 to otwarta przestrzeń wystawowa, skąpana w świetle, połączona z torem ze wszystkich czterech stron za pomocą dużych okien. Casa 500 to także miejsce, w którym szacunek dla środowiska staje się mantrą inspirującą do tworzenia wszystkich przestrzeni i materiałów, wybranych do instalacji, które są zgodne z zasadą 3R,  „Reuse, Reduce, Recycle”: drewno pochodzące z recyklingu na stoły, platformy i drzwi; panele pochłaniające toksyczne lotne związki organiczne z otoczenia; meble lub produkty wykonane z wykorzystaniem tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu odzyskanych z morza, jak fotele tylne pokryte tapicerką z przędzy Seaqual® oraz ekologiczne, antybakteryjne lakiery. Wystawa Casa 500 jest skupiona wokół symbolicznego drzewa umieszczonego w pozycji centralnej, również wykonanego z drewna pochodzącego z recyklingu. Drzewo to reprezentuje ciągłość historii, od korzeni tkwiących w przeszłości po przyszłość. U stóp drzewa znajdują się maska legendarnego Fiata 500 z 1957 roku i nowej (500)RED, najnowszego dzieła w gamie nowej 500.

Wystawa podzielona jest na 8 obszarów tematycznych.

Pierwszy z nich nosi nazwę Legacy, to wciągająca przestrzeń pełna zdjęć i filmów, dzięki którym zwiedzający mogą cofnąć się do momentu, kiedy cała podróż dopiero się rozpoczynała, tj. do 1957 roku: przyszłość jest na wyciągnięcie ręki i można podbić świat za kierownicą trzech generacji 500, stworzonych z niezwykłą pomysłowością i pasją wizjonerskich talentów.

Kolejna część nazywa się Made of Italy, i nie jest to tylko zbiór eksponatów, lecz afirmacja stylu. Dwanaście produktów przemysłowych, jak Fiat 500, zyskało uznanie dzięki włoskiemu wzornictwu łączącemu piękno z praktycznością. Podróż w czasie i kreatywność, przedmioty należące do życia codziennego, które zajęły miejsce w zbiorowej świadomości, stając się ikonami, inspirującymi sposób myślenia i styl życia. W tej przestrzeni podzielono je na trzy obszary: Boom, Ego i Ethical.
Boom powraca do lat 50. XX w., celebrowanych przez Felliniego w jego słynnym filmie La dolce vita. Wystawa opowiada o kraju przechodzącym całkowitą transformację, poszukującym nowych możliwości. Duże firmy zmieniają się,  mniejsze natomiast stawiają na elastyczność i rzemieślniczy kunszt wykonania. A wynikający z tego rozwój gospodarczy jest napędzany przez włoską kreatywność.

Przeskakując o ponad pół wieku wkraczamy w obszar Ego i pierwszą dekadę nowego tysiąclecia. Środki komunikacji są teraz w eterze, wraz z nadejściem Internetu, telefonów komórkowych, poczty elektronicznej i obrazów cyfrowych. Potrzeba personalizacji jest zatem silna, aby potwierdzić swoją indywidualność, która pozostaje ukryta.

Ethical to dział poświęcony bieżącej dekadzie: okresowi wielkich innowacji technologicznych, ale także ponownego odkrycia podstawowych wartości, jak solidarność i szacunek dla środowiska, zakłócanych przez konflikty, politykę ekonomiczną, zmiany  klimatyczne i pandemie. 2021 to także rok Grupy Stellantis, stworzonej, aby stać się nowym impulsem dla branży motoryzacyjnej. W swojej istocie marka Fiat nadal jest wyrazem ważnych wartości, jak wyjątkowość i jakość.

Sekcja Social relevance prezentuje fascynującą historię modelu 500, opowiedzianą w trzech poprzednich obszarach: Boom, powojenny boom gospodarczy napędzający masową konsumpcję; Ego, rok 2007  i Fiat 500, kultowy model nowego cyfrowego tysiąclecia dzięki niezliczonym możliwościom personalizacji; Ethical, przyszłość począwszy od 2020 roku, w pełni elektryczna nowa 500 prowadzi wszystkich w kolejną erę mobilności.

Pasjonaci historii komunikacji nie mogą przegapić wystawy Poster Collection obejmującej 12 plakatów i reklam pierwszej 500, ikony demokratyzacji samochodów we Włoszech. Prezentowane obrazy pokazują pozytywną atmosferę tamtych lat, codzienne życie rodzinne i wolny czas spędzany z rodziną. I wiele kobiet za kierownicą: mały samochód staje się także symbolem emancypacji kobiet oraz synonimem wolności i demokratycznej mobilności.

