Alfa Romeo Tonale PHEV Q4 280 KM AT6 Montreal Green – w dobrym włoskim stylu

To pierwsza hybryda typu Plug-in w historii marki Alfa Romeo. Pierwszy prototyp zaprezentowano w marcu 2019 roku podczas międzynarodowego salonu motoryzacyjnego w Genewie, a oficjalna premiera wersji produkcyjnej odbyła się w lutym 2022 roku. Za design odpowiedzialny był Alexandros Liokis z Centro Stile Alfa Romeo. Nazwa pochodzi od przełęczy Tonale w północnych Włoszech. Zgodnie z założeniami SUV Tonale miał konkurować z modelami takich marek jak: Audi, BMW i Volvo.

Spalinowo-elektryczny wariant hybrydowy typu plug-in jest bliźniaczym systemem ze stosowanym w pokrewnym Jeepie Compass 4Xe.  Zespół napędowy napędzający obie osie tworzy czterocylindrowy, 1,3-litrowy silnik benzynowy przy osi przedniej oraz silnik elektryczny ulokowany przy tylnej osi. Razem system osiąga moc 280 KM i jest w stanie osiągać przyspieszenie od 0 do 100 km/h w ciągu 6,2 sekundy. Akumulator trakcyjny o pojemności 15,5 kWh pozwala na doładowywanie z gniazdka, umożliwiając według producenta poruszanie się w trybie w pełni elektrycznym do 80 kilometrów w mieście lub 60 kilometrów w cyklu mieszanym. W rzeczywistości jest to dystans ok. 40-50 kilometrów. Jednak jego ładowanie przy użyciu ładowarki AC 7,4 kW trwa około 2,5 godziny.

Alfa Romeo Tonale PHEV Q4 280 KM AT6 Montreal Green – oprogramowanie i łączność

Jako pierwsza na świecie, Alfa Romeo Tonale oferuje technologię niewymienialnego tokena NFT („Non-Fungible-Token”), prawdziwą innowacją w sektorze motoryzacyjnym. Alfa Romeo jest pierwszym producentem samochodów, który połączył cyfrowy certyfikat NFT z samochodem. Technologia ta oparta jest na koncepcji „blockchain card”, poufnego i niemodyfikowalnego zapisu najważniejszych informacji dotyczących każdego pojazdu. Ten gotowy do natychmiastowego wykorzystania, zrównoważony i wyróżniający się element wyposażenia samochodu podkreśla innowacyjny charakter Alfy Romeo. Za zgodą klienta, NFT rejestruje dane pojazdu, generując certyfikat, w którym zapisywane są dane dotyczące całego okresu eksploatacji. Może on być wykorzystany jako gwarancja, że samochód był prawidłowo utrzymywany, co ma pozytywny wpływ na jego wartość rezydualną. Na rynku samochodów używanych, certyfikacja NFT stanowi dodatkowe źródło wiarygodnego pochodzenia, które pomaga właścicielowi/dealerowi, ale także nabywcy przy wyborze swojego samochodu używanego.

Alfa Romeo przedstawia pierwszą globalną limitowaną serię specjalną Tributo Italiano

W samochodzie zastosowano najlepsze oprogramowanie, aby zaoferować charakterystyczne dla marki, ekscytujące wrażenia z jazdy, zapewniając jednocześnie komfort i łączność. W Tonale zastosowano architekturę elektroniczną nowej generacji, która jest zdolna do aktualizacji systemów i programów w trybie „Over-the-air”, dodając nowe elementy do oryginalnej konfiguracji, jak tylko staną się one dostępne. Jedną z najważniejszych nowości Alfy Romeo Tonale są wbudowane funkcje asystenta głosowego  Alexa, który zapewnia wygodę obsługi sterowanych głosem funkcji bez użycia rąk, czyli bez odrywania ich od kierownicy, a oczu od drogi. Użytkownicy Tonale mogą więc sterować funkcjami samochodu, w tym odtwarzać muzykę, słuchać audiobooków, uzyskiwać wskazówki dojazdu, sprawdzać natężenie ruchu, zarządzać urządzeniami inteligentnego domu itd. Mogą wchodzić w naturalne interakcje ze swoimi samochodami, mówiąc na przykład: „Alexa, znajdź najbliższą stację benzynową”, „Alexa, odtwórz moją playlistę z podróży” lub „Alexa, zadzwoń do mamy”. Dzięki funkcji „MyAlfa” użytkownicy mogą również otrzymywać stałe aktualizacje na temat stanu samochodu, będąc w zaciszu własnego domu, poznać poziom naładowania akumulatora i/lub paliwa, znaleźć punkty użyteczności publicznej, znaleźć ostatnią lokalizację samochodu, wysyłać polecenia zdalnego blokowania i odblokowywania itp.  Z czasem nowe funkcje i możliwości będą na bieżąco wprowadzane poprzez aktualizacje oprogramowania „Over-the-air”.

Alfa Romeo Tonale PHEV Q4 280 KM AT6 Montreal Green – wnętrze

Sportowa stylistyka Tonale doskonale współgra z funkcjonalnym wnętrzem. Jest ono przestronne, wygodnie mogą w nim podróżować cztery dorosłe osoby. Pasażerowie tylnej kanapy docenią nie tylko dużą ilością miejsca na nogi i nad głową, lecz także wygodną pozycję.

Alfa Romeo 33 Stradale – spełnia śmiałe marzenia

Wnętrze pojazdu zaprojektowała grupa międzynarodowych specjalistów koncernu Stellantis i stąd znajdziemy w nim wiele elementów znanych z innych modeli. Kierowcy docenią zalety grubego wieńca koła kierownicy, do którego zamontowano przycisk uruchamiania silnika. Zaskakują tylko potężnych rozmiarów łopatki ręcznej zmiany biegów. Z całą pewnością praktyczniejszym rozwiązaniem byłaby zmiana ich wielkości nawet o połowę, bo wówczas kierowca nie myliłby ich z innymi dźwigniami znajdującymi się tuż obok.

Alfa Romeo Tonale PHEV Q4 280 KM AT6 Montreal Green – fot. Lesław Sagan

Alfa Romeo Tonale jest w standardzie wyposażona we wbudowany i całkowicie nowy system informacyjno-rozrywkowy. Dzięki spersonalizowanemu systemowi operacyjnemu Android i łączności 4G z aktualizacjami „Over-the-air”. (OTA), oferuje on również treści, funkcje i usługi, które są na bieżąco aktualizowane.

System ten obejmuje w pełni cyfrowy ekran zegarów o przekątnej 12,3-cala oraz główny ekran dotykowy na desce rozdzielczej o przekątnej 10,25-cala, który przy łącznej przekątnej 22,5-cala jest największy w tym segmencie. Ponadto, wyszukany, wielozadaniowy interfejs pozwala kierowcy mieć wszystkie informacje na wyciągnięcie ręki, bez odwracania uwagi od drogi, zapewniając obsługę jak w smartfonie.

Alfa Romeo Tonale PHEV Q4 280 KM AT6 Montreal Green – podsumowanie

To typowy włoski SUV, który zauroczy designem i bogatym wyposażeniem. Na ulicy zwróci uwagę wyjątkowym lakierem Montreal Green, za który musimy jednak dopłacić 7 tys. zł. Zapewnia komfortową jazdę oraz sportowe parametry. Wersja PHEV sprawdzi się w aglomeracji miejskiej. Wersja Plug-in ma w porównaniu z wersją benzynową pomniejszony do 385 l bagażnik.

Alfa Romeo Tonale PHEV Q4 280 KM AT6 Montreal Green – podstawowe dane techniczne