Skoda Auto w 2020 roku świętuje 125-lecie

Najbliższy rok będzie dla Skody Auto wyjątkowy. Jubileusze to: 125 lat od początku istnienia, 115 lat od rozpoczęcia produkcji samochodów w Mlada Boleslav oraz ważne daty dla kilku modeli.

– Skoda Auto należy do elitarnego grona pięciu najstarszych producentów w przemyśle motoryzacyjnym na świecie. Za pierwszymi sukcesami stała odwaga, entuzjazm i pomysłowość założycieli Václava Laurina i Václava Klementa. Dla nas ich dziedzictwo jest wielkim zobowiązaniem, by doprowadzić spółkę Skoda Auto do nie mniej prosperującej przyszłości – za pośrednictwem Strategii 2025 transformujemy naszą firmę na spółkę Simply Clever, oferującą najlepsze rozwiązania mobilności.” – powiedział Bernhard Maier, przewodniczący zarządu Skoda Auto.

W jubileuszowym 2020 roku Skoda Auto będzie zmierzać drogą do elektrycznej mobilności. W pierwszej połowie roku poznamy seryjna wersję modelu Vision iV, ktory rozpocznie nową historię. Będzie to pierwszy model Skody całkowicie elektryczny, który powstanie na platformie koncernowej MEB. W ramach aktualnej ofensywy produktowej  w latach 2019-2022 powstanie 30 nowych modeli, z czego 10 będzie miało częściowy lub całkowicie elektryczny napęd.

Podstawy do dzisiejszych sukcesów Skody stworzyli w grudniu 1895 r. Václav Laurin i Václav Klement, którzy w Mlada Boleslav założyli spółkę zajmującą się naprawą i produkcja rowerów. Nazwa firmy Laurin&Klement pojawiła się na rowerach, bicyklach i trójkołowcach. W 1899 roku doszła produkcja motocykli, które eksportowano do wielu krajów.

W 1905 roku, a więc 115 lat temu, zadebiutował pierwszy samochód Laurin&Klement Voiturette A. Po nim oferta poszerzyła się w kolejnych latach o kolejne modele praktycznie wszystkich kategorii – sportowe, użytkowe i osobowe.

125 lat Skody | Skoda Buggy typ 736

Kolejnym ważnym etapem było w 1925 roku (95 lat temu) połączenie spółki Laurin&Klement z przemysłowym koncernem Skoda z Pilzna. Wówczas także powstało legendarne logo, które w zmodyfikowanej formie przetrwało do dzisiaj.

Rok 2020 to kilka jubileuszy ważnych modeli. Zaprezentowana w 1935 roku Skoda 935 Dynamic obchodzi swoje 85-lecie. Przed 60 laty, we wrześniu 1960 roku podczas targów przemysłowych w Brnie zaprezentowana została Skoda Octavia Combi. W 1970 roku zadebiutowało coupé Skoda 110 R, 20 lat upłynęło od premiery pierwszej generacji Skody Fabii. Natomiast 70 lat temu (1950) w 24h Le Mans wystartowała Skoda Sport.

Źródło: Skoda