Od 1 stycznia 2021 r. do Czeskiej Republiki tylko z elektroniczną winietą

Po 25 latach funkcjonowania tradycyjnych winiet, od 1 stycznia 2021 roku zaczną obowiązywać elektroniczne winiety. Będzie je można kupić przez e-shop, w punktach sprzedaży lub w samoobsługowym automacie.

Opłaty w postaci winiet za autostrady nasi południowi sąsiedzi wprowadzili 1 stycznia 1995 roku. Obowiązywały one na 569,9 km z 651,2 km całej sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu. Obecnie system elektroniczny obejmie 995 km najszybszych w tym kraju dróg.

GDDKiA – opłaty za autostrady w Polsce i w Europie

Najważniejsza jest zmiana systemu wnoszenia obowiązkowych opłat. Będzie je można zakupić w e-shopie, który zostanie wkrótce uruchomiony na stronie: www.edalnice.cz . Niezależnie od tego na terenie całej Czeskiej Republiki będzie można ja nabyć w m.in. wybranych oddziałach Czeskiej Poczty i sieci stacji paliw EuroOil oraz w punktach samoobsługowych zlokalizowanych przed wjazdami na autostradę.

Kierowca sam zadecyduje, od którego dnia rozpocznie korzystanie z tej opłaty, bo od tego momentu będzie miał do dyspozycji 365, 30 lub 10 dni. Nie zmienią się ceny opłat. Za ważną przez 365 dni zapłacimy 1500 czeskich koron, za 30-dniową 440 koron, a za 10-dniową 310 koron. Dla pojazdów zasilanych gazem ziemnym lub biometanem wprowadzono Eco ceny – 750 Kč (365 dni), 220 Kč (30 dni) i 155 Kč (10 dni).

Powyższe opłaty za przejazd czeskimi autostradami dotyczą pojazdów czterokołowych o masie do 3,5 tony. Przyczepy i motocykle są zwolnione od opłat. Warto przypomnieć, iż od 1 stycznia 2020 r. za przejazd czeską autostradą nie płaca także właściciele pojazdów zasilanych energią elektryczną, wodorem lub mieszanka innych paliw, których emisja CO2 nie przekracza 50 g/km.

 

Kontrolą ważności elektronicznych opłat zajmować się będą na czeskich drogach patrole Policji i Służby Celne ČR. Ich pojazdy zostaną wyposażone w kamery, których odczyt będzie możliwy na tabletach. Pojazdy monitorować będą także kamery na bramach drogowych.

Źródło: edalnice.cz