Opel – jasna strategia elektryfikacji

Każdy, kto szuka najwłaściwszego pojazdu do codziennej, lokalnie bezemisyjnej jazdy, nie musi szukać poza bogatą gamą produktów Opla. Niemiecka marka oferuje już 15 zelektryfikowanych modeli, w tym wiele w pełni elektrycznych. Oferta obejmuje od małego Opla Rocks Electric, poprzez bestsellerowe modele Corsa Electric i Mokka Electric, aż po minivany, takie jak nowe Combo Electric i Zafira Electric.

Oznacza to, że Opel w swojej ofercie ma wszystko: od czterokołowców po przestronne samochody osobowe, a do tego, nowa Astra Sports Tourer Electric jest jednym z pierwszych elektrycznych kombi na rynku.

Oprócz tego, właściciele firm mogą znaleźć w ofercie Opla odpowiedni model do niemal każdego użytku. Obecnie wprowadzana jest nowa generacja samochodów dostawczych Opla obejmująca Opla Combo Cargo Electric, Vivaro Electric i Movano Electric, które oferują najnowocześniejsze, zrównoważone rozwiązania w zakresie transportu. Wszystkie te samochody wyposażone są we wiodące w swojej klasie, najnowocześniejsze systemy wspomagania jazdy i nie idą na żadne kompromisy pod względem przestrzeni ładunkowej i pojemności, ważnych elementów w codziennym życiu zawodowym.

Również w tym roku, w 125. rocznicę rozpoczęcia produkcji samochodów przez Opla, marka z logo Blitz będzie kontynuować swoją drogę w kierunku elektryfikacji. Do końca roku, w ofercie Opla pojawi się co najmniej jeden w pełni elektryczny model dla każdej linii samochodów. Jedną z nowości będzie zupełnie nowy SUV Opel Frontera, który będzie również dostępny z napędem w pełni elektrycznym.

Dwa bestsellery, cztery wersje: Opel Corsa Electric i Mokka Electric

Nie bez powodu Opel Corsa jest w ostatnich latach najpopularniejszym małym samochodem w Niemczech. Zachwyca odważną stylistyką, w tym charakterystycznym pasem przednim Opel Vizor, przestrzenią dla maksymalnie pięciu osób i technologiami, dzięki którym każda podróż staje się bardziej relaksująca. Ponadto oferuje lokalnie bezemisyjną przyjemność z jazdy w dwóch wersjach: klienci mogą wybierać spośród dwóch poziomów wydajności akumulatora elektrycznego. W wersji z nowym silnikiem o mocy 115 kW/156 KM i akumulatorem o pojemności 51 kWh, między postojami na ładowanie można przejechać do 405 kilometrów (zgodnie z metodologią WLTP). W przypadku wariantów o mocy 100 kW/136 KM i akumulatora o pojemności 50 kWh możliwe jest przejechanie do 357 kilometrów (WLTP2), a gdy Corsa Electric wymaga ładowania, oznacza to jedynie krótki „pit stop” w punkcie ładowania. Na 100-kilowatowej stałoprądowej stacji szybkiego ładowania, ładowanie akumulatora do 80 procent pojemności zajmuje około 30 minut. Do tego jeszcze teraz zamówienie bestsellerowego małego samochodu jest korzystniejsze, ponieważ w ofercie jest edycja specjalna „Yes” Corsy Electric o wyjątkowo dynamicznym wyglądzie GS i w bardzo atrakcyjnej cenie zaledwie 129 000 zł (sugerowana cena detaliczna z VAT w Polsce).

