Categories: Wiadomości

SEAT Ibiza – ponad 40 lat europejskiej legendy, która trwa

W kwietniu 1984 roku na drogi wyjechał samochód, który na zawsze odmienił europejską motoryzację. SEAT Ibiza MK 1 był przełomowy także dla samej marki: model zaprojektowany samodzielnie przez SEAT, od samego początku wyróżniał się odważnym stylem i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Design autorstwa Giorgetto Giugiaro, wnętrze stworzone we współpracy z firmą Karmann i układ napędowy opracowany przez Porsche (pozostawiając wyraźnie widoczny napis „System Porsche” w komorze silnika) sprawiły, że auto stało się symbolem nowej ery marki i kamieniem milowym w jej rozwoju.

Pierwsza generacja, produkowana do roku 1993 w Zona Franca w Barcelonie, oferowała szeroką gamę silnikową o mocy od 44 do 100 KM, w tym wariant wysokoprężny o mocy 55 KM. Najmocniejszą opcją była Ibiza SXI, pierwsza sportowa wersja w gamie, która pojawiła się w 1988 roku. Wraz z pojawieniem się w 1991 roku modelu „New Style”, który otrzymał sportową wersję Sport Line z silnikiem 1,7 litra o mocy 110 KM nastąpiła też pierwsza zmiana stylistyczna modelu. Co ciekawe, stworzono także specjalną wersję Ibiza Olympic, gdy model został oficjalnym samochodem Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

Druga generacja – trzykrotny Mistrz Świata

Każda generacja Ibizy była odpowiedzią na zmieniające się potrzeby kierowców i trendów motoryzacyjnych. W 1993 roku pojawiła się druga odsłona modelu, która przyniosła nowoczesne rozwiązania i bardziej dynamiczną stylistykę, podkreślając aspiracje marki do rywalizacji na coraz bardziej wymagającym europejskim rynku. Model oznaczany często jako 6K 2 został zbudowany w nowoczesnej fabryce w Martorell i ponownie przyciągał uwagę wyrazistym projektem Giugiaro. Obłe kształty i dopracowana aerodynamika nadały mu sportowego charakteru, a kompaktowa sylwetka skrywała wyjątkowo przestronne wnętrze. Pod maską skrywały się silniki benzynowe, wysokoprężne lub z turbodoładowaniem, w tym wariant z premierową wersją 1.9 TDI 90 KM, a także (od 1996 roku) z bestsellerową opcją 1.9 TDI 110 KM.

Sportowy wariant reprezentował model Ibiza GTi, początkowo z silnikiem 1.8i 16V o mocy 130 KM, a następnie Ibiza CUPRA (lub Cup Racing), wprowadzona na rynek w 1996 roku z silnikiem 2.0 o mocy 150 KM. Dzięki niskiej masie, wynoszącej tylko 1010 kg, samochód był też łatwy w prowadzeniu, czego dowodem były zwycięstwa w Rajdowych Mistrzostwach Świata FIA w latach 1996–1998.



SEAT Ibiza – model z młodzieńczą energią

Wraz z początkiem XXI wieku SEAT zaprezentował trzecią generację modelu. Świat ujrzał ją podczas Bologna Motor Show w 2001 roku, a nowy projekt Waltera de Silvy nadał samochodowi jeszcze bardziej dynamicznych proporcji. To w tej erze Ibiza zaczęła być utożsamiana z młodzieńczą energią, świetnymi osiągami i sportowymi wersjami – w tym FR, która oferowała turbodoładowany silnik 1.8 o mocy 150 KM. Gama silnikowa łącznie obejmowała 11 wariantów i pięć poziomów wyposażenia, a w 2006 roku wprowadzono na rynek także oszczędną wersję ECOMOTIVE, napędzaną silnikiem 1.4 TDI o mocy 80 KM i emisji CO2 wynoszącej zaledwie 99 g/km. Do tego momentu sprzedaż wszystkich generacji przekroczyła już 3 miliony egzemplarzy, a model ugruntował swoją pozycję jednego z liderów segmentu.

SEAT Toledo – samochód dla hiszpańskiego księcia

W 2008 roku na drogi wyjechała czwarta generacja, wyróżniająca się ostrzejszymi, bardziej geometrycznymi liniami autorstwa Luca Donckerwolke. Auto oferowało nie tylko trzy- i pięciodrzwiowe nadwozia, ale i praktyczne kombi, co poszerzyło grono klientów. To właśnie wtedy Ibiza zaczęła być postrzegana jako wzór bezpieczeństwa w segmencie. Wyposażona w system ESP, poduszki powietrzne chroniące głowę czy asystenta ruszania pod górę, uzyskała świetne noty w testach Euro NCAP. W ofercie pojawiły się także nowoczesne technologie, w tym 7-biegowa skrzynia DSG, która do dziś pozostaje jednym z wyróżników marki.

Piąta generacja z liftingiem w 2025 roku

Najmłodsze wcielenie Ibizy zaprezentowane w 2017 roku to pełnoprawny symbol cyfrowej transformacji SEATA. Model, zaprojektowany przez Alejandro Mesonero-Romanosa, został wzbogacony o system SEAT CONNECT, integrację z Android Auto i Apple CarPlay oraz szereg rozbudowanych systemów wspierających kierowcę, takich jak Travel Assist czy Lane Assist. Piąta generacja stała się najbezpieczniejszą Ibizą w historii i dowodem na to, że samochód o kompaktowych rozmiarach może łączyć emocje sportowej jazdy z cyfrowymi innowacjami i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Dziś, po ponad czterech dekadach, SEAT Ibiza pozostaje nie tylko bestsellerem hiszpańskiej marki, ale także jednym z najpopularniejszych hatchbacków w Europie. Sprzedaż na świecie przekroczyła 6 milionów sztuk, a model wciąż wyznacza standardy w segmencie miejskich aut.

Na czwarty kwartał 2025 r. zaplanowano premierę liftingu legendy, która zyska odmienioną stylistykę, a także napęd hybrydowy spełniający rygorystyczne normy spalin.

Źródło: SEAT



Redakcja

Recent Posts

Nowy Mercedes-AMG GLC 53 4MATIC+

Sportowa przyjemność z jazdy, emocjonujący dźwięk 6-cylindrowego silnika i w pełni adaptacyjny napęd na wszystkie…

5 godzin ago

CHERY Family Days – rodzinna przygoda w salonach marki

Od 1 do 15 czerwca 2026 r. autoryzowane salony CHERY w Polsce zapraszają na CHERY…

5 godzin ago

Niemcy przebijają 200 tys. punktów ładowania, a Polska rośnie szybko

Nasi zachodni sąsiedzi właśnie przekroczyli granicę 200 tysięcy publicznych punktów ładowania oraz 8,5 GW zainstalowanej…

16 godzin ago

Toyota uruchamia pilotażowy program Full Hybrid Insurance

Toyota Insurance Services oraz PZU S.A. uruchamiają pilotażowy program Full Hybrid Insurance (FHI), skierowany do…

17 godzin ago

Nowy Opel Astra dostępny w wersji w pełni elektrycznej, jako hybryda typu plug-in, hybryda lub oszczędny diesel

Nowy Opel Astra jest bardziej wyrazisty, bardziej śmiały i bardziej dynamiczny niż kiedykolwiek wcześniej, a…

1 dzień ago

MG ZS Hybrid+ łączy komfort z nowoczesną technologią

To niewątpliwie jeden z ciekawszych modeli w swojej klasie, który dostępny jest na polskim rynku…

1 dzień ago