Gale Halderman – nie żyje projektant pierwszego Forda Mustanga

Legendarny designer miał za sobą 40 lat pracy w Ford Motor Company. Zasłynął jako twórca designu najpopularniejszego auta sportowego na świecie. Zmarł 29 kwietnia 2020 r. w wieku 87 lat.

Gale Halderman ukończył studia na uniwersytecie w Dayton, gdzie uzyskał tytuł magistra sztuk pięknych oraz dyplom instytutu wzornictwa przemysłowego tamtejszej uczelni. W trakcie studiów zakochał się w projektowaniu samochodów. Udało mu się przekonać dziekana wydziału do udzielenia zgody na wcześniejsze ukończenie studiów i podjęcie pracy w Ford Motor Company.

Słynny model sportowej ikony narodził się w 1962 roku w formie czarno-białego szkicu, który nadał kształt pierwszej generacji Forda Mustanga. To jego projekt wygrał wewnętrzny konkurs na wygląd nowego Forda. Halderman był jednym z fundamentów zespołu, który pod kierownictwem Lee Iacokki stworzył pierwszy „pony car” w historii – sportowy samochód dostępny dla mas. Najpierw powstały wersje cabrio i coupe, a rok później fastback ze ściętym nadwoziem.

Warto dodać, iż Halderman nad nowym modelem pracował w tajemnicy przed Henrym Fordem II, który początkowo był przeciwny powstaniu takiej wersji. Jednak sportowe auto za rozsądne pieniądze szybko zyskało ogromną popularność i uznanie użytkowników na całym świecie.

Halderman w 2004 roku został uhonorowany dołączeniem do galerii sławy Ford Mustang Club of America. W 2014 r. otrzymał nagrodę im. Lee Iacokki, a w rodzinnym mieście Tipp City powstało muzeum poświęcone jego życiu i pracy zawodowej.

Gale Halderman zmarł po krótkiej walce z nowotworem wątroby w klinice Upper Valley Medical Center. Pozostawił po sobie jeden z najsłynniejszych motoryzacyjnych projektów na świecie.

Źródło: Ford