Opel Astra 1.6 Turbo PHEV AT8 – w kolorze miłości

Swoją śmiałą i przejrzystą stylistyką wzrok przyciąga Opel Mokka Electric. Oprócz sprawdzonego już silnika elektrycznego o mocy 100 kW/136 KM i 260 Nm momentu obrotowego, niedawno wprowadzono również napęd o mocy 115 kW/156 KM oraz nowy akumulator o pojemności 54 kWh. Oznacza to, że zamiast dotychczasowych 338 kilometrów, kierowcy Mokki Electric mogą teraz przejechać do 407 kilometrów zgodnie z metodologią WLTP z zerową lokalną emisją spalin, czyli o 20 procent więcej! Podobnie jak we wszystkich elektrycznych modelach Opla, również w modelu Mokka Electric akumulator został ulokowany w podwoziu. Dzięki temu nie zabiera miejsca w przedziale pasażerskim ani bagażowym oraz obniża środek ciężkości Mokki Electric, co przekłada się na czystą przyjemność z jazdy połączoną z odpowiedzialnością!

Elektryczni pionierzy: Opel Astra Electric i nowa Astra Sports Tourer Electric

Oferuje to również najnowsza generacja bestsellera klasy kompaktowej – Opel Astra. Ponadto, o ile w wielu samochodach elektrycznych prędkość maksymalna jest ograniczona do 150 lub 160 km/h, Astra Electric i Astra Sports Tourer Electric mogą osiągnąć prędkość maksymalną 170 km/h, i są przy tym ciche oraz wydajne. Dzięki swojej kompaktowej konstrukcji, zarówno pięciodrzwiowa Astra, jak i kombi są w swoim segmencie naprawdę lekkie. Dzięki temu również pasażerowie Astry Electric i Astry Sports Tourer Electric mogą przejechać odpowiednio do 418 kilometrów i 413 kilometrów (zgodnie z metodologią WLTP2) bez konieczności zatrzymywania się na ładowanie, a wszystko to przy zachowaniu najwyższego poziomu komfortu zapewnionego przez ergonomiczne sportowe fotele z certyfikatem AGR i intuicyjnie obsługiwany kokpit Pure Panel, który obejmuje najnowszą technologię multimedialną i najnowszą generację nieoślepiających matrycowych reflektorów Intelli-Lux LED® Pixel Light.

Opel 125 lat temu, 21 stycznia 1899 roku, rozpoczął produkcję samochodów

Jako jeden z pierwszych w pełni elektrycznych kombi na rynku, model Astra Sports Tourer Electric jest pionierem w swoim segmencie. O tym, że jest to prawdziwie wszechstronny samochód, który łączy sportową stylistykę z lokalnie bezemisyjną jazdą świadczą również typowe dla marki możliwości wydajnego pakowania: bagażnik Astry Sports Tourer Electric, który świetnie sprawdza się w użytku codziennym, w pracy i w podróży, oferuje 516 litrów pojemności ładunkowej. Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność ta wzrasta do 1 553 litrów. Zapewnia to dużo miejsca, by zmieścić kilka walizek i narzędzia, a także nieporęczne przedmioty, takie jak skrzynie transportowe. Jednak niezależnie od rodzaju załadunku, pakowanie Astry Sports Tourer Electric jest niezwykle łatwe dzięki obniżonemu do 60 centymetrów progowi załadunkowemu.

Dla rodzin, podróżujących oraz świadczących usługi VIP: nowy Opel Combo Electric i Zafira Electric

Nowy Opel Combo Electric i Opel Zafira Electric doskonale nadają się do rekreacji, do wakacyjnych podróży lub do transportu wahadłowego. Wszystko to przy zachowaniu wyjątkowego komfortu i maksymalnego bezpieczeństwa. Nowe edycje obydwóch modeli posiadają aż do 18 systemów wspomagania kierowcy, dzięki którym każda podróż jest bardziej relaksująca. Obejmują one takie wyposażenie, jak na przykład 180-stopniowa kamera cofania oraz nowe funkcje, takie jak reflektory Full LED, a nawet reflektory matrycowe IntelliLux LED® Matrix w modelu Combo.

