RM Sotheby’s – futurystyczne koncepty Alfa Romeo B.A.T. 5, 7 i 9d na aukcji

Dom aukcyjny RM Sotheby’s z oddziałem Sotheby’s Fine Art Division przygotował wyjątkową aukcję, której przedmiotem są trzy futurystyczne auta koncepcyjne Alfa Romeo, które uznano za działa sztuki.

Alfa Romeo Berlina Aerodinamica Tecnica Concepts określa trzy nadające się do jazdy koncepty, które uznano za dzieła artystyczne i z powodzeniem mogłyby być eksponatami w muzeum sztuki. Design stworzyło studio Bertone. Czterokołowe ozdoby salonów motoryzacyjnych w Turynie powstały w 1953, 1954 i 1955 roku. Pomysł na futurystyczne kształty miał Franco Scaglione.

RM Sotheby’s – kolekcja 96 aut za 10 mln euro

Kolekcja konceptów uważana jest dzisiaj za jedną z najcenniejszych. Dom aukcyjny Sotheby’s zamierza wystawić je na licytację wraz z innymi dziełami sztuki na aukcji, która odbędzie się w Nowym Jorku 28 października 2020 roku.

B.A.T. 5 (1953)

Pierwszy z konceptów Berlina Aerodinamica Tecnica Franco Scaglione zaprojektował nadwozie z minimalnym oporem powietrza (0,23 Cd ) na podwoziu Alfy Romeo 1900. Powstał pojazd o masie 1100 kg, który był w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 200 km/h.

B.A.T. 7 (1954)

Chociaż już pierwszy koncept spełniał podstawowe założenie, to przed Scaglione postawiono kolejne zadanie, by jeszcze poprawić jego parametry. Uzyskał je m.in. minimalizując wymiary przednich wlotów powietrza, opuszczając maskę i wydłużając powierzchnie czołowe oraz dokładając osłonę tylnej osi i bocznych otworów wlotu powietrza. Dzięki tym wszystkim zabiegom udało się uzyskać współczynnik 0,19 Cd . Warto dodać, iż jest to znacznie mniej niż mają obecnie najnowsze supersporty. Był to przecież dopiero 1954 rok.

B.A.T. 9d (1955)

Tym razem Scaglione skoncentrował się na wizualnej poprawie designu. W przedniej części konceptu pojawił się charakterystyczna dla Alfy kształt wlotu powietrza, co ewidentnie identyfikowało z marką. Ten koncept uznano za najlepszy z niemalże doskonałym połączeniu formy i funkcji.

Źródło: RM Sotheby’s