PEUGEOT świętuje 210-lecie marki

W dniu 26 września 2020 roku marka PEUGEOT będzie świętowała 210-lecie swojej historii, która upływa pod znakiem śmiałych rozwiązań, pasji i innowacji. Francuska marka należy do elitarnego grona najstarszych producentów motoryzacyjnych na świecie.

26 września 1810 roku została oficjalnie założona (poprzez wniesienie wkładu pieniężnego) spółka PEUGEOT Frères Aînés. Wpis w rejestrze można nadal zobaczyć w archiwach w Terre-Blanche w departamencie Doubs. Na przestrzeni ponad dwóch wieków rodzina PEUGEOT przeszła drogę od rewolucji w świecie mody XIX wieku i roli producenta stalowych konstrukcji krynolin, do rewolucji w branży motoryzacji, gdzie bicykle zostały zamienione na samochody. Markę kształtują ludzie kreatywni, inżynierowie, projektanci, którzy od ponad dwustu lat wyłamują się z utartych schematów i tworzą koncepcję nowej mobilności. Dzięki ich współdziałaniu firma PEUGEOT stale kreowała i umacniała swoją markę na przestrzeni lat i z ufnością patrzy w przyszłość.

Początki przemysłu motoryzacyjnego datują się od drugiej połowy XIX wieku, gdy powstał i uważany jest za pierwsze osobowe auto na świecie, napędzany silnikiem spalinowym, trójkołowy pojazd Karla Benza, opatentowany w 1886 roku. W tym samym okresie pojazdami samochodowymi zaczął interesować się również PEUGEOT.

Od PEUGEOT VLV do nowego PEUGEOT e-2008 – historia elektrycznej rewolucji

Spółka rodziny PEUGEOT w początkach swojego istnienia nie zajmowała się motoryzacją. We francuskiej miejscowości  Vandoncourt młyn zbożowy przebudowano na mała fabrykę zajmującą się walcowaniem i produkcją elementów ze stali. Powstawały tutaj m.in. druty stalowe służące do usztywniania wówczas modnych spódnic z krynoliny. W kolejnych latach poszerzano ofertę o m.in. piły, żelazka, młynki do kawy, soli i pieprzu oraz maszyny do szycia.

Wraz z pojawieniem się pojazdów, rodzina PEUGEOT  dostrzegała swoją szansę na zarobienie większych pieniędzy. Tak w 1882 roku zbudowała swój pierwszy rower Le Grand Bi.

W 1889 roku zbudowano pierwszy pojazd trójkołowy z napędem parowym, a od 1891 roku PEUGEOT rozpoczął także produkcję pojazdów czterokołowych. Pierwszym seryjnym był PEUGEOT Typ 3, napędzany silnikiem spalinowym Daimlera.

Emile Peugeot złożył w Urzędzie Patentowym 20 listopada 1858 roku odcisk swojego znaku towarowego, przedstawiającego lwa w wersjach “ze strzałą” i “bez strzały”. Autorem logotypu był złotnik, Julien Blazer. Postanowił wykorzystać lwa, bo piły od produkcji których rozpoczynała swoją działalność francuska marka miały ponoć zęby tak mocne, jak zęby lwa. Ich ostrza miały być elastyczne, jak kręgosłup lwa, ciąć równie szybko jak skacze lew.

Z okazji 210-lecia marki zaprojektowano specjalne logo. Będzie się przewijało w kampaniach i wydarzeniach, które rozpoczynają się już teraz i potrwają do końca roku:
– Publikacje w mediach społecznościowych,
– Wydarzenia online,
– Akcje promocyjne,
– Wejście do Muzeum L’Aventure PEUGEOT w Sochaux od 1 września do 31 października 2020 r. za 1 euro,
– Produkty lifestylowe PEUGEOT dla fanów marki, które pojawią się w sprzedaży pod koniec września.

Źródło: Peugeot