Muzeum zabytkowych motocykli Jawa w czeskim Rabakovie

Prywatne muzea zlokalizowane w kraju naszych południowych sąsiadów słyną z atrakcyjnych i wyjątkowych eksponatów. Z całą pewnością do zwiedzenia warto polecić miłośnikom marki Jawa rodzinną placówkę w miejscowości Rabakov koło miasta Skody Mladá Boleslav.

František i Martin Miclík założyli swoje muzeum w 2002 roku. Przez lata udało im się zebrać niemalże większość produkowanych   przez Jawę modeli w latach 1929-2014. Zebrano ponad 170 sennych eksponatów (w tym 70 jednośladów), a wśród nich m.in. najstarszy motocykl marki Jawa, typ 500 OHV – Rumpál z bocznym wózkiem z 1929 roku, jedyny egzemplarz prototypu skutera śnieżnego z silnikiem Jawy 350, motocykle przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Zebrano też zabytkowe puszki po olejach silnikowych i dawne reklamy związane z motoryzacją.

Pojazdem, który nie pochodzi z warsztatów Jawy jest trzyosobowy motocykl Čechie Bohmerland 600 tourist z 1927 roku. W tym prywatnym muzeum można tez podziwiać różne osobliwe pojazdy, które co prawda nie były produkowane seryjnie, ale powstały w garażach z wykorzystaniem komponentów z motocykli marki Jawa.

Jawa – czechosłowacka legenda

 

Muzeum historických motocyklů značky JAWA

Rabakov 35, 294 04 Dolní Bousov

Tel. +420 604 912 502

jawa.rabakov@seznam.cz

www.jawa-muzeum.cz