Jubileusz SKODA AUTO w Chinach – 3 miliony wyprodukowanych samochodów

SKODA świętuje kolejny jubileusz za sprawą trzech milionów wyprodukowanych samochodów na chińskim rynku. Rekordowy egzemplarz, SUV KAROQ, zjechał 21 lipca 2020 roku z linii montażowej w Ningbo. SKODA wraz z lokalnym partnerem joint venture produkuje obecnie dziewięć różnych modeli w czterech chińskich fabrykach. Chiny są największym jednolitym rynkiem producenta od 2010 roku.

– Dobrze pamiętam uczucie dumy, które towarzyszyło nam, kiedy z linii produkcyjnej zjechał pierwszy egzemplarz SKODY na rynek chiński. Obserwowanie tego wydarzenia stanowiło dla mnie wyjątkowy moment. Cieszę się, że teraz mogę ponownie pogratulować zespołowi wielkiego sukcesu: trzy miliony samochodów wyprodukowanych w Chinach dają trzy miliony powodów do świętowania – mówi dr Michael Oeljeklaus, członek zarządu SKODA AUTO ds. produkcji i logistyki. – W imieniu całej rady nadzorczej SKODA AUTO chciałbym podziękować wszystkim pracownikom SAIC Volkswagen. Przełomowy moment w produkcji naszych modeli udało się osiągnąć dzięki ogromnemu zaangażowaniu całego zespołu. Razem budujemy pojazdy najwyższej jakości, które spotykają się z bardzo pozytywnym odbiorem klientów – dodaje Oeljeklaus.

SKODA AUTO kończy pierwsze półrocze z zyskiem operacyjnym na poziomie 228 mln euro

– Produkcja i dostawa trzech milionów pojazdów to kamień milowy w rozwoju chińskiego oddziału koncernu. To znaczące osiągnięcie stało się możliwe dzięki naszej wyjątkowej gamie modeli, ścisłej współpracy z partnerem joint venture SAIC Volkswagen, profesjonalnym usługom świadczonym przez dealerów SKODA oraz ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy naszych kolegów. Jesteśmy szczególnie wdzięczni za zaufanie, jakim darzą nas klienci. To dla nich SKODA rozwija swoją ofertę, wciąż uzupełniając ją o jeszcze bardziej inteligentne rozwiązania mobilne – opowiada Dr Ralf Hanschen, prezes SKODY w Chinach.

Rekordowe wyniki

Na chińskim rynku motoryzacyjnym SKODA była aktywna już w latach trzydziestych XX wieku. W 1936 roku marka miała tam pięć agencji sprzedaży. Pasmo sukcesów rozpoczęło się w 2007 roku, kiedy SKODA powróciła na chiński rynek w ramach współpracy z joint venture SAIC Volkswagen i wystartowała z produkcją modelu OCTAVIA w Szanghaju.

Produkcja SKODY w Chinach szybko nabrała tempa: z linii montażowych już w pierwszym roku istnienia fabryki zjechało aż 39 000 samochodów. Między 2008 a 2010 rokiem wyprodukowano 385 000 nowych modeli. W ciągu kolejnych trzech lat liczba wzrosła do 705 000 wytworzonych pojazdów, a w latach 2014-2016 w Chinach zbudowano aż 873 000 egzemplarzy samochodów. SKODA ponownie zwiększyła wydajność swoich fabryk, produkując 953000 pojazdów między 2017 a 2019 rokiem.

Pięć modeli SUV do wyboru

Dziś w czterech fabrykach z myślą o chińskim rynku powstaje dziewięć różnych modeli SKODY. Oprócz modelu OCTAVIA, który w Chinach, podobnie jak w innych krajach, cieszy się największym powodzeniem, w Ningbo powstaje również SUV KAROQ. KODIAQ wraz z jego wersją typu coupé, KODIAQ GT, montowane są w fabryce w Changsha. Z kolei RAPID oraz RAPID SPACEBACK zjeżdżają z linii montażowej w Yizheng, a modele SUPERB, KAMIQ i KAMIQ GT produkowane są w Nanjing.

Chiny to jedyny kraj, na którym SKODA oferuje pięć modeli typu SUV. Wśród nich znajdują się warianty coupé – KODIAQ GT i KAMIQ GT zaprojektowane specjalnie na tamtejszy rynek. Już od dziesięciu lat Chiny stanowią największy na świecie rynek SKODY. Jeden na cztery modele marki sprzedaje się właśnie tam.

Innowacyjne rozwiązania DigiLabów

W kwietniu 2019 roku w Pekinie otwarto DigiLab SKODA AUTO, który dołączył do sieci czterech centrów innowacji zlokalizowanych w różnych częściach świata. Instytucje współpracują z lokalnymi start-upami, realizując z nimi wspólne projekty. DigiLaby skupiają się w szczególności na rozwiązaniach z zakresu mobilności i digitalizacji oraz rozwoju i wdrażaniu nowych obszarów biznesowych. Innowacyjne rozwiązania opracowywane przez DigiLaby są przeznaczone nie tylko na rynek chiński, ale także na pozostałe rynki na świecie, na których obecna jest SKODA.

Źródło: Skoda Auto