Wiadomości

Mazda partnerem pierwszej w Polsce konferencji o nowym rzemiośle

Konferencja „Wytwórczo / Makingly” zaplanowana na 3 – 6 listopada to kolejny w przeciągu ostatnich miesięcy przykład rozszerzania mecenatu Mazdy w dziedzinie designu. Temat wydarzenia jest bardzo bliski marce – rzemiosło oraz towarzyszące mu wartości takie, jak skoncentrowanie na człowieku i dążenie do idealnej precyzji – to podstawa japońskiej tradycji i filozofii, z której czerpie Mazda.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy Mazda znacząco zwiększyła swoje zaangażowanie w projekty z dziedziny designu. W ramach Łódź Design Festival 2020 powstała doskonale przyjęta wystawa projektantki Agnieszki Bar (laureatki nagrody MDA 2019). W Muzeum Miasta Gdyni zaprezentowano natomiast wystawę poświęconą Januszowi Kaniewskiemu, uznanemu na świecie projektantowi samochodów, której partnerem strategicznym jest Mazda. Dodatkowo wystartowała kolejna edycja konkursu dla młodych projektantów Mazda Design 2020/21. Rzemiosło jest jednak tematem szczególnie bliskim marce Mazda.

W dobie masowej produkcji, rozwijającej się technologii oraz wielkich, zautomatyzowanych linii produkcyjnych Mazda wciąż wierzy, że samochody z duszą mogą stworzyć wyłącznie ludzkie dłonie. Estetyka Mazdy jest silnie osadzona w japońskiej tradycji i filozofii, czego wyrazem jest szlachetny minimalizm i precyzja.

Wielokrotnie nagradzany design samochodów Mazda to dzieło mistrzów Takumi, którzy potrafią z nieosiągalną dla najnowocześniejszej technologii intuicją i precyzją tworzyć własnymi dłońmi bryły nadwozia, którym oddają część siebie. Dlatego Mazda docenia bezkompromisowe dążenie do doskonałości, wysiłek rzemieślników, którzy wkładają własną duszę w swoje dzieła oraz intelektualny wymiar nowego rzemiosła.

Wraz ze zmianami społecznymi, kulturowymi, technologicznymi zmienia się wymiar działania i pracy rąk. Rzemiosło stało się wartością nie tylko materialną i kulturową, lecz także intelektualną, będąc skarbnicą specyficznej wiedzy zawartej w ludzkich dłoniach, pamiętających przeszłość i projektujących przyszłość.



Pierwsza w Polsce konferencja dotycząca tego tematu „Wytwórczo / Makingly” odbędzie się już na początku listopada i będzie próbą odpowiedzi na pytania, które pojawiły się wraz ze wzrostem zainteresowania nowym rzemiosłem: czy tradycyjne rzemiosło umiera albo zanika w dobie maszynowej produkcji? Czy może ma się coraz lepiej, skutecznie adaptując do nowoczesnych procesów przemysłowych, jednocześnie tworząc nowy i ciekawy społeczny trend?

Pomysłodawczyniami konferencji “Wytwórczo / Makingly” są Alicja Patanowska – garncarka, wykładowczyni akademicka, laureatka nagrody MDA 2018 i jurorka konkursu Mazda Design Experience 2020/21 – oraz Agata Nowotny, badaczka designu i kuratorka. Konferencja organizowana jest przez Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu – czyli jedyną w Polsce uczelnię artystyczną prowadzącą Wydział Ceramiki i Szkła w oparciu o pracę specjalistycznych praktycznych warsztatów.

Celem konferencji będzie nie tylko znalezienie odpowiedzi na wyżej postawione pytania, lecz także wymiana doświadczeń rzemieślników specjalizujących się w różnych branżach w Polsce i za granicą, integracja lokalnego środowiska oraz dostarczenie praktycznych zawodowych porad i informacji.

W ciągu czterech dni na konferencji zostaną zaprezentowane różne bloki tematyczne,  w tym m.in.: NOWE RZEMIOSŁO – próba odpowiedzi na pytania, czym współcześnie jest rzemiosło, kogo dotyczy i czym się charakteryzuje oraz NOWE TECHNOLOGIE A MYŚLENIE DŁONIĄ – podejmie problem „wiedzy ucieleśnionej”, będzie próbą odpowiedzi na pytanie, co znaczy „mieć fach w ręku”.

Wśród gości znajdą się międzynarodowi eksperci i ekspertki, osoby zajmujące się zarówno praktyką rzemieślniczą, jak i nauką, badaniami i nowymi technologiami. Jednym z zapowiedzianych prelegentów jest Glenn Adamson – były dyrektor Muzeum Sztuki i Designu w Nowym Jorku i szef działu badań w Victoria and Albert Museum w Londynie oraz autor publikacji „Thinking Through Craft” . O rzemiośle jako formie oporu opowie Sarah Corbett – działaczka społeczna i artystka. W dyskusji na temat nowych technologii i wiedzy ucieleśnionej udział weźmie filozofka, futurolożka, specjalistka w zakresie sztucznej inteligencji dr Aleksandra Przegalińska.

Konferencja będzie w całości dostępna online. Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy internetowe (informacja na stronie: www.wytworczo.pl, FB i Instagramie).

WYTWÓRCZO / MAKINGLY

Pierwsza w Polsce konferencja o nowym rzemiośle

Data: 3 – 6 listopada 2020

Miejsce: Online

Udział: bezpłatny, obowiązują na zapisy

Pomysł: Alicja Patanowska, Agata Nowotny

Wsparcie merytoryczne: dr Ewa Klekot

Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Alicja Patanowska, Agata Nowotny

Źródło: Mazda



Redakcja

Recent Posts

Citroën świętuje 90. rocznicę istnienia modelu Traction Avant

Citroën świętuje 90. rocznicę istnienia modelu Traction Avant, który został zaprezentowany w Paryżu 18 kwietnia…

22 godziny ago

Opel Patentmotorwagen System Lutzmann – pierwszy samochód z Rüsselsheim

21 stycznia 1899 roku Wilhelm Opel, najstarszy syn założyciela firmy Adama Opla, podpisał umowę z…

3 dni ago

Toyota sprzedała w Polsce ponad 50 000 hybrydowych RAV4

Całkowita sprzedaż hybrydowej Toyoty RAV4 w Polsce przekroczyła 50 tysięcy egzemplarzy i wynosi obecnie 50…

3 dni ago

Astara ogłasza gamę i ceny odświeżonego Nissan Juke w Polsce

Po kilku latach obecności na rynku Nissan Juke drugiej generacji przeszedł kurację odmładzającą. Na pierwszy…

4 dni ago

Ubezpieczenie OC i AC droższe w I kwartale 2024 roku we wszystkich województwach

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia…

4 dni ago

MG Motor – 1000 samochodów sprzedanych w Polsce

MG Motor zadebiutował w Polsce w listopadzie zeszłego roku wprowadzając na rynek dwa spalinowe SUV-y…

4 dni ago