Nie żyje Yoshihiko Matsuo, który zaprojektował Datsuna 240Z

Kultowy japoński model – Datsun 240Z – zawdzięcza swoje istnienie Youshihiko Matsuo, który w wieku 86 lat zmarł 11 lipca 2020 roku. To ten model na lata nakreślił kierunek rozwoju aut sportowych marki.

Matsuo rysował auta od najmłodszych lat. Podczas studiów wymyślił trójkołowy koncept małego dostawczaka, który jeszcze przed rozpoczęciem nauki na uniwersytecie, realizował w Daihatsu. Tak powstał legendarny Midget, który okazał się pierwszym masowym  sukcesem marki.

Po skończeniu uniwersytetu Matsuo trafił do Datsuna. Jego pierwszym projektem był mikrosamochód Datsun Baby, po którym skoncentrował się na designie Datsuna Bluebird. Aby zwrócić uwagę na ten model Matsuo stworzył wraz z zespołem wersję SSS, która miała dwa gaźniki i moc 90 KM. Był to ulubiony model Japończyków.

Nissan – przeprojektowane logo wyznacza nowy horyzont

W 1966 roku rozpoczął prace nad specjalnym sportowym modelem oznaczonym Z. Pierwszy Datsun 240Z został zaprezentowany w 1969 roku. Powstały także mocniejsze wersje – 260 i 280.

Kształty stworzone przez Yoshihiko Matsuo do dzisiaj okazały się nieśmiertelne i wciąż należą do wysoko cenionych, a pierwsze Datsuny 240Z są wciąż poszukiwane przez kolekcjonerów.