MINI Cooper S Cabrio – wycieczka do St. Peter-Ording

Na wybrzeżu Morza Północnego nie tylko wysokie i niskie pływy tworzą kontrasty. Trasa wycieczki ekskluzywnym czteroosobowym modelem z edycji specjalnej z otwieranym dachem prowadzi od starych młynów i nowoczesnych elektrowni wiatrowych, poprzez odludne łąki bagienne, aż do popularnych miejsc wypoczynku. Podczas tej wycieczki gwarantowana jest frajda z jazdy z otwartym dachem i mnóstwo piasku pod kołami.

Mało który rejon zmienił się w ostatnich latach tak bardzo jak zachodnia część wybrzeża landu Szlezwik-Holsztyn. Ożywienie na tym strukturalnie słabym obszarze nastąpiło wraz z dofinansowaniem energii ze źródeł odnawialnych, przejściem na rolnictwo ekologiczne i wzrostem liczby turystów. Wakacje w agroturystyce rozkwitają, podobnie jak popyt na żywność ekologiczną.

Energetyczny zwrot pozostawił jednak bardzo widoczne ślady w najbardziej na północ wysuniętym kraju związkowym. Miejscowi nazywają wiatraki „szparagami energetycznymi”. W Szlezwiku-Holsztynie jest ich już ponad 3000. Kraj związkowy w całości pokrywa swoje zapotrzebowanie energetyczne ze źródeł odnawialnych. Zielona energia przynosi dodatkowe dochody rolnikom, na gruntach których znajdują się turbiny wiatrowe. Jedynie w klasycznie turystycznych regionach nie ma turbin wiatrowych – zamiast tego oczy urlopowiczów cieszą zabytkowe młyny.

Rześki wiatr, czyste morskie powietrze, kręte drogi oraz perspektywa słonecznego dnia na plaży sprawiają, że nadmorski region jest idealnym miejscem na wycieczkę MINI Cooper S Cabrio Sidewalk.

MINI Cooper S w drodze do Lubeki – Mann, marcepan i morze

W swoim najnowszym wydaniu czteroosobowy model z otwartym dachem łączy ekskluzywny lakier metalizowany w kolorze Deep Laguna z charakterystycznymi detalami nowego, zredukowanego języka stylistycznego MINI. Wyrazisty niebieski odcień, w którym lakierowana jest teraz również listwa zderzaka, oraz charakterystyczne dla modelu pasy na maskę silnika z krawędziami w kontrastującym kolorze w szczególnie stylowy sposób podkreślają przód pojazdu z powiększoną sześciokątną atrapą chłodnicy i typowymi dla MINI okrągłymi reflektorami.

Zaprojektowane na nowo ozdobniki boczne są otoczone oznaczeniem modelu i napisem „Sidewalk”, a z tyłu obie końcówki układu wydechowego są otoczone efektownie wyprofilowanymi powierzchniami lakierowanymi w kolorze karoserii. Obręcze kół ze stopów lekkich w rozmiarze 17 cali i stylistyce Scissor Spoke 2-tone również należą do wyposażenia standardowego modelu z edycji specjalnej.

Podczas jazdy autostradą 23, składany dach w ekskluzywnej stylistyce Sidewalk z tkanym motywem strzałek pozostaje zamknięty. Zamiast pędu powietrza swoją moc może uwolnić czterocylindrowy silnik o mocy 131 kW (178 KM) z technologią MINI TwinPower Turbo. Atrakcją trasy jest wysoki most, który prowadzi przez Kanał Kiloński. Rocznie korzysta z niego ponad 30 tysięcy statków jako skrótu prowadzącego przez Szlezwik-Holsztyn. Sprawia to, że kanał o długości 98 kilometrów jest jedną z najbardziej uczęszczanych dróg wodnych na świecie.

