Historyczny jubileusz – 110 lat Alfy Romeo

Dla upamiętnienia ważnej rocznicy stanowiącej kamień milowy w historii motoryzacji, jakim może poszczycić się niewielu producentów samochodów, Alfa Romeo świętuje dzisiaj swoje 110. urodziny, otwierając ponownie drzwi swojego Muzeum w Arese. Wszystko oczywiście z zachowaniem wszystkich aktualnie przewidzianych zasad  bezpieczeństwa. Marka zaprasza fanów i pasjonatów z całego świata do poznania nowych sekcji Muzeum, oglądając wyjątkowe filmy i uczestnicząc w obchodach online.

 • Dziś, Alfa Romeo świętuje oficjalnie 110 lat istnienia, ponownie otwierając w Arese drzwi Muzeum swojej historii
 • Odwiedzający będą mogli podziwiać także ukrytą na co dzień kolekcję obejmującą dodatkowe 150 samochodów, a także puchary, silniki i dzieła sztuki
 • „Alfa Romeo w mundurze” to nowa sekcja poświęcona samochodom karabinierów – włoskiej policji krajowej
 • W jubileuszowych obchodach wezmą udział kluby, goście i fani, uczestnicząc w niezwykłym spotkaniu i spektakularnej paradzie na wewnętrznym torze Muzeum … wszystko z zachowaniem norm bezpieczeństwa
 • W wydarzeniu zadebiutuje nowa, limitowana edycja Giulii GTA
 • Muzeum Alfy Romeo w Arese przedstawi specjalnie przygotowaną na tę okazję serię „Tour of 110 Years”: sześć filmów stanowiących fascynującą i kompletną wirtualną podróż
 • Wszyscy ci, którzy nie mogą uczestniczyć i oczywiście wszyscy pasjonaci marki z całego świata mogą obejrzeć tutaj o godz. 15:30 wydarzenie online, podczas którego specjalne życzenia dla Alfy Romeo złoży zespół wyścigowy Formuły 1 Alfa Romeo Racing ORLEN: Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi
 • Obchody w Muzeum potrwają do niedzieli, 28 czerwca. Przewidziano dodatkowe godziny zwiedzania zgodnie z podanym harmonogramem. Muzeum wyposażono w szereg środków bezpieczeństwa, mając na uwadze zdrowie zwiedzających i pracowników: wszystkie niezbędne informacje znajdują się pod linkiem

Muzeum Alfy Romeo, centralne miejsce obchodów

Muzeum Alfy Romeo w Arese, na obrzeżach Mediolanu, to prawdziwe centrum marki, w którym znajduje się ponad 200 zabytkowych samochodów. To  idealne miejsce, aby świętować 110. rocznicę marki. W ramach specjalnego prezentu dla wszystkich fanów i  „Alfistów” na całym świecie, Alfa Romeo oferuje teraz możliwość zwiedzania pomieszczeń magazynowych Muzeum, w których znajduje się ukryta na co dzień kolekcja, zachęcając zwiedzających do obejrzenia dodatkowych 150 samochodów oraz pucharów, silników samochodowych, lotniczych i morskich, czy dzieł sztuki. Kolekcję podzielono na 18 stref tematycznych, od pierwszych samochodów marki, jak 20/30 ES, po modele wyścigowe, wśród których znajdują się samochody Formuły 1 i Formuły Indy.

Kolekcja zawiera ponadto:

 • Samochody koncepcyjne, jak Caimano i Protéo,
 • Prototypy, jak Scrabble i Sprint 6C,
 • Zabytkowy model sportowy RL, 6C Vittoria Jano oraz nowsze samochody wyścigowe i drogowe.

Wreszcie, kolekcja zawiera także godne uwagi zespoły napędowe, w tym 4C 1500 z lat 30. XX wieku i Formuła 1 Turbo 415Ts.

