Mercedes-Benz – 50 milionów aut osobowych z globalnej sieci produkcyjnej

Jubileusz i premiera w jednym: pierwszy nowy Mercedes-Maybach Klasy S z fabryki Factory 56 jest jednocześnie 50-milionowym samochodem osobowym Mercedes-Benz, który zjechał z linii montażowej w ramach globalnej sieci produkcyjnej.

„Mercedes-Benz od zawsze jest synonimem luksusu – i dlatego jestem niezmiernie dumny, że możemy świętować ten szczególny jubileusz: 50 milionów wyprodukowanych samochodów to znaczący kamień milowyw historii naszej firmy i wyjątkowe osiągnięcie całego zespołu. Chciałbym podziękować kolegom ze wszystkich naszych fabryk za ich wysiłki oraz zaangażowanie. Dzięki ich wiedzy i pasji, z jaką podchodzą do produkcji naszych gwiazd, możemy spełniać życzenia klientów z całego świata – każdego dnia” – powiedział Jörg Burzer, członek zarządu Mercedes-Benz AG ds. produkcji i łańcucha dostaw.

W ciągu ostatnich 75 lat wyprodukowano łącznie 50 milionów aut marek Mercedes-Benz i smart – każde z zachowaniem najwyższej precyzji i jakości. To osiągnięcie nie byłoby możliwe bez globalnej sieci produkcyjnej, składającej się z fabryk samochodów zlokalizowanych na całym świecie – elastycznej, cyfrowej, wydajnej i zrównoważonej.

Cyfrowy ekosystem MO360 sprawia, że wszystkie te zakłady są ze sobą nieustannie połączone. Istotny „składnik” tego połączenia stanowi ścisła współpraca pomiędzy pracownikami różnych fabryk, realizowana z pomocą środków wirtualnej komunikacji.

Mercedes EQA 250 – elektryk w kompaktowym formacie

Maksymalnie elastyczne struktury i procesy sprawiają, że globalna sieć produkcyjna Mercedes-Benz jest optymalnie zorganizowana. Decydującą zaletą jest tu możliwości przenoszenia zdolności produkcyjnych pomiędzy poszczególnymi zakładami, zgodnie z wymogami rynku. Z tej samej linii zjeżdżają bowiem samochody z różnymi typami napędu. Równocześnie procesy produkcyjne są systematycznie rozwijane i cyfryzowane. Dzięki temu Mercedes-Benz jest w stanie wypracować efekty synergii, obniżyć koszty, a także zwiększyć efektywność i produktywność.

Aktualnie globalna sieć fabryk koncentruje się na realizacji ofensywyw segmencie elektromobilności. Do 2022 r. w bieżącą produkcję seryjną włączona zostanie budowa sześciu nowych modeli EQ. W rezultacie sieć produkcyjna Mercedes-Benz w decydujący sposób przyczyni się do realizacji ambitnych celów firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Akumulatory dla elektrycznych Mercedesów-EQ są dostarczane przez globalną sieć wytwarzania akumulatorów, dysponującą fabrykami na trzech kontynentach – lokalna produkcja akumulatorów stanowi kluczowy czynnik sukcesu elektrycznej ofensywy Mercedes-Benz. Co istotne, od 2022 r. produkcja we wszystkich własnych fabrykach Mercedes-Benz AG na całym świecie będzie neutralna pod względem emisji CO2.

Rozpoczęcie produkcji nowego Mercedesa-Maybacha Klasy S

Jubileuszowy, 50-milionowy samochód to pierwszy egzemplarz nowego Mercedesa-Maybacha Klasy S. Luksusowa limuzyna zjechała z linii produkcyjnej w fabryce Mercedes-Benz w Sindelfingen. Wspólnie z Klasą S w wersji ze standardowym i wydłużonym rozstawem osi, a w przyszłości także z modelem EQS, będzie ona wytwarzana w fabryce Factory 56, otwartej we wrześniu 2020 r. w Sindelfingen. To najnowocześniejszy zakład produkcji samochodów Mercedes-Benz na świecie.

Źródło: Mercedes-Benz