Rolls-Royce Phantom Oribe – stworzony we współpracy z marką Hermès

Rolls-Royce Motor Cars współtworzył wspaniałego Phantoma Bespoke, we współpracy z marką Hermès. Phantom Oribe odwzorowujący osobowość oraz zainteresowania japońskiego przedsiębiorcy, Yusaku Maezawy, został zaprojektowany i ręcznie wykończony przez zespół specjalistów Bespoke z Home of Rolls-Royce w Goodwood oraz Hermèsa w Paryżu.

Klient wyobrażał sobie swój samochód jako „ziemskiego odrzutowca”, który zapewni ekskluzywny spokój podniebnych podróży podczas poruszania się po drogach.

“To wspaniałe wcielenie naszego najwyższego modelu, które połączyło dwie marki z łącznie ponad trzema wiekami doświadczeń i dokonań, stanowi dla Rolls-Royce Motor Cars kamień milowy. Jest efektem ścisłej, prawdziwej współpracy pomiędzy Domem Marki Rolls-Royce i Domem Marki Hermès, podczas której projektanci, materiałoznawcy oraz utalentowani rzemieślnicy pracowali ramię w ramię, by stworzyć prawdziwie oryginalnego Phantoma. To był wielki przywilej móc zjednoczyć siły przy zamówieniu stawiającym twórcze wyzwania i wymagającym technicznie by w tak piękny sposób urzeczywistnić unikalną wizję klienta.” – powiedział Torsten Müller-Ötvös, Chief Executive Officer, Rolls-Royce Motor Cars.

Rzucająca się w czy dwubarwna karoseria nawiązuje do charakterystycznego zielonego i kremowego szkliwa antycznej japońskiej ceramiki Oribe, której uznana kolekcja należy do Maezawa-san. Górna część samochodu jest wykończona lakierem Bespoke w kolorze Oribe Green stworzonym specjalnie dla klienta; W tym wyjątkowym przypadku Rolls-Royce udostępnił ten lakier do wykończenia prywatnego odrzutowca, z którym Phantom będzie stanowił parę. Odcień tworzony przez wiele miesięcy przez specjalistów z Surface Finish Centre w Goodwood, idealnie uchwycił lśniące, głęboko zielone szkliwo charakterystyczne dla XVI-wiecznej ceramiki. Całość pięknie dopełnia kremowa biel dolnej części Phantoma.

Kolorystyka inspirowana ceramiką Oribe harmonijnie przechodzi do wnętrza samochodu, które powstało dzięki bliskiej współpracy projektantów i rzemieślników marki Hermès w Paryżu oraz projektantów, inżynierów i rzemieślników z Rolls-Royce Bespoke Collective w Goodwood, West Sussex. Wspólnie, wykorzystując swoją wiedzę oraz kreatywność, zadbali o to, by każdy pojedynczy element odzwierciedlał najlepsze tradycje obu domów.

Wnętrze jest wykończone przede wszystkim skórą Hermès Enea Green, w tym detale dotykane przez klienta, np. kierownica, drążek zmiany biegów i pokrętła regulujące klimatyzację.

Skóra Hermès jest obecna na górnym panelu, wewnętrznych słupkach oraz na półce. Ozdabia również mniej widoczne powierzchnie, w tym schowek na rękawiczki i przedział bagażowy. Centralną konsolę oraz miejsce na karafkę i chłodzenie szampana. Wyrazem kolektywnego charakteru projektu oraz wzajemnego szacunku obu marek, na klapce zamykającej półkę na rękawiczki został wytłoczony napis Habillé par Hermès Paris.

Delikatne lamówki Hermèsa ozdabiają zagłówki oraz oparcia tylnych foteli, podczas gdy akcenty w kolorze Seashell White i nawiązujące kolorystycznie dywaniki z owczej wełny dodają jasności i odczucia przestrzeni.

Rolls-Royce – nowa kolekcja Phantom Tempus i tylko 20 egzemplarzy

Wnętrze jest również pełne przykładów dedykowanych elementów Rolls-Royce Bespoke oraz artyzmu rzemieślników. Przykładowo drewniane obudowy głośników zostały uformowane przez drobiazgową perforację forniru Open Pore Royal Walnut umieszczonego w drzwiach, co stworzyło gładką teksturę delikatną w dotyku. Fornir Open Pore Royal Walnut został także zastosowany na centralnej i tylnej konsoli, tylnej części stoliczka piknikowego; Co nowe dla Rolls-Royce’a – we wnętrzu znajduje się charakterystyczna litera „Toile H” Hermèsa na podłokietnikach drzwiowych, na centralnej i tylnej konsoli, a przede wszystkim na charakterystycznej rozświetlanej podsufitce.

Marka Hermès wniosła również do wnętrza samochodu elementy swojej spuścizny jeździeckiej oraz innowacyjnego rzemiosła – skórzana tapicerka powstała z wykorzystaniem technik przeszycia i malowania krawędzi stosowanych przez najlepszych twórców siodeł. Do Galerii Phantoma, unikalnej przestrzeni tego modelu Rolls-Royce’a, która biegnie przez całą długość deski rozdzielczej samochodu, Hermès zamówił dzieło oparte o projekt uznanego francuskiego artysty i ilustratora, Pierre’a Pérona (1905–1988). Był on projektantem wielu ikonicznych chust tego domu mody. Praca inspirowana słynnym motywem konia została namalowana na fornirze Open Pore Royal Walnut i zaprezentowana pod taflą szkła.

Torsten Müller-Ötvös dodał: “Ten majestatyczny i wysmakowany Rolls-Royce Phantom ukazuje to, co można osiągnąć, gdy utalentowane zespoły marek światowej klasy blisko ze sobą współpracują dla tak inspirujących klientów, jak Maezawa-san. To połączenie umysłów, doświadczenia, wizji i umiejętności dało najlepszy pokaz umiejętności naszych ludzi.”

Źródło: Rolls-Royce / Auto Fus