Hyundai Motor Group prezentuje nową platformę multimedialną NVIDIA DRIVE, która będzie stosowana w nowych modelach marki Kia

Począwszy od 2022 roku wszystkie nowe modele marek Kia, Hyundai i Genesis będą wyposażone w nową platformę multimedialną NVIDIA DRIVE, która wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), o czym poinformowano na wspólnej konferencji prasowej Hyundai Motor Group (HMG) oraz firmy NVIDIA.

Współpraca techniczna z firmą, która jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania mocy obliczeniowej urządzeń, umożliwi Hyundai Motor Group opracowanie bardzo wydajnych systemów operacyjnych do samochodów nowej generacji na stałe połączonych ze światem zewnętrznym. Wszystkie przyszłe modele, od samochodów popularnych do aut klasy premium, będą standardowo wyposażone w urządzenia informacyjno-rozrywkowe (IVI) z systemem operacyjnym NVIDIA DRIVE. Umowa dotyczy dostawy zarówno software’u, jak i hardware’u, które urządzeniom informacyjno-rozrywkowym w modelach Hyundai Motor Group umożliwią połączenie funkcji audio, wideo, nawigacji oraz łączności ze światem zewnętrznym z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

– Począwszy od 2022 roku wszystkie nowe modele marek należących do Hyundai Motor Group będą standardowo wyposażone w platformę NVIDIA DRIVE

– Technologia firmy NVIDIA usprawni nowy system operacyjny samochodów połączonych ze światem zewnętrznym (ccOS)

– System ccOS został opracowany przez HMGdo wszystkich przyszłych modeli

– Nowy system operacyjny będzie umożliwiał ciągłe aktualizowanie urządzeń oraz rozwój usług oferowanych dzięki połączeniu samochodów ze światem zewnętrznym

Zastosowanie wydajnej i energooszczędnej platformy NVIDIA DRIVE w przyszłych modelach marek należących do HMG, która dzięki sztucznej inteligencji będzie stale ulepszana, pozwoli zaoferować użytkownikom samochodów marek Kia, Hyundai i Genesis nowe funkcje, których oferta będzie mogła być stale aktualizowana.

Hyundai Motor Group współpracuje z firmą NVIDIA od 2015 roku. Nowa platforma NVIDIA DRIVE już jest wykorzystywana w zaawansowanych systemach IVI, które są montowane w modelach Genesis GV80 i G80. Firmy współpracują również nad nowym, zaawansowanym cyfrowym zestawem wskaźników, który zadebiutuje w nowych modelach pod koniec 2021 roku. Ogłoszone zacieśnienie współpracy zaowocuje urządzeniami IVI nowej generacji, które będą obsługiwać wiele aplikacji i w całej gamie modeli zapewnią dostęp do nowych usług.

Kia Motors dołącza do IONITY – wiodącej w Europie sieci szybkich ładowarek aut elektrycznych

„NVIDIA wprowadziła nowe funkcje i nowoczesną grafikę interfejsu użytkownika w urządzeniach informacyjno-rozrywkowych ponad dziesięć lat temu” – powiedział Ali Kani, wiceprezes ds. Pojazdów Autonomicznych w firmie NVIDIA. „Teraz, za pomocą sztucznej inteligencji,ponownie doskonalimy te systemy. Dzięki temu samochody marek Hyundai Motor Group będą jeszcze bardziej bezpieczne, a ich użytkownicy przez cały okres eksploatacji samochodu będą mieli dostęp do najnowszych funkcji i usług”.

„W Hyundai Motor Group dążymy do poprawy bezpieczeństwa, funkcjonalności i przyjemności z użytkowania naszych samochodów przez cały okres ich eksploatacji” – powiedział Paul Choo, wiceprezes Działu Urządzeń Elektronicznych w Hyundai Motor Group. „Platforma NVIDIA DRIVE może być rozbudowywana, jest energooszczędna i dysponuje wydajnością, która jest niezbędna do obsługi nowej generacji samochodów z zaawansowanym oprogramowaniem”.

Współpraca z firmą NVIDIA umożliwia stworzenie nowego systemu operacyjnego ccOS

Nowy system operacyjny ccOS, opracowany we własnym zakresie przez Hyundai Motor Group, łączy dużą ilość danych generowanych przez samochód i sieć jego czujników z danymi, które będą pochodzić z centrów zarządzania ruchem połączonych w sieć pojazdów.

System ccOS obejmuje również zarządzanie nowymi usługami, oferowanymi przez samochody połączone ze światem zewnętrznym (ccSP), które będą stale rozbudowywane i będą świadczone przez partnerów zewnętrznych.

CcOS wykorzysta oprogramowanie NVIDIA do wdrożenia 4 podstawowych funkcjonalności:

  • „Obliczenia o wysokiej wydajności” – procesory graficzne NVIDIA potrafiąprzetwarzać dużą ilość danych, generowanych przez samochód i pochodzących z zewnątrz oraz do optymalizacji wydajności systemu, aby obsłużyć zaawansowaną technologię informatyczną, taką jak tzw. głębokie uczenie.
  • „Bezproblemowe przetwarzanie danych” – zapewnia nieprzerwaną obsługę, niezależnie od statusu samochodu (online lub offline). Pojazd łączy się z otaczającą go infrastrukturą i urządzeniami, aby umożliwić użytkownikowi dostęp do danych, które są zapisane na urządzeniach zewnętrznych.
  • „Inteligentne przetwarzanie” –poprzez właściwą identyfikację potrzeb kierowcy umożliwia dostęp do odpowiednich usług.
  • „Bezpieczne przetwarzanie” – ochrona systemu poprzez monitorowanie sieci zarówno w samochodzie, jak i w sieciach zewnętrznych oraz izolowanie danych związanych z bezpieczeństwem pojazdu.

Niedawny przełom w pracach nad sztuczną inteligencją i zaawansowanymi obliczeniami otwiera nowe możliwości dla konstruktorów samochodów nowej generacji. Nowy cyfrowy kokpit z nowym systemem operacyjnym zapewnią w przyszłości możliwość aktualizowania i dodawania nowych systemów bezpieczeństwa i innych usług nawet po zakupie samochodu.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości urządzeń IVI oraz systemu ccOS Hyundai Motor Group ogłosi wraz z debiutem modeli wyposażonych w urządzenia z platformą NVIDIA DRIVE.

Źródło: Hyundai / Kia