Nowy Opel Combo Electric, którego wkrótce będzie można zamawiać, to idealny pojazd rodzinny. Klienci mają do wyboru dwie długości nadwozia: wersja 4,41 m oferuje miejsce dla maksymalnie pięciu osób, natomiast wersja 4,76 m (Combo XL) może opcjonalnie pomieścić do siedmiu pasażerów w trzech rzędach. W razie potrzeby Combo Electric może być jeszcze bardziej elastyczny, oferując trzy pojedyncze fotele w drugim rzędzie. W zależności od konfiguracji siedzeń, ten nowy samochód oferuje pojemność bagażnika wynoszącą od 775 (Combo) do 4 000 litrów (Combo XL; do dachu). Unikatowa opcja dostępu do przestrzeni ładunkowej przez osobno otwierane okno w pokrywie bagażnika oraz składane poziomo oparcie fotela pasażera są szczególnie praktyczne podczas załadunku pojazdu. Już wkrótce pasażerowie będą mogli przejechać do 343 km (zgodnie z WLTP) na jednym ładowaniu, czyli o 60 km więcej niż jego poprzednik. Jest to zasługą dalszego rozwoju całkowicie elektrycznego układu napędowego i wysoce wydajnej pompy ciepła, która pomaga oszczędzać zasięg akumulatora podczas pracy w niskich temperaturach.

Nowa Zafira Electric jest dostępna z akumulatorem o pojemności 50 kWh lub 75 kWh. Dzięki udoskonalonemu akumulatorowi 75 kWh zasięg wzrasta do 350 km (WLTP). Duży van osobowy jest dostępny w dwóch długościach nadwozia (4,98 m i 5,33 m) i może wygodnie pomieścić nawet osiem osób. Opcjonalnie, może być jeszcze bardziej komfortowy z tyłu, dzięki czterem niezależnym, ustawionym naprzeciw siebie fotelom. Sterowane czujnikami, elektrycznie przesuwane drzwi po obu stronach samochodu ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z drugiego i trzeciego rzędu. Nowa Zafira oferuje również bagażnik o pojemności od 1 500 litrów do 4 900 litrów. Dodatkową praktyczną cechą jest wysokość nowej Zafiry Electric nieprzekraczająca 1,90 m, co pozwala na parkowanie w typowych garażach podziemnych.

Młodzieńczy, innowacyjny, indywidualista: Opel Rocks Electric

Opel Rocks Electric to najmniejszy model elektryczny w gamie Opla. Zwinny, lokalnie bezemisyjny, a przede wszystkim dostępny dla młodych osób w wieku powyżej 15 lat, Rocks Electric to idealny pojazd do indywidualnej mobilności w przystępnej cenie. Inteligentny elektryczny czterokołowiec z miejscem dla dwóch osób i panoramicznym szklanym dachem w standardzie oferuje zasięg do 75 km i rozwija prędkość do 45 km/h. A dzięki średnicy zawracania wynoszącej zaledwie 7,20 metra, Rocks Electric o długości 2,41 metra i szerokości zaledwie 1,39 metra (bez lusterek zewnętrznych) idealnie nadaje się do miasta, gdzie zwinnie manewruje w wąskich zaułkach i wciśnie się w najmniejszą lukę na parkingu. Elektryczny czterokołowiec przyciąga wzrok swoim niekonwencjonalnym wyglądem – również dlatego, drzwi od strony przedniej i tylnej krawędzi wyglądają identycznie. Drzwi pasażera otwierają się tradycyjnie do przodu, natomiast kierowca otwiera swoje drzwi „pod wiatr”.