3 Generations to sekcja, w której możemy zobaczyć porównanie poszczególnych generacji modelu. Dwie bezcenne kapsuły czasu tworzą wizualną opowieść o historii ewolucji 500 i jej trzech „wcieleń”. Ewolucja trzech generacji 500, modelu, który zawsze pozostawał wierny sobie, nie tracąc przy tym nigdy charyzmy i nowoczesności. Na ścianach znajduje się ekspozycja przekroju karoserii oryginalnego modelu z 1957 roku. Obok umieszczono elementy pochodzące z modelu MY 2007, m.in.: felgi, przednie i tylne reflektory, kierownicę, deskę rozdzielczą z systemem multimedialnym i lusterko.
Komponenty industrialne, części unikalnej 500, teraz na pierwszy rzut oka rozpoznawalne ze względu na swój design, funkcjonalność i integrację. Dalej, te same komponenty, zaczerpnięte tym razem z całkowicie elektrycznej nowej 500 z roku 2020: innowacja, funkcjonalność, design i technologia, wszystko zgodne z charakterem 500.

Obszar Digital Counter składa się z dwóch ekranów multimedialnych. To sekcja interaktywna będąca „pamiętnikiem” współczesnej ikony: wywiady, materiały informacyjne, wydarzenia i zdobyte nagrody, dzięki którym Fiat 500 stał się międzynarodową gwiazdą.

Ostatnią, lecz wcale nie mniej ważną sekcją jest Foreseeing the Future. W tym obszarze możemy prześledzić historię, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość na tle Lingotto, którego oblicze kilkakrotnie zmieniało się radykalnie. Pierwotnie fabryka samochodów, z ograniczonym zatem dostępem, fabryka, w której główną rolę odgrywała praca fizyczna. Następnie w latach 90., Lingotto przeszło radykalną przemianę, z „niedostępnej” fabryki skrywającej swoje tajemnice przemysłowe zmieniło się w modne miejsce spotkań towarzyskich, wielofunkcyjne centrum handlowe. A teraz czas na kolejną transformację tworzącą zieloną przestrzeń muzealną skupioną na nowej zrównoważonej mobilności, otwartą dla publiczności i zaprojektowaną dla społeczności.

Ponadto, Casa 500 gości wystawę czasową „Green Obsession” poświęconą projektowi koncepcyjnemu  przygotowanemu przez biuro architektoniczne Stefano Boeri Architetti, zwracającemu uwagę na współistnienie natury z zabudowanym otoczeniem, a który jest inspiracją dla wizji miasta przyszłości, w którym niedawno odbyła się premiera elektrycznej 500. Wystawa prezentuje sekwencje wideo Pionowego Lasu znajdującego się w Mediolanie: kultowy budynek jest pokazany na przestrzeni lat i pór roku, stając się nowym modelem zrównoważonej architektury. Projekcja wideo odbywa się na tle czterech modeli budynków w skali 1:50, obecnie w trakcie budowy, zaprojektowanych na wzór mediolańskiego prototypu. Należą do nich: Trudo Vertical Forest w Eindhoven, pierwszy zrealizowany w budownictwie komunalnym i już ukończony, kompleks mieszkalny Wonderwoods w Utrechcie, Cedrowa wieża w Lozannie i Pionowy Las w Tiranie. Instalacja komunikuje się z unikalnym i sugestywnym kontekstem Lingotto i jest częścią historii połączenia innowacji i ciągłości, którą reprezentuje sama Casa 500.

Casa 500 została zaprojektowana przez zespół Lab71 architetti, kierowany przez Massimiliano Gotti Porcinariego.

La Pista 500, ogród na dachu

Ponad 40 000 roślin w największym wiszącym ogrodzie w Europie. Zmieniająca się paleta kwiatów i kolorów w zależności od pór roku, słońce przenikające przez liście drzew, gra światła i cienia, pełne i puste przestrzenie, aromaty unoszące się w powietrzu. Tym wszystkim jest La Pista 500, wspaniały ogród na dachu, stworzony w miejscu, gdzie kiedyś testowano samochody produkowane w fabryce Lingotto.

Dzieło architekta Benedetto Camerana, któremu pomocą, jeśli chodzi o aspekty botaniczne służyła Cristiana Ruspa, specjalistka z firmy Giardino Segreto,  rozciąga się na całej długości 1,2 km toru, ale nie jest jedynie stworzeniem ogromnego ogrodu 28 metrów na ziemią. W istocie bowiem, autor projektu nie zapomniał o historii tego miejsca, wymyślając je na nowo: tor testowy z przeszłości został ponownie wykorzystany, teraz wyłącznie dla samochodów z napędem elektrycznym oraz rowerów i hulajnóg elektrycznych. Jest on jedyny w swoim rodzaju.

