Alfa Romeo przedłuża współpracę z Sauber Motorsport na sezon 2021 Formuły 1

Alfa Romeo i Sauber Motorsport ponownie połączą siły w sezonie 2021 Mistrzostw Świata Formuły 1. Współpraca dwóch najbardziej rozpoznawalnych marek w sportach motorowych rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy marka Alfa Romeo dołączyła do zespołu w charakterze sponsora tytularnego. Wierna swojej wieloletniej tradycji w duchu współzawodnictwa, Alfa Romeo ponownie podjęła wyzwanie.

Frédéric Vasseur, dyrektor Alfa Romeo Racing ORLEN i dyrektor generalny Sauber Motorsport AG: Przedłużenie naszej współpracy z Alfą Romeo to prawdziwe oświadczenie woli obu stron. W zespole Sauber, Alfa Romeo znalazła zaangażowanego, zorientowanego na wyniki partnera, któremu mogła powierzyć swoją markę: jesteśmy zaszczyceni, mogąc nieść w przyszłość dziedzictwo marki i być częścią przeszłych sukcesów Alfy Romeo. Obie strony zawsze dążyły, aby współpraca ta przyniosła efekty w dłuższej perspektywie: w ostatnich trzech sezonach położyliśmy pod to solidny fundament i zamierzamy czerpać korzyści z tej pracy w sezonie 2021 i kolejnych”.

Mike Manley, dyrektor generalny FCA: „Wyścigi i osiągi są głęboko zakorzenione w DNA Alfy Romeo. Marka narodziła się praktycznie na torze wyścigowym i dzisiaj nadal rywalizuje na najbardziej zaawansowanym technologicznie poziomie sportów motorowych. Współpraca z zespołem Sauber pozwala również naszym Klientom korzystać z ekskluzywnego know-how w dziedzinie wyścigów, jak ma to miejsce w przypadku nowych modeli Giulia GTA i GTAm, w projektowaniu których brał udział zespół techniczny Sauber Engineering, szczególnie w zakresie zaawansowanej aerodynamiki”.

Ekskluzywny design na specjalną okazję

Aby uczcić kontynuację współpracy i oddać hołd wszystkim fanom włoskich samochodów wyścigowych, Alfa Romeo przygotowała ekskluzywną grafikę nadwozia bolidu C39, które zostanie zaprezentowane na zbliżających się Mistrzostwa Imola Grand Prix, ważnym wydarzeniu i miejscu zarówno dla marki, jak i włoskiej tradycji sportów motorowych.

RM Sotheby’s – futurystyczne koncepty Alfa Romeo B.A.T. 5, 7 i 9d na aukcji

Zaprojektowane przez Centrum Stylu, przedstawia włoską flagę na górnej części pokrywy silnika i tylnym skrzydle, wtapiającą się w koloryt o nazwie „Speed-Pixel” wyróżniający się dynamiczną linią.
Logo przygotowane z okazji 110. rocznicy powstania marki Alfa Romeo pojawia się w widocznym miejscu, również na pokrywie silnika, wraz z napisem „Welcome back, Imola”, potwierdzając tym samym, że tor w Imoli to jeden z najbardziej ikonicznych i znakomitych torów wyścigowych we Włoszech.  Od kategorii Touring i Sport po Formułę 1, Imola była miejscem wielkich zwycięstw Alfy Romeo we wszystkich trzech kategoriach.

Alfa Romeo i Sauber Group: techniczne i biznesowe partnerstwo

Partnerstwo Alfy Romeo i Grupy Sauber wykracza poza świat wyścigów. Współpraca ta pozwala na przeniesienie wiedzy technicznej Sauber Engineering do seryjnej produkcji samochodów Alfy Romeo, z wykorzystaniem wiedzy działów inżynierii i aerodynamiki firmy Sauber oraz jej kompetencji w produkcji kompozytów i dodatków.

Alfa Romeo powierza również firmie Sauber Engineering produkcję większości komponentów z włókna węglowego  zastosowanych w modelach GTA i GTAm, zwłaszcza tych, które mają wpływ na aerodynamikę. Należą do nich: nowy przedni zderzak i regulowany przedni splitter, listwy progowe, wlot powietrza, spojler GTA, a także aerodynamiczne skrzydło GTAm. Ze względu na ręcznie regulowane skrzydła, przednie i tylne, Giulia GTAm może dostosować swoje aerodynamiczne możliwości do każdego rodzaju toru lub drogi, dokładnie według życzeń i preferencji kierowcy. Pomiary w tunelu aerodynamicznym nie ograniczyły się tylko do wykończenia skrzydeł, ale zostały również rozszerzone na podwozie, które, jak w przypadku Giulii Quadrifoglio,  jest w pełni zabezpieczone osłoną. GTA i GTAm mają również specjalny, nowy dyfuzor, który może zwiększyć docisk samochodu, gwarantując tym samym doskonałą przyczepność na drodze przy dużych prędkościach. W przypadku Giulii GTAm, duża siła aerodynamiczna jest w stanie zapewnić imponujący współczynnik docisku, 2 razy większy niż w GTA i 3 razy większy niż w Giulii Quadrifoglio, który już teraz wyznacza standardy w swojej klasie.

110 lat historii na torach całego świata

Rok po rozpoczęciu działalności 24 czerwca 1910 roku, marka Alfa Romeo oficjalnie zadebiutowała w świecie zawodów motorowych, wygrywając swój pierwszy wyścig w Modenie. Od tamtej pory jej sportowa legenda wzbogaciła się o zwycięstwa i podia w wielu międzynarodowych mistrzostwach. Związek Alfy Romeo z Formułą 1 zapisał się w historii sportów motorowych: „Biscione”, jak Alfę Romeo nazywa się we Włoszech, zwyciężyło w pierwszych Mistrzostwach Grand Prix inauguracyjnego sezonu najważniejszej kategorii wyścigów samochodowych w 1950 roku, z Nino Fariną za kierownicą Alfy Romeo Gran Premio Tipo 158 „Alfetta”. Sukces ten został powtórzony w 1951 roku przez Juana Manuela Fangio za kierownicą Alfetty 159. Odnowienie tego zaangażowania jest także idealnym sposobem na kontynuowanie obchodów 110-lecia marki.

Źródło: Alfa Romeo