Suzuki Ignis 1.2 2WD CVT Premium Plus Hybrid – sprawdzi się w aglomeracji miejskiej

To model często krytykowany, ale przy bliższym poznaniu możemy go polubić. Szczególnie docenią go panie – za stosunkowo małe gabaryty, praktyczne wyposażenie i funkcjonalność z m.in. przesuwaną tylną kanapą. Do tego należy dodać jeszcze atrakcyjną cenę.

Model o nazwie Ignis produkowany był przez Suzuki w latach 2000-2008. Po ośmiu latach przerwy producent powrócił do nazwy i kolejną generację zaprezentował podczas Tokio Motor Show w 2016 roku, a obecnie dostępny jest na rynku po liftingu przeprowadzonym na początku 2020 roku. Model należy do segmentu małych crossoverów.

Dzięki ultra kompaktowemu nadwoziu, lekko i sprawnie manewruje się nim na wąskich ulicach, a typowy dla SUV-ów wygląd i możliwości crossovera sprawiają, że jazda po mieście sprawia kierowcy dużą przyjemność. Przy niewielkich wymiarach nadwozia konstruktorom auta udało się zaprojektować zaskakująco przestronne wnętrze, które w zależności od wybranej konfiguracji swobodnie pomieści czworo, a nawet pięcioro pasażerów. Wysoko prowadzona linia dachu sprawia, że miejsca nad głowami jest wystarczająco.

Suzuki Ignis 1.2 2WD CVT Premium Plus Hybrid – oszczędna jednostka napędowa

Ignis Hybrid jest wyposażony w innowacyjny napęd typu “mild hybrid”, który obejmuje silnik benzynowy 1.2 DUALJET, zintegrowany starter/generator ISG 2,3 kW wspomagający silnik własnym momentem obrotowym (do 50 Nm) oraz akumulator litowo-jonowy (12V). Inteligentne zarządzanie energią elektryczną w samochodzie wraz z odzyskiem energii kinetycznej umożliwia efektywne wsparcie pracy silnika benzynowego przez układ ISG, a tym samym obniżenie zużycia paliwa i emisji CO2. Model jest dostępny z precyzyjnie zestrojoną, 5-stopniową manualną skrzynią biegów lub komfortową przekładnią CVT. Podstawowa konfiguracja przeniesienia napędu na oś przednią (2WD) może być zastąpiona przez napęd na 4 koła ALLGRIP AUTO wraz ze wspomaganiem podjazdu i zjazdu ze wzniesienia HHC-HDC. System umożliwia płynne ruszanie na śliskiej nawierzchni pokrytej śniegiem lub błotem – błyskawicznie przyhamowuje koło, które wpada w poślizg, przenosząc moc napędową na koło znajdujące się po przeciwnej stronie. Ponadto, system wykorzystuje kontrolę trakcji do ograniczenia strat w przenoszeniu momentu obrotowego silnika.

Silnik pracuje cicho i płynnie przekazując moment 120 Nm na obydwie osie przez 5-stopniową skrzynię manualną. Przekładnia pracuje w charakterystycznym dla japońskiej marki stylu, czyli precyzyjnie i ma krótkie skoki drążka, przez co szybka zmiana przełożeń jest przyjemna. Motor chętnie wchodzi na obroty i w ruchu miejskim sprawdza się doskonale, wykazując przy tym niewielkie pragnienie. Średnia z testu to niespełna 6,5 l/100 km.

Suzuki Swift – czwarta generacja wiosną 2024 r. w polskiej ofercie

 Suzuki Ignis 1.2 2WD CVT Premium Plus Hybrid – bogate wyposażenie

Już podstawowa wersja wyposażenia Comfort Plus oferuje takie elementy, jak reflektory LED Hi/Low (dla świateł mijania i drogowych), klimatyzację manualną, przednie światła przeciwmgłowe, radioodtwarzacz CD/MP3 z zestawem głośnomówiącym Bluetooth. Wyższe wersje oferują dodatkowe elementy, wśród których jest wiele nowinek technicznych, jak np.: Dual Camera Brake Support (DCBS), połączenie smartfona z interaktywnym zestawem multimedialnym samochodu, system kluczyka elektronicznego. Pakiet Outdoor dostępny od wersji Premium zapewnia stylizację nadwozia zgodną z charakterem i przeznaczeniem modelu SUV. System przesuwanych tylnych foteli umożliwia elastyczną konfigurację przestrzeni pasażerskiej i bagażowej.

Suzuki Ignis 1.2 2WD CVT Premium Plus Hybrid – fot. Lesław Sagan

Suzuki Ignis 1.2 2WD CVT Premium Plus Hybrid – podsumowanie

Kontrowersje może wzbudzać nieco niekształtna bryła nadwozia, ale przy bliższym poznaniu to auto okazuje się bardzo funkcjonalne. Ważnym praktycznym elementem jest przesuwana tylna kanapa, która w zależności od konkretnych potrzeb użytkownika – powiększa pojemność bagażnika lub poprawia komfort pasażerów zajmujących miejsca na tylnych siedzeniach. W praktyce przekonamy się, iż jest to auto łatwe do parkowania i tanie w eksploatacji. Nabywcy nie powinny też odstraszyć twarde plastiki, a nie też leciwy design wnętrza, bo to auto ma praktycznie wszystko, co jest niezbędne do codziennej eksploatacji. Ważnym i niekwestionowanym argumentem jest także jego cena.

Suzuki Vitara 1.5 SH 2WD AGS Elegance – tradycja i niezawodność

Suzuki Ignis 1.2 2WD CVT Premium Plus Hybrid – podstawowe dane techniczne