Zaprojektowana z podziałem na przestrzenie tematyczne, podobnie jak barokowe ogrody, nowoczesna wersja ogrodu oferuje nowe strefy, każda różniąca się od innych: od medytacji i jogi, bieżni i strefy fitness, po graficzną wizualizację informacji o krajobrazie i zabytkach miasta oraz przestrzeni dla sztuki, z której korzysta także Pinacoteca Agnelli. Obecnie w tej ostatniej można obejrzeć 9 wielkoformatowych rzeźb, których autorami są największe gwiazdy rzeźby XX wieku w ramach wystawy czasowej „The Maeght Foundation: a studio in the open air”, zaplanowanej w Pinacoteca Agnelli od 15 października.

Oprócz wyżej wymienionych stref, dostępnych jest pięć obszarów tematycznych, podzielonych z kolei na rodzime gatunki botaniczne: „leszczynowy gaj”, „część edukacyjna i rośliny barwierskie”, „przydomowy ogródek”, „rośliny zielne” i „medytacja”.

Ogród w szczegółach

Ogród to nowoczesny, linearny park z 28 dużymi wyspami, zajmujący nieco ponad 7000 m2 z łącznej powierzchni  27 000 m2. Znajduje się w nim ponad 40 000 okazów 300 gatunków i odmian roślin, wybranych według kryteriów ekologicznych: niektóre pochodzą z regionu Piemontu i sąsiednich obszarów i są rozmieszczone według zmieniającej się sezonowo kolorystyki.
Są to głównie wieloletnie byliny, rośliny, które rosną bardzo szybko i dają duże plony. Wystarczy pomyśleć o alpejskich pastwiskach, które same z siebie rozkwitają bogactwem kwiatów, różnorodnej kompozycji i wielkości, gdy tylko stopnieje śnieg.

Aby je uprawiać, zastosowano innowacyjne technologie, aby drastycznie ograniczyć zużycie wody i nawozów; decyzja ta była podyktowana również kryteriami zrównoważonego rozwoju. Już po kilku miesiącach w ogrodzie pojawiły się liczne gatunki motyli i chrząszczy: prawdziwy zastrzyk bioróżnorodności.

Leszczynowy gaj stanowi osobny obszar tematyczny. Piemont obfituje w orzechy laskowe, krzewy liściaste o purpurowo-czerwonych liściach, które rosną dość szybko na każdej glebie, nawet suchej, ubogiej i wapiennej. Z tej prostej w uprawie, szlachetnej rośliny produkuje się słynny krem gianduia, na bazie czekolady i właśnie orzechów laskowych.

W części edukacyjnej znajdują się gatunki barwiarskie. Niegdyś jedyny sposób barwienia tkanin, obecnie naturalne barwniki wracają do mody ze względu na swoje ekologiczne i niepowtarzalne właściwości. Każda roślina ma swoją własną reakcję z glebą i światłem, co pozwala uzyskać jej oryginalne odcienie.

Lekcja ogrodnictwa z przydomowego ogródka: te gatunki wymagają dobrze osuszonej gleby z piaskiem i drobnymi kamyczkami oraz niewielkiego nawadniania w lecie. Po posadzeniu i zakończeniu początkowego etapu przyjmowania się, rośliny „przyzwyczajają się”, że nie są podlewane i stają się coraz bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Wśród roślin zielnych, gra kolorów i wielkości, które następują po sobie wraz ze zmianą pór roku, przyćmiewa nawet kwiaty. W wydzielonym dla nich miejscu szelest liści oraz geometria gałęzi poruszanych wiatrem są jak „nuty” wprowadzające w błogość.
Medytacja to nie tylko kwestia wizualnej, ale także wewnętrznej, harmonii. Oprócz zaskakujących odcieni i wielopłaszczyznowej równowagi tworzonej przez gałęzie i liście pomiędzy jednym a drugim powiewem wiatru, aromatyczny zapach wywołuje odprężenie i łączy człowieka i naturę w bliskim kontakcie.

(500)RED  Family – (RED)EFINIUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ I RATUJ ŻYCIE

Fiat, Jeep i RAM stały się partnerami (RED), zobowiązując się do przekazania co najmniej 4 milionów dolarów w latach 2021-2023 na wsparcie Globalnego Funduszu (Global Fund) w walce z pandemią, w tym AIDS i COVID-19. Od dziś oznacza to, że każdy zakup samochodu (FIAT)RED z serii specjalnej (500) RED Family jest najbardziej etyczny i przemyślany spośród  dotychczasowych.

