Porsche Panamera – nowa, skupiona na kierowcy koncepcja wnętrza

W nowej generacji modeli Panamera firma Porsche zastosuje innowacyjną, intuicyjną koncepcję obsługi – Porsche Driver Experience, która stawia kierowcę w centrum uwagi i zapewnia idealną równowagę pomiędzy elementami analogowymi oraz cyfrowymi. Jako samochód sportowy wśród luksusowych limuzyn Panamera charakteryzuje się szczególnym połączeniem wysokiej jakości i niezwykle sportowej atmosfery w kabinie.

Nowa generacja Porsche Panamera, która zostanie publicznie zaprezentowana w piątek 24 listopada 2023 r., będzie wyróżniać się skoncentrowaną na kierowcy koncepcją obsługi Porsche Driver Experience, po raz pierwszy wprowadzoną w modelu Taycan. Oferuje ona w pełni cyfrowy wyświetlacz wskaźników i szeroki zakres opcji personalizacji, a to wszystko w połączeniu z intuicyjnym sterowaniem. Kluczową cechą tej koncepcji jest zgrupowanie istotnych podczas jazdy instrumentów w bezpośrednim sąsiedztwie kierownicy. Dzięki temu kierowca ma szybki, łatwy dostęp do kluczowych funkcji. Ułatwia to obsługę nowego Porsche Panamera we wszystkich sytuacjach na drodze, zwłaszcza podczas dynamicznej jazdy.

Skupienie na osi kierowcy przejawia się w wielu szczegółach. Na przykład przełączniki do wyboru opcji wyświetlania zestawu wskaźników oraz trybu jazdy umieszczono bezpośrednio na kierownicy. Tuż obok kolumny znajduje się dźwignia zmiany przełożeń. Dzięki temu zwolniono miejsce w konsoli środkowej – zlokalizowano tam panel klimatyzacji, który łączy powierzchnie dotykowe i fizyczne przełączniki w formie równie intuicyjnej, co eleganckiej. W konsoli umieszczono także nowe, całkowicie pozbawione żeberek i elektrycznie regulowane nawiewy. Za naciśnięciem przycisku można przełączać pomiędzy kilkoma wstępnie skonfigurowanymi, spersonalizowanymi trybami klimatyzacji. Ponadto schowek w konsoli środkowej oferuje więcej miejsca niż dotychczas.

Porsche Panamera – ostatnie jazdy testowe przed premierą

Oś kierowcy akcentuje cyfrowy zestaw wskaźników. Jego wyświetlacz o przekątnej 12,6” ma zakrzywioną, wolnostojącą konstrukcję. Informacje dotyczące jazdy Porsche wyraźnie dzieli na trzy obszary, dla których możliwe są różne konfiguracje w zależności od wyposażenia i wybranego widoku. Bezpośrednio ze sportowej kierownicy można obsługiwać dodatkowy, opcjonalny wyświetlacz przezierny (head-up).

Album o Porsche – niezwykła publikacja

Przejrzysty design i luksusowe materiały tworzą sportową, wysokiej jakości atmosferę we wnętrzu najnowszego Porsche Panamera. Nowa koncepcja wystroju imponuje formalną ciągłością, od konsoli środkowej po panel sterowania i drzwi. W połączeniu ze stromym wzniesieniem konsoli środkowej stanowi to jedną z charakterystycznych cech kokpitu Porsche Panamera. Po raz pierwszy model otrzymuje ciągłe oświetlenie otoczenia (ambientowe) wzdłuż całego panelu, podkreślające optyczną szerokość wnętrza.

Wszystkie warianty są teraz jeszcze bardziej komfortowe niż wcześniej – to zasługa ulepszonych piankowych materiałów stosowanych do produkcji siedzeń, które poodnoszą poziom wygody dzięki swojej większej elastyczności.

Opcje kolorystyczne i materiałowe dla nowego Porsche Panamera bazują na szczególnie szlachetnych okładzinach i szerokiej gamie dwukolorowych konfiguracji. Wyrafinowaną atmosferę dodatkową podkreślają dopasowane dekoracje oraz gama akcentów. Niektóre z nich są oferowane przez Porsche Exclusive Manufaktur. Po raz pierwszy Porsche zaoferuje dla modelu Panamera także wnętrze pozbawione skórzanych wykończeń. Łączy ono szczególnie sportowe materiały, takie jak Race-Tex oraz tkanina Pepita.

Źródło: Porsche