Wiadomości

GDDKiA – przypominamy najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze

Od kilku lat systematycznie zwiększa się długość nowoczesnych dróg szybkiego ruchu. Poprawia się stan dróg krajowych, realizując na sieci kolejne inwestycje. Drogi i pojazdy stają się bezpieczniejsze, jednak to nie wystarczy, jeżeli użytkownicy dróg nie będą przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachowywać zdrowego rozsądku. 

  • Wypadki drogowe – tragedie ludzkie i olbrzymie koszty
  • Nowoczesna i bezpieczna infrastruktura drogowa oraz inteligentne pojazdy mogą uratować życie pod warunkiem przestrzegania przepisów ruchu drogowego
  • Coraz mniej ograniczeń w związku z epidemią, to więcej wyjazdów również tych rekreacyjnych – przypominamy najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze

Kosztowne wypadki drogowe i nieodwracalne tragedie 

Wypadki drogowe często kończą się tragedią ludzką. Bezmyślność, brawura, a czasami alkohol skutkują niepowetowaną stratą w społeczeństwie. Większości tych zdarzeń można byłoby zapobiec. Wystarczy niewiele – spokój, opanowanie, zdrowy rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności z poszanowaniem pozostałych uczestników ruchu drogowego.

GDDKiA – nie śmieć, bo drogi to nie wysypisko

Wypadki drogowe to również olbrzymie koszty dla państwa i zarządców dróg. Zgodnie z raportem Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wypadki na wszystkich drogach w Polsce (również tych, które nie są zarządzane przez GDDKiA) to koszt 56,6 mld złotych. Z raportu KRBRD, gdzie ujęto wszystkie drogi (krajowe, gdzie zarządcą jest GDDKiA, ale również wojewódzkie, powiatowe, gminne), wynika, że koszty jednostkowe wypadków i kolizji drogowych w 2018 roku wyniosły:



  • koszt jednostkowy ofiary śmiertelnej – 2,4 mln zł;
  • koszt jednostkowy ofiary ciężko rannej – 3,3 mln zł;
  • koszt jednostkowy ofiary lekko rannej – 48,2 tys. zł;
  • koszt jednostkowy wypadku drogowego – 1,4 mln zł;
  • koszt jednostkowy kolizji drogowej – 26,7 tys. zł.

Wypadki a koszty infrastruktury drogowej 

Podczas zdarzeń drogowych uszkodzeniu ulegają nie tylko pojazdy biorące w nim udział, ale również elementy infrastruktury drogowej. Skalę niech zobrazują dane statystyczne z ubezpieczenia infrastruktury drogowej zarządzanej przez GDDKiA oraz OC sprawców wypadków. W 2018 roku odnotowano nieco ponad 12 tys. szkód na kwotę ponad 41 mln złotych. W 2019 roku było to już blisko 13 tys. szkód na kwotę prawie 49 mln zł.

Na skutek zdarzeń drogowych uszkodzeniu ulegają nie tylko znaki drogowe, bariery energochłonne, bramownice czy ekrany akustyczne. Na skutek pożarów pojazdów lub wycieku substancji niebezpiecznych uszkodzeniu ulega czasami nawierzchnia. W 2019 roku koszt naprawy nawierzchni dróg zarządzanych przez GDDKiA i uszkodzonych w wyniku wypadków drogowych wyniósł blisko 900 tys. zł

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych 

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do poniższego dekalogu rozsądnego kierowcy.

Jak bezpiecznie poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, jak odczytywać informacje ze znaków o zmiennej treści, jakie są zasady sprawnego włączania się do ruchu czy też postępowania przy awarii pojazdu. Warto jeszcze raz przypomnieć podstawowe zasady. Zastosujcie się do nich:

Informacje o warunkach ruchu po drogach krajowych 

Najświeższe informacje na temat sytuacji na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA dostępne są na stronie internetowej www.gddkia.gov.pl, w zakładkach „Serwis dla kierowców” oraz „Mapa kamer monitorujących”, w której znajdują się aktualne odczyty z 550 stacji meteorologicznych wraz z obrazami sytuacji drogowej rejestrowanymi przez ponad 1300 kamer.

Kierowcy powinni zwracać uwagę na komunikaty wyświetlane na znakach zmiennej treści umieszczonych przy drogach krajowych i stosować się do wyświetlanych tam informacji.

W przypadku, gdy dostęp do Internetu jest utrudniony, skorzystać można z ogólnodostępnego w całej Polsce numeru informacji drogowej GDDKiA 19 111, gdzie na bieżąco dyżurni pełniący dyżur przekażą informację o utrudnieniach i warunkach ruchu.

Źródło: GDDKiA

 



Redakcja

Recent Posts

Opel Patentmotorwagen System Lutzmann – pierwszy samochód z Rüsselsheim

21 stycznia 1899 roku Wilhelm Opel, najstarszy syn założyciela firmy Adama Opla, podpisał umowę z…

2 dni ago

Toyota sprzedała w Polsce ponad 50 000 hybrydowych RAV4

Całkowita sprzedaż hybrydowej Toyoty RAV4 w Polsce przekroczyła 50 tysięcy egzemplarzy i wynosi obecnie 50…

2 dni ago

Astara ogłasza gamę i ceny odświeżonego Nissan Juke w Polsce

Po kilku latach obecności na rynku Nissan Juke drugiej generacji przeszedł kurację odmładzającą. Na pierwszy…

3 dni ago

Ubezpieczenie OC i AC droższe w I kwartale 2024 roku we wszystkich województwach

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia…

3 dni ago

MG Motor – 1000 samochodów sprzedanych w Polsce

MG Motor zadebiutował w Polsce w listopadzie zeszłego roku wprowadzając na rynek dwa spalinowe SUV-y…

3 dni ago

Volkswagen chce zdobyć nowych klientów w Chinach

Volkswagen systematycznie realizuje strategię „in China, for China”. Celem jest jeszcze ściślejsze dostosowanie się do…

4 dni ago