Niebawem kończy się autostrada, a droga na wybrzeże wiedzie drogami lokalnymi. Kiedy otworzy się miękki dach – w pełni elektryczny napęd potrzebuje na to zaledwie 18 sekund – do wnętrza MINI Cooper S Cabrio Sidewalk wpada rześkie morskie powietrze. Coś jeszcze rzuca się w oczy: wały przeciwpowodziowe i owce. Wały mają wysokość do dziewięciu metrów, piaskowy rdzeń i pokrycie z tłustej gleby marszowej. Za ich pielęgnację odpowiadają owce.

W kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn zamieszkanym przez prawie 2,9 miliona ludzi żyje około 350 tysięcy owiec i jagniąt. Dzięki owcom trawa jest zawsze krótka, a podłoże zagęszczone, przez co krety i myszy nie mają szans w nim kopać i powodować niestabilność wału. W przeszłości wały budowano w celu pozyskania gruntów rolnych, jednak obecnie nowe wały służą wyłącznie do ochrony wybrzeża.

Największym miastem zachodniego wybrzeża kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn jest Husum. Miejsce urodzenia pisarza Theodora Storma („Jeździec na siwym koniu”) z zadbaną starówką, brukowanymi uliczkami, malowniczym rynkiem i odrestaurowanymi domami o dwuspadowych dachach z XVI wieku emanuje historycznym urokiem. Jednym z najbardziej popularnych miejsc jest port śródlądowy z kutrami, ewerami, tradycyjnymi żaglówkami, restauracjami, kawiarniami i – jak w każdym miejscu na wybrzeżu – straganami sprzedającymi kanapki rybne.

Z Husum wąskie drogi krajowe prowadzą częściowo bezpośrednio wzdłuż wybrzeża do półwyspu Eiderstedt. Dzięki nim można dostrzec zalety opcjonalnego adaptacyjnego układu jezdnego. Nowa technologia amortyzacji łączy typową dla MINI zwinność podczas sportowego pokonywania zakrętów z optymalnym komfortem amortyzacji, co sprawia, że nawet jazda po nierównościach i dziurach w asfalcie nie jest męczarnią. W ten sposób MINI Cooper S Cabrio Sidewalk zbliża się do kolejnego symbolu zachodniego wybrzeża – położonej na dalekim zachodzie półwyspu Eiderstedt, znanej z niezliczonych filmów latarni morskiej Westerheversand. Biało-czerwona wieża stoi na nasypie i ma wysokość prawie 42 metrów. Aby zapobiec osiadaniu, została wzniesiona na fundamencie z drewnianych kłód i betonu.

Aby móc podziwiać wspaniały widok z wieży, trzeba się jednak nie tylko wcześniej zarejestrować, ale także przejść dwa i pół kilometra historyczną ścieżką przez słone bagna.

Jednym z turystycznych hotspotów na wybrzeżu Morza Północnego jest uzdrowisko St. Peter-Ording – coś w rodzaju gigantycznej piaskownicy. Dwunastokilometrowa plaża, która podczas odpływu ma szerokość do dwóch kilometrów, przyciąga co roku setki tysięcy spragnionych odpoczynku i sportu ludzi. Ciekawy obraz tworzą windsurferzy, kitesurferzy i żeglarze, którzy znajdują tu i wykorzystują idealne warunki do uprawiania swoich sportów. Charakterystyczne dla St. Peter-Ording jest 13 budynków na palach, które od 1911 r. wznoszono na pięciu różnych odcinkach plaży. Są one otwarte wyłącznie podczas sezonu, mają wysokość do ośmiu metrów. Mieści się w nich obsługa plaży oraz kilka restauracji.

W miejscowościach Ording i Böhl od połowy marca do końca października posiadacze kart gościa mogą nawet przejechać samochodem przez plażę. Dlatego w szczycie sezonu te odcinki plaży zmieniają się w ogromne parkingi. Mimo to na piaszczystej nawierzchni pozostaje jeszcze wystarczająco dużo miejsca na zaznanie frajdy z jazdy. Trudno wyobrazić sobie bardziej plażowy nastrój niż w otwartym MINI Cooper S Cabrio Sidewalk na plaży w St. Peter-Ording.

Źródło: MINI