Historia związana z narodem

W ramach obchodów otwarta zostanie nowa sekcja „Alfa Romeo w mundurze” poświęcona samochodom karabinierów, potwierdzająca historyczne relacje Alfy Romeo a włoską policją, która od dawna korzysta w swojej pracy z najważniejszych modeli Alfy Romeo.

Nową sekcję wyróżnia dynamiczny layout, geometryczna grafika i symboliczne kolory, które podkreślają sześć prezentowanych modeli Alfa Romeo, reprezentujących 60 lat historycznej współpracy z karabinierami. Samochody ustawione na dużych okrągłych platformach tworzą sugestywny efekt 3D przypominający aureole teatralnych świateł skierowanych na modele, które służyły karabinierom w różnorodnych działaniach operacyjnych na terenie całych Włoch..

Na ścianach grafiki w jasnych kolorach: czerwonym stanowiącym symbol Alfy Romeo i niebieskim, kolorze policyjnego koguta, przedstawiają historyczne zdjęcia samochodów, postaci i wydarzeń, charakteryzujących związki karabinierów z Alfą Romeo.

Od modelu 1900 M „Matta”, który zdobył dla karabinierów puchar w rajdzie Mille Miglia, po legendarną Giulię, najbardziej kultową z policyjnych „Gazeli”. Aż po samochód pancerny, Alfetta Alfa 90 i rzadką Giulię Giardinetta.

Nowa sekcja Muzeum „Alfa Romeo w mundurze” przywołuje wspomnienia o samochodach, elementach wykończenia i epoce, które mocno wpisały się w historię Włoch. Sekcja została zaprojektowana przez architekta Benedetto Camerana, który pod koniec 2013 roku był autorem przebudowy i renowacji całego Muzeum.

„Historie Alfy Romeo” (1) – włoska ikona oczami Insidera

„Historie Alfy Romeo” (2) – kultowa 6C 1750 zapowiada przyszłość i staje się gwiazdą swojej epoki

„Historie Alfy Romeo” (3) – 6C 2500 Villa d’Este to najbardziej elegancka kwintesencja samochodu

„Historie Alfy Romeo” (4) – Alfa Romeo, pierwszy producent samochodów, który zwyciężył w Formule 1

„Historie Alfy Romeo” (5) – „Gazele” i „Pantery” na włoskich drogach: sportowe sedany Alfy Romeo w służbie prawa

„Historie Alfy Romeo” (6) – Duetto, włoski spider podbija Hollywood

„Historie Alfy Romeo” (7) – rewolucja kształtów i kolorów: 33 Stradale, Carabo i Montreal

„Historie Alfy Romeo”(8) – design, sportowy charakter i innowacyjność: model 156 prawdziwym sukcesem Alfy Romeo

„Historie Alfy Romeo” (9) – supersamochód 8C Competizione: hołd dla tradycji i kierunek w przyszłość

„Historie Alfy Romeo” (10) – Giulia i Stelvio reprezentujące 110 lat włoskiej doskonałości

Legendarny skrót przyszłości: GTA

W Arese debiutuje nowa limitowana edycja Giulia GTA, zaprojektowana z okazji 110. rocznicy powstania marki. Z technicznego i koncepcyjnego punktu widzenia, nowa Giulia GTA inspirowana jest Giulią GTA z 1965 roku. Stworzona przez Autodeltę, wyścigową odnogę Alfy Romeo, „Gran Turismo Alleggerita” (GTA) z 1965 roku oparta była na modelu Giulia Sprint GT, który odnosił sportowe zwycięstwa na całym świecie.

Nowa Giulia GTA oparta jest na modelu Giulia Quadrifoglio i jest oferowana z silnikiem 2,9 V-6 bi-turbo o zwiększonej mocy 540 KM. Dzięki szerokiemu zastosowaniu ultralekkich materiałów może szczycić się zmniejszoną o 100 kg masą, osiągając najlepszy w swojej klasie stosunek wagi do mocy na poziomie 2,82 kg/KM. Ponadto, opracowano specjalne rozwiązania techniczne dotyczące aerodynamiki, komfortu jazdy i własności jezdnych.

