SKODA AUTO wyprodukowała 13 milionów skrzyń biegów

W głównej fabryce SKODY w Mladá Boleslav powstał 13-milionowy egzemplarz skrzyni biegów. Marka wytwarza trzy rodzaje przekładni: MQ200, MQ100/SQ100 oraz DQ200. Fabryki w Mladá Boleslav i Vrchlabí należą do najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych zakładów produkcyjnych w całym przemyśle motoryzacyjnym, a linie produkcyjne i procesy są stale optymalizowane i digitalizowane zgodnie z zasadami przemysłu 4.0.

Z linii produkcyjne j21 sierpnia 2020 zjechała 13-milionowa skrzynia biegów. Obecnie w swojej głównej fabryce w Mladá Boleslav marka wytwarza urządzenia typu MQ/SQ100 oraz MQ200. Skrzynie biegów typu DQ200 budowane są w Vrchlabí. Przekładnie montuje się w różnych modelach SKODY, a także w pojazdach innych marek Grupy Volkswagen.

Rozwój produkcji komponentów

– Dziś osiągnęliśmy imponującą liczbę 13 milionów egzemplarzy wyprodukowanych skrzyń biegów. Ten znaczący wynik uzyskaliśmy dzięki wysokiemu poziomowi wiedzy i współpracy całego zespołu. Dzięki naszym atutom produkcja komponentów SKODY stale zyskuje na znaczeniu strategicznym i staje się kluczowym filarem sieci produkcyjnej wszystkich marek grupy Volkswagen – podkreśla Michael Oeljeklaus, członek zarządu SKODA AUTO ds. produkcji i logistyki.

Jubileusz SKODA AUTO w Chinach – 3 miliony wyprodukowanych samochodów

– Fabryki w Mladá Boleslav i w Vrchlabí należą do najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych zakładów produkcyjnych w całym przemyśle motoryzacyjnym. Nasze skrzynie biegów spełniają najwyższe wymagania jakościowe. Wytwarzanie ich przy użyciu kompleksowego, nowoczesnego sprzętu wymaga wieloletniego doświadczenia i wysokiego poziomu umiejętności zespołu. Dzięki innowacjom, ciągłej optymalizacji, automatyzacji i – co najważniejsze – cyfryzacji, zdecydowanie rozwijamy produkcję komponentów w SKODZIE – dodaje Christian Bleiel, dyrektor ds. produkcji komponentów SKODA AUTO.

Wydajność nowoczesnych linii produkcyjnych

Obecnie SKODA produkuje trzy rodzaje skrzyń biegów, które stosowane są zarówno w modelach marki, jak i innych samochodach Grupy Volkswagen. W głównej fabryce w Mladá Boleslav od 2000 roku wytwarzana jest pięciobiegowa przekładnia MQ200 przeznaczona do pojazdów z silnikiem benzynowym od 1,0 do 1,6 litra. Od 2011 roku istnieje również jej sześciobiegowa odmiana. Do dziś wyprodukowano ponad 7 590 000 tego typu komponentów. W ostatnim czasie dziennie powstaje 2000 skrzyń biegów.

Skrzynie biegów MQ100/SQ100 budowane w Mladá Boleslav od 2011 roku są obecnie montowane w SKODZIE FABIA i innych mniejszych samochodach Grupy Volkswagen napędzanych silnikiem benzynowym o pojemności 1,0 litra. Dwumilionowa skrzynia biegów MQ100/SQ100 została wyprodukowana w Mladá Boleslav w sierpniu 2020 roku.

Od 2012 roku w Vrchlabí SKODA buduje również automatyczną 7-biegową skrzynię DSG DQ200. Dzięki temu, że dziennie powstaje aż 2300 sztuk komponentu, wyprodukowano już ponad 3 300 000 egzemplarzy tej przekładni.

Dziennie SKODA Auto produkuje około 4800 przekładni wszystkich typów. W samym 2019 roku powstało ok. 1 125 200 skrzyń biegów marki.

Źródło: Skoda Auto