TomTom prezentuje nawigację opartą na chmurze

TomTom (TOM2), wiodący, niezależny specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił dziś wprowadzenie na rynek TomTom Navigation for Automotive, hybrydowego rozwiązania nawigacyjnego opartego na chmurze, opracowanego dla branży motoryzacyjnej.

Nawigacja TomTom jest popularna wśród producentów samochodów jak żadna inna. Jej najnowsza wersja jest oparta na chmurze i umożliwia korzystanie z superszybkich i aktualnych funkcji wyznaczania i wyszukiwania tras oraz dokładnych map, a jednocześnie oferuje w pełni funkcjonalny tryb offline. Gdy nie można pobrać danych w czasie rzeczywistym, rozwiązanie przełącza się na swoje oprogramowanie pokładowe i mapy, dzięki czemu jest dostępne w każdych okolicznościach.

„Dzięki dostarczaniu danych w chmurze w sercu nowej nawigacji TomTom Navigation for Automotive połączyliśmy bezpieczeństwo i wygodę systemu montowanego w desce rozdzielczej z zawsze aktualną i superszybką aplikacją na smartfona,” – powiedział Antoine Saucier, Managing Director, TomTom Automotive.

Nawigacja TomTom GO Discover już dostępna na polskim rynku

Kierowcy będą mogli korzystać z nowego interfejsu użytkownika, zaprojektowanego zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i łatwości obsługi. Intuicyjny interfejs może być wyświetlany na konsoli środkowej, panelu przyrządów, wyświetlaczu head-up (HUD) i ekranach pasażera w różnych rozmiarach i proporcjach. Takie zintegrowane podejście oznacza, że ważne informacje, takie jak instrukcje nawigacyjne dotyczące zakrętów i pasa ruchu, a także ostrzeżenia o ruchu drogowym i zagrożeniach, mogą być wyświetlane na ekranie HUD pojazdu lub na panelu przyrządów, zwiększając bezpieczeństwo i komfort kierowcy. Może on również korzystać z nawigacji TomTom za pośrednictwem łatwej w obsłudze pomocy głosowej – Amazon Alexa, Cerence lub Houndify.

Nawigacja nowej generacji od TomTom może być zintegrowana z czujnikami pojazdu, dzięki czemu ma możliwość wyświetlania istotnych informacji związanych z zaawansowanymi systemami wspomagania kierowcy oraz potrzebą tankowania lub ładowania samochodu. Dynamiczne mapowanie zasięgu pomaga kierowcom w jego wizualizacji – jest to szczególnie ważne w przypadku samochodów elektrycznych. Jeśli zasięg jest niewystarczający, aby dojechać do wybranego celu, kierowca otrzymuje ostrzeżenie o konieczności znalezienia dostępnych miejsc ładowania oraz porównanie ich kosztów. Wybrany punkt jest następnie dodawany do trasy kierowcy.

Antoine Saucier dodał: „Nieustannie dążymy do zapewnienia bezpieczniejszych dróg, łatwiejszego prowadzenia pojazdów i czystszego powietrza. Nowa, w pełni wyposażona i wbudowana w system pojazdu nawigacja TomTom jest gotowa już dziś, aby wykorzystać możliwości zautomatyzowanych i elektrycznych samochodów przyszłości”.

Producenci samochodów mogą wdrożyć nową nawigację TomTom w sposób szybki i efektywny kosztowo. Technologię tę można łatwo zintegrować z dowolnym systemem multimedialnym w pojeździe, co udowodniło już wielu wiodących producentów. To adaptowalne rozwiązanie może współpracować z różnymi markami, liniami samochodowymi – podstawowymi, seryjnymi lub premium – oraz typami pojazdów, w dowolnym miejscu na świecie. Rozwiązanie jest oferowane jako jeden wstępnie zintegrowany pakiet i dostarczane za pośrednictwem łatwych w użyciu zestawów SDK
i interfejsów API.

Rozwiązanie TomTom Navigation for Automotive będzie wdrażane w wielu markach i liniach samochodów przez wiodących producentów na całym świecie.

Źródło: TomTom