Kia EV6 uzyskała certyfikat śladu węglowego, przyznawany przez Carbon Trust

Kia EV6 uzyskała certyfikat śladu węglowego oraz etykietę „Carbon Measured” przyznawaną przez organizację Carbon Trust, która zajmuje się globalną zmianą klimatu i zrównoważonym rozwojem. Kia jest pierwszym koreańskim producentem samochodów, który uzyskał taki certyfikat.

Według strategii „Plan S”marki Kia, elektromobilność stanowi jej przyszłość, a EV6 kładzie podwaliny pod nową gamę produktów, która do 2026 roku będzie obejmować aż 11 modeli z napędem elektrycznym. EV6 to pierwszy model wprowadzony na rynek w ramach nowej strategii, która zakłada, że Kia obejmie pozycję lidera w popularyzacji aut elektrycznych.

Kia dołożyła wszelkich starań, aby EV6 zapewniało więcej niż tylko mobilność o zerowej emisji. Wprowadzając pierwszy samochód elektryczny nowej generacji, skoncentrowano się na pomiarze i zmniejszeniu śladu węglowego w całym cyklu życia samochodu, począwszy od pozyskiwania surowców, przez zakup i transport części, montaż, dystrybucję, użytkowanie i recykling po wycofaniu auta z eksploatacji.

EV6 to pierwszy model zbudowany na nowej modułowej platformie E-GMP, który zapewnia jeden z największych zasięgów oferowanych przez auta elektryczne dostępne na rynku. Pod względem przestronności wnętrza i ultraszybkiego ładowania prądem o napięciu 800 V1),EV6 nie ma sobie równych, co zwiększa szanse, że zyska miano modelu przełomowego wśród aut elektrycznych.

W wykończeniu EV6 zastosowano szereg ekologicznych materiałów, w tym plastik, maty podłogowe i pokrycia siedzeń otrzymane z recyklingu butelek PET. Każdy egzemplarz EV6 zawiera materiały wykonane ze 107 butelek PET o pojemności 0,5 l.

Carbon Trust to niezależna, ekspercka firma, która doradza wiodącym przedsiębiorstwom na świecie. Doradztwo obejmuje m.in. ich zrównoważony i niskoemisyjny rozwój. Carbon Trust mierzy również i certyfikuje nie tylko ślad węglowy, ale ogólnie środowiskowy organizacji, łańcuchów dostaw i różnych produktów.

Kia z rekordowym udziałem w europejskim rynku

Całkowite emisje gazów cieplarnianych dla EV6 zostały zmierzone przez Carbon Trust przy użyciu standardów PAS2050 i wnikliwej oceny. Ocena obejmuje emisje począwszy od wydobycia surowców aż do wycofania auta z eksploatacji i jest mierzona jako ekwiwalenty dwutlenku węgla (CO2e). Etykieta „Carbon Measured” przyznawana przez Carbon Trust potwierdza dokładność pomiarów i dostarcza klientom niezależnie zweryfikowanych informacji na temat śladu węglowego produktu, który zamierzają kupić.

Sangdae Kim, szef działu strategicznego planowania biznesowego w Kia, mówi: „To ważna ocena szerokiego zakresu działań, które obecnie podejmujemy w celu zmniejszenia śladu węglowego samochodu w całym cyklu życia. Wprowadzając w nadchodzących latach do oferty coraz więcej modeli zelektryfikowanych, zwiększamy nasze wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju i zapewniamy, że osiągamy wysoki poziom przejrzystości, jeśli chodzi o wpływ naszej firmy na środowisko. Ścisła współpraca z Carbon Trust i uzyskanie etykiety„Carbon Measured” to zaledwie jeden z pierwszych kroków do wdrożenia nowych inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju”.

Kia w pełni uznaje swoją odpowiedzialność za przestrzeganie zrównoważonych praktyk. W 2019 roku od Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) Kia uzyskała certyfikat „Systemu zarządzania energią (ISO 50001)” i niedawno złożyła wniosek o uzyskanie certyfikatu do Koreańskiego Komitetu RE1002).

O Carbon Trust

Firma założona w 2001 r., która współpracuje z przedsiębiorstwami, rządami i instytucjami na świecie, aby pomóc im czerpać korzyści z bardziej zrównoważonego rozwoju poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla, strategię efektywnego gospodarowania zasobami oraz wdrażanie niskoemisyjnych projektów, systemów i technologii.

Carbon Trust:

  • współpracuje z korporacjami i rządami, pomagając im dostosować ich strategie do nauki o klimacie i do osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego;
  • zapewnia fachowe doradztwo oraz gwarantuje inwestorom i instytucjom finansowym pewność, że ekologiczne myślenie przynosi pozytywne rezultaty;
  • wspiera rozwój technologii i rozwiązań niskoemisyjnych, kładzie podwaliny pod system energetyczny przyszłości.

Siedziba Carbon Trust mieści się w Londynie, w firmie pracuje ponad 200 osób, które reprezentują ponad 30 narodowości i pochodzą z pięciu kontynentów.

1) – EV6 ma podwójny system ładowania, który zapewnia możliwości ładowania prądem o napięciu 400 V i 800 V, bez konieczności stosowania dodatkowych komponentów lub adapterów.

2) – RE100: Inicjatywa globalnej organizacji non-profit – Climate Group – we współpracy z organizacją, która certyfikuje zarządzanie środowiskiem Carbon Information Disclosure Project (CDP). Założona w 2014 r. firma pomaga przedsiębiorstwom przejść do 2050 roku na energię pochodzącą w 100% ze źródeł odnawialnych.

Źródło: KIA