GDDKiA – maszyna drążąca TBM już na budowie tunelu w Świnoujściu

Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine), która wydrąży tunel w Świnoujściu łączący wyspy Uznam i Wolin, jest już w Polsce. Dopłynęła z Chin na plac budowy po ponad miesięcznym rejsie. Maszyna jest rozładowywana i w ciągu najbliższych miesięcy będzie zmontowana w komorze startowej a następnie testowana.

Rozpoczęcie drążenia tunelu planowane jest na marzec 2021 roku, a cała inwestycja ma się zakończyć we wrześniu 2022 roku.

Maszyna drążąca – liczby robią wrażenie 

Tunel wydrąży specjalna maszyna o długości 101 metrów, ciężarze 2740 ton i średnicy wiercenia ok. 13,5 m. Urządzenie będzie przewiercało się pod dnem Świny, wykonując jednocześnie obudowę tunelu z prefabrykowanych elementów. Maszyna TBM została wyprodukowana specjalnie dla realizacji tunelu w Świnoujściu w Chinach.

W czerwcu tego roku odbyły się odbiory i testy, następnie rozmontowane do transportu urządzenie wyruszyło w rejs do Polski północną drogą morską, przez cieśninę Beringa, opływając północne brzegi Rosji.

Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin 

Całkowita długość inwestycji będzie wynosić 3,4 km. Zasadnicza jej część, czyli tunel drążony pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, będzie miał długość 1,48 km. Tunel będzie jednorurowy i powstanie w nim dwupasowa jezdnia. Dzięki tej inwestycji Świnoujście zostanie w sposób stały skomunikowane z resztą Polski. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych.

GDDKiA – pierwszy krok do połączenia Ostródy z Wrocławiem ekspresową S5

Inwestor zastępczy i dofinansowanie ze środków UE 

Inwestorem budowy tunelu w Świnoujściu jest Miasto Świnoujście, a GDDKiA pełni rolę Inwestora Zastępczego. Inwestycja jest współfinansowana ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Od projektu do budowy 

Umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu podpisało Miasto Świnoujście z konsorcjum, które wygrało przetarg we wrześniu 2018 roku. Wartość umowy z wykonawcą to 793 mln zł. Przez kolejne miesiące trwały prace projektowe, a podsumowaniem tego etapu prac było uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, którą Wojewoda Zachodniopomorski wydał 7 października 2019 r. Umożliwiło to rozpoczęcie robót budowlanych w listopadzie 2019 r.

Komora startowa i inne prace 

Na placu budowy tunelu trwają intensywne roboty. Komora startowa na terenie wyspy Uznam o długości 120 metrów i szerokości 20 metrów jest już mocno zaawansowana. Wykonywany jest wykop pod płytę denną komory. Do tej pory roboty obejmowały między innymi wykonanie ścian szczelinowych na głębokość 50 metrów. Trwają również prace po stronie wyspy Wolin, gdzie budowana jest komora odbiorcza maszyny TBM. Działa już zakład prefabrykacji, w którym wykonywane są elementy obudowy tunelu (tubingi).

Źródło: GDDKiA