Yanosik – miasta przyjazne samochodom elektrycznym (lista)

Tym, co w dużej mierze zniechęca kierowców do kupowania aut elektrycznych, nie jest wbrew pozorom ich cena, ale zbyt mała liczba ogólnodostępnych stacji ładujących. Tak, jak benzynę, ON czy LPG zatankować można niemal przy każdej trasie, tak podróż elektrykiem wymaga dokładnego zaplanowania. Gdzie zatem samochodem elektrycznym można jeździć bez obaw? W których miastach w Polsce stacji ładujących jest najwięcej? Sprawdź!

Liczbę oraz rozmieszczenie stacji elektrycznych wzięli pod lupę eksperci z firmy Yanosik. Chcieli sprawdzić, które miasta i województwa są najbardziej przyjazne właścicielom ekologicznych aut.

Nikogo nie powinno dziwić, że liderem w liczbie stacji ładujących jest województwo mazowieckie. Znaleźć tam można aż 131 ładowarek samochodowych. Najmniej jest ich natomiast w województwie świętokrzyskim, tylko 11 – wylicza Magda Zglińska z firmy Yanosik.

Dane te nie pozwalają jednak na konkretne oszacowanie tego, które województwo jest najbardziej przyjazne właścicielom aut elektrycznych. Duża liczba ładowarek w Mazowieckim może wynikać bowiem przede wszystkim z faktu, że region ten ma po prostu zdecydowanie większą powierzchnię niż inne województwa.

Aby przygotowane przez nas zestawienia były bardziej miarodajne i jeszcze dokładniej odzwierciedlały liczbę ładowarek, przeliczyliśmy je na 100 tys. mieszkańców. Dzięki temu łatwiej jest ocenić, w których województwach ich zagęszczenie jest największe – komentuje Zglińska.

Yanosik uchroni od mandatu, nie tylko na drodze – nowa funkcja w aplikacji

Po takim przeliczeniu zauważyć można, że najwięcej ładowarek na 100 tys. mieszkańców przypada w województwie małopolskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i pomorskim. Mazowieckie uplasowało się w tej klasyfikacji dopiero na 5 pozycji.

Dane te prezentują się podobnie dla poszczególnych miast. Pod względem liczby ładowarek przoduje Warszawa, jednak po ich przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, stolica znajduje się w dolnej części przygotowanego przez nas rankingu – zauważa Zglińska.

Różnice w tych wyliczeniach widać także na przykładzie innych miast. W zestawieniu miejscowości z największą liczbą stacji elektrycznych znalazło się wiele miast wojewódzkich – Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań czy Szczecin. Jednak po przeliczeniu ładowarek na 100 tys. mieszkańców do rankingu trafiają inne, zdecydowanie mniejsze miejscowości.

Zestawienie miast z największą liczbą stacji elektrycznych przypadających na 100 tys. mieszkańców może zaskakiwać. Trafiły na nie bowiem takie miejscowości jak Łomża, Siedlce czy Świnoujście – zwraca uwagę Magda Zglińska z firmy Yanosik.

Dane te prezentują więc doskonale, że to wbrew pozorom nie stolica jest najbardziej przyjazna właścicielom aut elektrycznych. Najlepiej elektrykiem jeździ się bowiem po Katowicach, Sopocie i Opolu.

Źródło: Yanosik