Hongqi E-HS9 – chiński Rolls-Royce atakuje Europę

Chińska marka produkująca luksusowe modele zapowiedziała ekspansję do Europy. Pierwszym krajem, w którym będzie można zamówić elektryczny SUV Hongqi E-HS9 jest Norwegia. W tym kraju najszybciej rozwija się elektryfikacja parku samochodowego.

Chińczycy jednak nie zamierzają ograniczyć się tylko do norweskiego rynku, gdzie ich partnerem jest spółka Motor Gruppen. Intensywnie poszukują już mocnego partnera w Holandii. W planach są też inne kraje europejskie.

SUV Hongqi E-HS9 ma długość 5,2 m i rozstaw osi 3,11 m. Zwraca uwagę designem nadwozia, który do złudzenia przypomina samochody marki Rolls-Royce. Do dyspozycji użytkowników zaprojektowano luksusowe wnętrze. Auto jest dostępne w wersji sześcio- lub siedmiosobowej.

Rolls-Royce Ghost oficjalnie zadebiutował w Polsce

W Norwegii model dostępny będzie w trzech opcjach wyposażenia oraz dwóch wersjach pojemności baterii. Słabsza wersja 85 kWh zapewni dojazd około 400 km, a wersja 99 kWh po całkowitym naładowaniu powinna wystarczyć na pokonanie dystansu 450 km.

W obu przypadkach auto napędzane jest dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 180 kW lub 245 kW. Cena wersji podstawowej, to w przeliczeniu 260,4 tys. zł. Chiński producent zapowiada także kolejny, mniejszy model, który w najbliższej przyszłości również ma pojawić się na rynkach europejskich.