Gotowe do pracy: nowy Opel Combo Electric, Vivaro Electric i Movano Electric

Równie imponująca jest gama elektrycznych lekkich samochodów dostawczych (LCV) Opla oferująca modele, które zostały niedawno wprowadzone na rynek: nowe Combo Electric, Vivaro Electric i Movano Electric. Wszystkie nowości, które można już zamawiać, mają jedną wspólną cechę: wnoszą powiew świeżości do segmentu LCV dzięki nowej stylizacji nadwozia – po raz pierwszy wyposażone są w charakterystyczny dla marki przedni pas Opel Vizor. Najważniejszymi elementami dopracowanych, nowocześnie wyglądających kokpitów są nowe systemy multimedialne kompatybilne z Apple CarPlay i Android Auto, które mogą być używane do bezprzewodowego podłączania i ładowania kompatybilnych smartfonów. Kolorowe ekrany dotykowe o przekątnej do 10 cali zapewniają najlepszą widoczność bez rozpraszania uwagi i są proste w obsłudze.  Szeroka gama najnowocześniejszych elektronicznych asystentów kierowcy gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo. Nowy Movano Electric oferuje aż 22 elektroniczne systemy wspomagania jazdy, umożliwiając po raz pierwszy w swojej historii zautomatyzowaną jazdę na poziomie 2.

Wszystko to w połączeniu z typowymi cechami lekkich pojazdów użytkowych. Combo Electric, Vivaro Electric i Movano Electric nadal oferują pełne możliwości pod względem wszechstronności, ładowności i przestrzeni ładunkowej podobnie jak ich odpowiedniki z tradycyjnym napędem. Dzięki najnowocześniejszym akumulatorom i udoskonaleniom, takim jak zwiększona wydajność napędu, wszystkie trzy modele oferują wiodący w swojej klasie lokalnie bezemisyjny zasięg elektryczny: nowy Combo Electric może pokonać do 346 kilometrów między kolejnymi przystankami na ładowanie, Vivaro Electric do 350 kilometrów, a Movano Electric o mocy 200 kW/272 KM i momencie obrotowym wynoszącym 410 Nm z akumulatorem 110 kWh nawet do 420 kilometrów zgodnie z cyklem WLTP2.

Ponadto trzy modele LCV wyróżniają się wzorową przestrzenią ładunkową oraz możliwościami załadunku i holowania. Nowy, w pełni elektryczny kompaktowy van Combo Electric nadal oferuje do 4,4 m3 przestrzeni ładunkowej. Wiodąca w klasie ładowność wynosi do 780 kilogramów, a samochód ma także największy uciąg w swoim segmencie –  może holować przyczepę o masie do 750 kg. W zależności od wersji, nowy Vivaro Electric oferuje do 6,6 m3 przestrzeni ładunkowej i 1,2 tony ładowności. Największy z trójki pojazdów użytkowych, Opel Movano Electric, może pochwalić się przestrzenią ładunkową  o pojemności do 17 m3, mieszczącą nawet 5 europalet.

Klienci Opla mogą już teraz wybierać spośród szerokiej gamy elektrycznych, lokalnie bezemisyjnych modeli do rekreacji, na rodzinne wyjazdy i do pracy. Jednocześnie niemiecka marka konsekwentnie przyspiesza przejście na elektromobilność w swoim jubileuszowym roku. Nowy Opel Frontera i kolejna generacja Opla Grandlanda z w pełni elektrycznymi wariantami już wkrótce uzupełnią bogate portfolio elektrycznych modeli Opla.

Opel – przegląd aktualnej elektrycznej oferty

ModelOsiągi w kW/PSPojemność akumulatora w kWhZasięg w km (WLTP)Przyspieszenie w s

0-100 km/h

Zużycie w  kWh/100 km
Corsa Electric100/136503578.716.1-15.8
115/156514058.114.6-14.3
Astra Electric115/15654418-3989.215.5-14.8
Astra Sports Tourer Electric115/156544139.315.8-15.0
Mokka Electric100/136503389.216.2-15.8
115/156544079.015.5-15.2
Combo Electric3100/13650343N/AN/A
Zafira Electric3100/13650224N/AN/A
100/13675350N/AN/A
Rocks Electric6/85,575N/AN/A
Combo Cargo Electric100/13650346N/AN/A
Vivaro Electric100/13650224N/AN/A
100/13675350N/AN/A
Movano Electric200/272110420N/AN/A

Źródło: Opel