„A Tour of 110 Years”

Marka oferuje wirtualne zwiedzanie Muzeum poprzez serię filmów wyprodukowanych dla upamiętnienia tego doniosłego wydarzenia. Cykl filmów zatytułowany jest „A Tour of 110 Years” i zawiera:

 1. Wprowadzenie z panoramicznym widokiem na Muzeum,
 2. Strefę „Timeline” (Oś czasu) prezentującą przemysłową ciągłość,
 3. Strefę „Beauty” (Piękno) łączącą styl, design i styl życia,
 4. Strefę „Speed” (Prędkość), będącą kwintesencją technologii, sportowego charakteru i przyjemności z jazdy,
 5. Wyjątkowy widok na strefę „Kolekcja”, zawierający zbiory pojazdów i artefaktów wcześniej niewystawianych na widok publiczny,
 6. Przegląd „Archiwum”, prezentujący zdjęcia, filmy, rysunki techniczne, szkice i dokumentację produkcyjną.

Ekscytujący udział

Dla osób, które mogą odwiedzić Muzeum w Arese osobiście, Alfa Romeo zorganizowała bezpośredni udział klubów, odwiedzających i entuzjastów oraz zaprosiła fanów do uczestnictwa w różnych wydarzeniach, w tym w paradzie na wewnętrznym torze Muzeum. Wszystkie atrakcje odbywać się będą zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi higieny i bezpieczeństwa.

Od Fariny i Fangio do Räikkönena i Giovinazziego

Alfa Romeo jest producentem, który wygrał pierwszy wyścig Grand Prix oraz inauguracyjną edycję Mistrzostw Formuły 1 w 1950 roku, z Nino Fariną za kierownicą Alfy Romeo Gran Premio Tipo 158 „Alfetta”. Ten triumf powtórzył w 1951 roku Juan Manuel Fangio, prowadząc Alfettę 159.

Cel, jakim jest zdobycie najwyższej nagrody w wyścigach samochodowych, jest nadal aktualny, dlatego też dziś można przesłać specjalne pozdrowienia kierowcom Alfa Romeo Racing ORLEN F1: Mistrzowi Świata Kimi Räikkönenowi i wschodzącej włoskiej gwieździe wyścigów Antonio Giovinazziemu.

Do Alfy Romeo dołącza trzech wyjątkowych towarzyszy obchodów

Szwajcarska firma Eberhard & Co., specjalizująca się w produkcji luksusowych zegarków, zacieśnia swoją więź z Alfą Romeo, tworząc nową, limitowaną edycję chronografów poświęconą 110. rocznicy istnienia włoskiej marki. Ten unikatowy czasomierz, chronograf został tak zaprojektowany, by uwzględniać wszystkie techniczne i stylistyczne elementy, od dawna obecne w produktach Eberhard & Co., podkreślone takim samym sportowym i olśniewającym stylem, jakim emanują modele Alfy Romeo.

Wkład włoskiego producenta rowerów, Compagnia Ducale, to elektryczny rower górski Alfa Romeo 110th Anniversary e-MTB, który łączy siłę i sportowy charakter z komfortem wspomagania pedałowania. Jego sportowy charakter znajduje odzwierciedlenie w specyfikacji technicznej, mocnym, ale cichym 500-watowym akumulatorze, w pełni zintegrowanym z ramą, oraz w efektownej stylistyce stworzonej wspólnie z Centro Stile Alfa Romeo, biurem projektowym i konstrukcyjnym marki.

AUDES Group jest oficjalnym licencjobiorcą odzieży Alfa Romeo, a współpraca z nim rozpoczęła się od kolekcji z okazji 110. urodzin marki. AUDES Group, oficjalny licencjobiorca na odzież, projektuje, produkuje i dystrybuuje na całym świecie kolekcję z logo marki Alfa Romeo.

Źródło: Alfa Romeo