Nowy Opel Grandland: kiedy wizjonerskie marzenia stają się rzeczywistością

„Niemiecka energia” – Opel Experimental ujawnia, co to oznacza w najdrobniejszych szczegółach. Samochód koncepcyjny zaprezentowany po raz pierwszy na targach IAA Mobility w ubiegłym roku pokazuje, jak będzie wyglądać przyszłość marki. Opel Experimental to znacznie więcej niż tylko wizjonerskie studium projektowe.

Od chwili swojej premiery pokazuje, co będzie wyróżniać przyszłe modele Opla – śmiały i przejrzysty design, optymalne wykorzystanie przestrzeni, a także najnowsze technologie i w pełni elektryczny napęd. Pierwszym modelem produkcyjnym, który wprowadza w życie liczne cechy konstrukcyjne Opla Experimental, jest zaprezentowany niedawno nowy Opel Grandland. Zaledwie kilka miesięcy po premierze Experimental, Grandland urzeczywistnia rozwiązania oferowane przez samochód koncepcyjny i przejmuje wiele jego cech. Nowy Grandland to zatem doskonały przykład tego, jak projektanci i inżynierowie Opla urzeczywistniają pionierskie marzenia motoryzacyjne – zgodnie z rocznicowym mottem „Zawsze do przodu od 1899 roku” z okazji jubileuszu „125 lat produkcji samochodów w fabryce Opla”:

Opel Experimental: trzy kluczowe elementy dla przyszłości marki

Wraz z wizjonerskim modelem Opel Experimental projektanci i inżynierowie pokazali, jak będzie wyglądać przyszła mobilność Opla. Można ją scharakteryzować w trzech słowach:

  • Detox: Opel Experimental posiada śmiały i przejrzysty design, skupiony na tym, co najważniejsze.
  • Modern German: imponuje proporcjami, inteligentnymi rozwiązaniami, efektywnym wykorzystaniem przestrzeni i najnowszą technologią oświetlenia w tym po raz pierwszy podświetlanym logo Opel Blitz.
  • Greenovation: Opel Experimental jest w pełni elektryczny i ma mniejszy ślad węglowy

Wszystko to – Detox, Modern German i Greenovation – symbolizują „niemiecką energię”, dzięki której każdy model z logo Blitz to bez wątpienia Opel. Rezultatem tej „niemieckiej energii”, odzwierciedlonej już dziś w najnowszym modelu seryjnej produkcji, jest nowy Opel Grandland, zaprojektowany i opracowany w Rüsselheim i produkowany w zakładzie w Eisenach, na którego zamówienia wkrótce ruszą.

Nowy Opel Grandland: mobilność przyszłości dostępna już dziś

Nowy Grandland opiera się na wszystkich trzech filarach Opla – Greenovation, Detox i Modern German. Jego imponująco śmiała i przejrzysta stylistyka jest natychmiast zauważalna zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Nowy model emanuje wyraźną pewnością siebie. Dodatkowej okazałości dodaje nowo zaprojektowany charakterystyczny pas przedni marki Opel: nowy 3D Vizor,  zestawiony po raz pierwszy z podświetlonym logo Opel Blitz, które jest jeszcze bardziej widoczne dzięki innowacyjnej technologii „Edge Light”. Jednocześnie, nowy Grandland wykorzystuje również stylistykę „Opel Compass”, wprowadzoną przez samochód koncepcyjny Experimental. Wokół środkowego załamania poziomo ułożone są wszystkie elementy ze „zelektryfikowanym” emblematem Opel Blitz pośrodku.

Opel Zafira świętuje 25 rocznicę swojej światowej premiery

Nowy podświetlany Opel Blitz nie jest jedyną innowacją oświetleniową, którą oferuje nowy Grandland. Debiutuje w nim również wiodąca w branży technologia Intelli-Lux Pixel Matrix HD. Po raz pierwszy system ten oferuje ponad 50 000 elementów i zapewnia dystrybucję światła o wysokiej rozdzielczości. Ponadto nowe animacje na powitanie i pożegnanie z graficznymi elementami wyświetlanymi przed pojazdem już teraz dają wyobrażenie o przyszłych możliwościach.

Opel Mokka teraz dostępny także w wersji z 48-woltową technologią hybrydową

Widok z tyłu zaskakuje kolejną nowością: nowy Grandland jest pierwszym modelem z produkcji seryjnej Opla, w którym charakterystyczna sygnatura świetlna kompasu wkomponowana jest w podświetlany napis „OPEL” inspirowany modelem Experimental. Ponadto Opel podkreśla swoje podejście „Greenovation” polegające na projektowaniu i produkcji samochodu, przy jednoczesnej ochronie zasobów naturalnych: nazwa modelu GRANDLAND nie pojawia się w formie chromowanych liter, ale zamiast tego jest centralnie wytłoczona na pokrywie tylnej.

Koncentracja na tym, co najważniejsze: oszczędzanie zasobów naturalnych i lokalna bezemisyjność

Wnętrze nowego Opla Grandland również zostało zaprojektowane tak, by było śmiałe, proste i oszczędne pod względem wykorzystania zasobów naturalnych. Poziome linie – biegnące od deski rozdzielczej po drzwi – wzmacniają wrażenie obszerności i przestronności, natomiast delikatnie nachylony w stronę kierowcy 16-calowy ekran centralny i wysoko umieszczona konsola środkowa nadają sportowego charakteru. Za kierownicą umieszczono szeroki, w pełni cyfrowy wyświetlacz, na którym wyświetlane są najważniejsze informacje. Wraz z wyświetlaczem Intelli-HUD pozwala on kierowcy skupić się drodze i cieszyć się jazdą. Kierowca ma również możliwość ręcznego lub automatycznego uruchomienia trybu Pure. Pozwala on ograniczyć do minimum ilość treści wyświetlanych na zestawie wskaźników, wyświetlaczu head-up i ekranie centralnym, zapewniając lepszą koncentrację podczas jazdy, co dodatkowo minimalizuje rozpraszanie uwagi – to uproszczenie w najczystszej postaci. Zgodnie z podejściem Opla „Greenovation”, wszystkie obicia i tapicerka wnętrza wykonane są w 100 procentach z materiałów pochodzących z recyklingu.

Nowy Grandland kontynuuje oczywiście strategię elektryfikacji marki Opel. Jest to również pierwszy Opel wykorzystujący średnią platformę Stellantis STLA, która została specjalnie zaprojektowana dla modeli z napędem elektrycznym. Dzięki nowej konstrukcji, nowej płaskiej obudowie akumulatora o pojemności do 98 kWh, silnikowi elektrycznemu nowej generacji i energooszczędnym funkcjom, takim jak pompa ciepła, nowy Opel Grandland Electric może, zgodnie z cyklem WLTP1, przejechać do około 700 km bez lokalnej emisji spalin. W przypadku konieczności naładowania tego SUV-a, na publicznej stacji szybkiego ładowania, naładowanie akumulatora do 80 procent pojemności zajmie tylko około 26 minut. Nowy Grandland Electric oferuje zatem nowy poziom mobilności elektrycznej i urzeczywistnia wizję Opla Experimental w zakresie bezkompromisowej mobilności, oszczędzającej zasoby.

Źródło: Opel