(RED) założono w 2006 roku, aby zmoblizować firmy i ludzi do walki z AIDS. Dziś (RED) walczy z dwiema pandemiami, AIDS i COVID-19, zbierając prawie 700 milionów dolarów dla Globalnego Funduszu. Pieniądze te pomogły ponad 220 milionom ludzi, a fundusze przekazane przez Stellantis sfinansują więcej programów ratujących życie tym, którym jest to najbardziej potrzebne. Poprzez współpracę z (RED), Stellantis przyłącza się do walki z pandemiami i daje swoim Klientom możliwość przyłączenia się do nich.

Nowa (500)RED  

Gwiazdą wieczoru jest nowa (500)RED, stworzona we współpracy Fiata i (RED) ze wspólnym przesłaniem, aby dbać o środowisko, planetę i jej mieszkańców.
Z przekonania, że każdy z nas może odegrać swoją rolę w walce z pandemią i że każdy z nas może przewodzić zmianom, zrodziła się niezwykła w motoryzacyjnym świecie decyzja, aby fotel kierowcy był jednego koloru – czerwony – a pozostałe trzy fotele pasażerów czarne. Prowokacja, przesłanie, zaproszenie: bądź „gotowy”, aby zasiąść w fotelu zmian. Dla tych, którzy wolą jednolitość koloru, model ten jest również dostępny z siedzeniami w kolorze czarnym z kontrastującym logo (500)RED lub w kolorze czerwonym z czarnym logo.

Fiat pragnie przekazać przesłanie (RED) jak najszerszej grupie odbiorców. Dlatego też seria specjalna będzie teraz dostępna w całej rodzinie 500: nowa (500)RED, (500)RED, (500X)RED i (500L)RED będą więc występować w kolorze czerwonym, będącym znakiem rozpoznawczym zarówno na zewnątrz (od nadwozia i logo po obudowy lusterek i akcenty stylistyczne na felgach), jak i wewnątrz (deska rozdzielcza, akcenty stylistyczne na dywanikach podłogowych oraz ekskluzywne fotele wykonane z Seaqual®, włókien pochodzących z przetworzonego plastiku zebranego w oceanie, z napisem FIAT i logo (500)RED na oparciu). Czerwony nie będzie jedynym kolorem w serii specjalnej (RED); paleta kolorów nadwozia obejmuje również inne odcienie specyficzne dla danego modelu.

Wszystkie modele z rodziny (500)RED są wyposażone w filtr powietrza z substancją biobójczą o wysokiej skuteczności usuwania wirusów i bakterii na poziomie >99,9%, która może powstrzymać ich rozprzestrzenianie się w kabinie pasażerskiej. Ponadto, powierzchnie niektórych elementów wnętrza, z którymi Klienci mają największy kontakt, jak kierownica, siedzenia i wnętrze bagażnika, zostały poddane obróbce antybakteryjnej o wysokiej skuteczności (do 99,9% w zależności od elementu) w niszczeniu wirusów i bakterii, by Klienci czuli się bezpieczniej w samochodzie.

Do każdego samochodu z rodziny (500)RED dołączony jest „Zestaw powitalny”, zawierający dozownik do dezynfekcji rąk oraz specjalną obudowę na kluczyki, która może zostać spersonalizowana. W tym samym zestawie Klienci nowej (500)RED znajdą również list podpisany przez Oliviera François i Bono, witający ich w społeczności (RED).

Elektryczna hulajnoga (500 Iride)RED

Rodzina (500)RED ma dodatkową opcję, która nie jest nową cechą czy akcentem stylistycznym, ale kolejnym systemem mobilności, który sprawia, że ostatnie kilometry pokonywane są w sposób zrównoważony. Obok serii specjalnej, dostępna jest również (500 Iride)RED, wyprodukowana przez Mopar. „500 Iride”,  której nazwa inspirowana jest kultowymi okrągłymi reflektorami 500, to zrównoważone rozwiązanie dla osób dojeżdżających do pracy: zaprojektowana tak, aby idealnie mieściła się w bagażniku Fiata 500, elektryczna hulajnoga zapewnia zrównoważoną i wygodną mobilność, nawet na ostatnim odcinku podróży w samym sercu miasta.

Elektryczna hulajnoga „500 Iride” jest składana i waży 15 kg, dzięki czemu można ją z łatwością przenieść w dowolne miejsce. Ma zasięg do 30 km, prędkość maksymalną 25 km/h i ładuje się w zaledwie 4,5 godziny dzięki dołączonej domowej ładowarce. Ponadto, specjalna aplikacja służy do wyświetlania informacji i zarządzania ustawieniami oraz udostępniania bezpośrednio ze smartfona.

Źródło: Fiat