Škoda Auto – 120 lat motorsportu – nowa wystawa specjalna w muzeum marki

Muzeum Škody w Mladá Boleslav uzupełniło stałą ekspozycję o nową wystawę. „120 lat motorsportu Škody” pozwala zwiedzającym odkryć pełną sukcesów historię marki. Kultowe pojazdy, historyczne eksponaty, tablice informacyjne i interaktywne elementy dają fanom sportów motorowych możliwość zanurzenia się w historycznej atmosferze wyścigów oraz rajdów. Specjalna wystawa potrwa do 20 marca 2022 roku.

– Škoda Auto upamiętnia długą serię sukcesów w sportach motorowych nową wystawą specjalną „120 lat motorsportu Škody”. Historia udziału marki w sportach motorowych rozpoczęła się 27 czerwca 1901 roku w Paryżu, kiedy Narcis Podsedníček wyruszył w trzydniowy wyścig do Berlina na motocyklu Laurin & Klement. To wydarzenie zapoczątkowało serię zwycięstw, mistrzowskich tytułów, rekordów prędkości i innych triumfów. Ich zwieńczeniem jest odnoszący sukcesy model rajdowy FABIA Rally2 evo stworzony przez zespół Škoda Motorsport. Tegoroczna Noc Muzeów 24 września zostanie poświęcona sportom motorowym – wyjaśnia Andrea Frydlová, dyrektorka Muzeum ŠKODY w Mladá Boleslav.

Dzięki unikatowym zdjęciom, oryginalnym materiałom filmowym, tablicom informacyjnym i współczesnym plakatom zwiedzający mogą zgłębić historię marki. W kolekcji muzeum znajduje się również spektakularna ściana sławy z wieloma trofeami.

Pięć oryginalnych modeli wyścigowych

Prezentowany na wystawie jednocylindrowy motocykl Laurin & Klement BZ z 1903 roku sięga początków sportów motorowych, a L&K FC (1909) reprezentuje pierwszą generację samochodów wyścigowych marki. ŠKODA SPORT z niskoprofilowym, otwartym nadwoziem z aluminium wzięła udział w legendarnym 24-godzinnym wyścigu Le Mans (1950).

Ostatnie 30 lat sportów motorowych reprezentują dwa samochody rajdowe: ŠKODA OCTAVIA WRC (2003) i ŠKODA FABIA R5 (2019). Ekskluzywną kolekcję uzupełniają ŠKODA 130 RS (1978) i ŠKODA FABIA S 2000 (2015) ze stałej ekspozycji muzeum. Inne pojazdy sportowe marki można zobaczyć w oddzielnej hali po uzgodnieniu z obsługą muzeum.

Škoda Superb – 20 lat współczesnej rodziny

Autentyczną atmosferę sportów motorowych na wystawie tworzy symulator rajdu. Zwiedzający mogą także przyjrzeć się strojom wyścigowym dzisiejszych kierowców rajdowych. Częścią wystawy jest również interaktywny quiz na temat sukcesów marki w sportach motorowych, który do 20 marca 2022 roku będzie prezentowany obok stałej ekspozycji.

Odkrywanie początków motoryzacji

Muzeum Škody w Mladá Boleslav jest otwarte codziennie od 9:00 do 17:00. Warto połączyć zwiedzanie z wizytą w domu, w którym urodził się Ferdynand Porsche w Libercu-Vratislavicach. Umożliwia to bilet łączony do obydwu obiektów. Dom Ferdynanda Porsche jest czynny od piątku do niedzieli między 9:00 a 17:00.

Źródło: Škoda Auto