Fiat Ducato najlepiej sprzedającym się samochodem dostawczym w Europie

Zaprezentowany w 1981 roku bestseller marki Fiat Professional, w 2020 roku odnotował na swoim koncie istotne osiągnięcie: według danych Dataforce, po raz pierwszy w ciągu czterdziestu lat był najlepiej sprzedającym się samochodem dostawczym na rynku europejskim, biorąc pod uwagę wszystkie segmenty.

W 2021 roku Ducato skończy 40 lat. Wprowadzony w roku 1981, flagowy model i ambasador doskonałości marki Fiat Professional, dzięki swojej wszechstronności i niskim kosztom eksploatacji, od zawsze był jednym z najbardziej cenionych samochodów użytkowych w Europie.

Fiat Ducato otrzymał też wyjątkowy prezent od Klientów: zaufanie, które sprawiło, że w 2020 roku, po raz pierwszy w ciągu czterdziestu lat,  biorąc pod uwagę wszystkie segmenty, był najlepiej sprzedającym się samochodem dostawczym na rynku europejskim. Dane świadczące o uznaniu Klientów z Europy są imponujące: około 150 000 sprzedanych sztuk i udział w rynku na poziomie 20,5%, ze wzrostem o 7,6% pod względem ilości i o 3 punkty procentowe pod względem udziału, w sytuacji, gdy rynek odnotowuje spadek.

Fiat ducato – 40-letnia, włoska historia

Prawie 40 lat temu Fiat Ducato, dzięki napędowi na przód, dużej przestrzeni ładunkowej i wszechstronności, zrewolucjonizował segment dużych samochodów dostawczych. Jego produkcja rozpoczęła się w 1981 roku na liniach produkcyjnych Sevel (Società Europea Veicoli Leggeri – Europejska spółka pojazdów lekkich) w Val di Sangro i trwa tam do dziś. Zlokalizowana w Atessie (Włochy), jest największą na świecie fabryką produkującą średnie i duże samochody dostawcze. W 2020 roku był to pierwszy zakład produkcyjny we Włoszech, który po lockdownie został ponownie otwarty dla ponad 6000 pracowników, przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego.

Kamper Fiat Ducato MY 2020 – idealny towarzysz na lato i wakacje

Z biegiem czasu kolejne Ducato były stopniowo udoskonalane, dzięki czemu model stał się wzorcem w swojej kategorii, wyznacznikiem trendów produkowanym w ponad 10 000 wariantów i sprzedawanym w ponad 80 krajach na całym świecie. Szeroka gama wersji nadwozia i wytrzymałość ramy  sprawiły, że stał się numerem jeden dla firm zajmujących się zabudową samochodów do użytku specjalnego oraz zabudową kempingową.

Ducato i kamper: zwycięski duet

Lider w swoim segmencie od 2014 roku i najlepiej sprzedający się samochód dostawczy w 2020 roku, Ducato jest niekwestionowanym liderem w segmencie „large van”  na 13 europejskich rynkach i jedyny został stworzony specjalnie jako baza dla kamperów. W ostatnich 10 latach ponad 500 000 rodzin w Europie wybrało Ducato jako bazę do zabudowy dla swojego samochodu kempingowego, dzięki szerokiej gamie wariantów nadwozia, regularnemu, kwadratowemu kształtowi przedziału ładunkowego, wydajności silników i przyjemności prowadzenia. Baza do zabudowy kampera Ducato została zaprojektowana i opracowana we współpracy z największymi europejskimi producentami pojazdów rekreacyjnych, by zaoferować najlepsze możliwe rozwiązania. Wakacje na pokładzie bestsellera Fiata Professional to idealny wybór, by połączyć przygodę i wolność z bezpieczeństwem i spokojem we własnych „czterech ścianach”. W ubiegłym roku wiele rodzin skorzystało z tego rodzaju wypoczynku, spędzając czas na świeżym powietrzu, w bezpiecznym, samowystarczalnym kamperze, łatwym do czyszczenia i dezynfekcji.

Nowe technologie i ugruntowana jakość w kierunku zerowej emisji, dzięki E-Ducato

Już w momencie premiery Fiat Ducato ujął Klientów swoją solidnością i  niezawodnością. Już od pierwszej generacji modelu, Klienci wybierający Ducato, docenili nie tylko jego stabilność, ale także wszechstronność i łatwość obsługi. Prekursor nowej koncepcji samochodu dostawczego jest niekwestionowanym liderem w swoim segmencie, ze sprzedażą ponad 3 milionów egzemplarzy. Wszystkie te cechy, docenione przez szeroką rzeszę Klientów, którzy użytkują model do różnych zawodowych „misji” w całej Europie, zmienią się w kierunku zerowej emisji dzięki w pełni elektrycznej wersji Ducato. Zaprojektowany i skonstruowany zgodnie z najbardziej zaawansowanymi standardami jakościowymi marki Fiat Professional, E-Ducato będzie dostępny we wszystkich wariantach nadwozia i z taką samą pojemnością przestrzeni ładunkowej, co tradycyjny Ducato, od 10 m3 do 17 m3, a także z najlepszą ładownością na rynku, osiągającą aż 1950 kg. W ofercie dostępne będą również różne opcje akumulatorów zapewniające zasięg od 230 do ponad 360 km w typowym miejskim cyklu dostaw, gotowe na wyzwania ostatniej mili.

Sukces nie tylko europejski

Ducato ma już ugruntowaną pozycją w Europie, o czym świadczy jego nowy rekord, ale „globalny ambasador” marki Fiat Professional jest od pewnego czasu także bestsellerem w Rosji, Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Obecnie sprzedawany jest jako wydajny „van of the world” w ponad 80 krajach, w tym w Ameryce Północnej jako ProMaster marki RAM.

Źródło: Fiat