Rolls-Royce Phantom Koa – zamówienie na prawdziwy luksus

W świecie zdominowanym przez luksusowe dobra zaprojektowane z myślą o masowej konsumpcji, zamówienie personalizowanego Rolls-Royce’a Phantoma Extended wyraża zrozumienie czym jest prawdziwy luksus. Współpraca klienta z zespołem Rolls-Royce Bespoke Design Team prowadzi do związku mistrzowskiego rzemiosła z najlepszymi materiałami, czego rezultatem jest stworzenie bardzo osobistego samochodu.

Dla Jacka Boyda Smitha Jra, wielbiciela samochodów, tą spuścizną jest spersonalizowany egzemplarz Bespoke Phantoma Extended, w którym wykorzystano rzadki materiał – drewno koa.

Wizja pana Smitha powstała po trwającej trzy lata intensywnej współpracy z członkami zespołu Rolls-Royce Bespoke Collective tworzonym przez projektantów, inżynierów i rzemieślników. Zamówienie odzwierciedla zarówno osobowość pana Smitha, jak również zamiłowanie i pasję do unikalnych motoryzacyjnych klasyków. Samochód dołącza do należącej do niego kolekcji ponad 60 unikalnych samochodów zgromadzonych w The JBS Collection Museum. Długotrwały proces personalizacji pozwolił na stworzenie unikalnego egzemplarza, który z pewnością stanie się w przyszłości cennym klasykiem.

Phantom Koa jest pierwszym egzemplarzem tego modelu Rolls-Royce’a, w którym zastosowano drewno koa z rzadkiego drzewa rosnącego wyłącznie na Hawajach. Inspiracją dla pana Smitha i jego żony Laury było zauroczenie ciepłem i charakterem drewna koa, z którym mieli styczność podczas dłuższego pobytu na wyspie Maui na Hawajach. Przez wiele lat bujany fotel z drewna koa stanowił centralny punkt w rodzinnym domu pana Smitha, zatem materiał ten jest mu bardzo bliski. Pan Smith był zdeterminowany, by ciepłą, rodzinną atmosferę przenieść do wnętrza zamówionego przez siebie Rolls-Royce’a.

Już na samym początku współpracy pan Smith przekonał się, że jego nienegocjowalny projekt będzie wymagał od rzemieślników dodatkowego czasu na doszlifowanie umiejętności. Rzadkie drzewa koa rosną wyłącznie na Hawajach i na terenie parków narodowych są chronione. Ich drewno może być pozyskane jedynie z prywatnych farm, na których panują specyficzne warunki sprzyjające tej roślinie. To prawdziwe wyzwanie, aby znaleźć właściwy kawałek drewna z tak rzadkiego materiału. Specjalista Rolls-Royce’a określił nawet takie znalezisko jako „jedno na milion”. Państwo Smith cierpliwie czekali trzy lata na idealny kawałek forniru. Okaz przedstawia unikalną głębię charakteru tego materiału, kształt słojów, które do złudzenia przypominają aksamit. Rzemieślnicy i rzemieślniczki ze stolarni Rolls-Royce Bespoke z radością przyjęli wyzwanie by zachować to bogate w fakturę wykończenie w cenionym modelu Rolls-Royce Phantom Extended.

Rolls-Royce Spirit of Ecstasy – 110 urodziny swojego oficjalnego symbolu

Personalizowany odcień lakieru “Packard Blue” na karoserii jest dopasowany do koloru należącego do pana Smitha unikatowego modelu Packard Twelve Coupe z 1934 roku. Dokładne odtworzenie koloru 80-letniego lakieru nie było małym wyzwaniem i obejmowało nawet wysyłkę części klasycznego samochodu do Goodwood. Po testach przeprowadzonych na ponad 40 testowych panelach, udało się w końcu stworzyć idealnie pasujący lakier. Elegancka, ręcznie malowana linia coachline w kolorze Dove Grey,biegnie wzdłuż granatowego Phantoma i nawiązuje do pasków namalowanych wokół centralnej części kół. Na drzwiach kierowcy widnieją inicjały właściciela „JBS Jr”, na drzwiach pasażera zaś inicjały pani Smith – „LAS”.

Po otwarciu drzwi ukazuje się progowa tabliczka z napisem „Hand-built in Goodwood, England for Laura & Jack Boyd Smith, Jr.”. Na desce rozdzielczej jest Galeria – tafla szkła, pod którą znajduje się dzieło sztuki i designu zamówione przez klienta. W Phantomie koa jest to samo drewno, które zabezpieczone i wystawione na widok w centralnym punkcie wnętrza, prezentuje swe naturalne piękno.

Rozświetlana przy pomocy ręcznie zamontowanych 1420 lampek podsufitka z granatowej skóry odtwarza konstelację gwiazd na nocnym niebie nad Cleveland w Ohio w dniu urodzin pana Smitha.

Ręcznie wykonany kosz piknikowy dopełnia to wyjątkowe zamówienie. Do precyzyjnego procesu trwającego ponad 500 godzin wykorzystano drewno koa, skórę siodlarską, a także stal. Wykończenie skórą siodlarską i skóra we wnętrzu są w kolorze Dove Grey pasującym do całościowej koncepcji Phantoma. Stal pojawia się na zewnątrz i wewnątrz kosza, w tym na plakietce z napisem „Laura & Jack BoydSmith, Jr.”. W koszu znajdują się ręcznie zrobione kieliszki do wina i dekanter z fabryki kryształu Ajka na Węgrzech, znanej z wykorzystywania tradycyjnych metod wytwarzania. Stalowe sztućce zostały ręcznie zrobione w Anglii. Porcelanowe talerze Wedgwoodsą finalnym elementem zdobiącym kosz.

“To wielki zaszczyt zaprezentować Jacka Boyda Smitha Jra oraz jego najnowszego Rolls-Royce’a Phantoma. To dzieło Bespoke dołącza do kolekcji znakomitych i historycznych samochodów. Phantom Koa prezentuje wyjątkowe umiejętności zespołu Rolls-Royce Bespoke Collective- mistrzowskiego wkomponowania we współczesne wnętrze Phantoma cennego i rzadkiego naturalnego materiału, drewna koa. Realizacja tego zamówienia trwała ponad trzy lata i jesteśmy zachwyceni, że teraz zajmie ważne miejsce w kolekcji The JBS Collection Jacka Boyda Smitha Jra.” – powiedział Torsten Müller-Ötvös, Chief Executive, Rolls-Royce Motor Cars.

Źródło: Rolls-Royce / Auto Fus