Japan Mobility Show 2023 – Mazda prezentuje koncepcyjny model samochodu sportowego

Zamiłowanie do prowadzenia  samochodów jest głęboko zakorzenione w sercach i umysłach każdego projektanta i inżyniera Mazdy,  a  ich  pasja  jest  najbardziej widoczna w Maździe MX-5 – najlepiej sprzedającym się roadsterze na świecie.

Na wystawie Japan Mobility Show, wraz z premierą udoskonalonej MX-5 na rok modelowy 2024, Mazda prezentuje samochód koncepcyjny MAZDA ICONIC SP, który łączy dwurotorowy silnik Wankla z platformą elektryczną, rozwiązanie podobne do układu napędowego wprowadzonego niedawno w zupełnie nowej Maździe MX-30 R-EV.

MAZDA  ICONIC  SP to  koncepcyjny  model kompaktowego  samochodu  sportowego, zaprojektowanego  z myślą o dostosowaniu się do wymogów  nowej  ery,  który potwierdza nieustanne zaangażowanie firmy w tworzenie samochodów zaspokajających zamiłowanie klientów do prowadzenia i samych pojazdów.

Mazda MX-30 z Ekodopłatą Mazdy najkorzystniej wycenionym elektrycznym SUV-em na polskim rynku

Koncepcyjny model wyróżnia niski środek ciężkości dla zapewnienia doskonałych właściwości jezdnych. Jego unikalne  proporcje wyznacza nisko poprowadzona  linia maski,  uzyskana dzięki zamontowaniu lekkiego  i kompaktowego silnika Wankla możliwie głęboko pomiędzy osiami. Pomysł dwurotorowego generatora dostarczającego energii napędowi elektrycznemu zapewnić może wysoce skalowalny silnik z elastycznym układem i możliwością spalania różnych paliw, w tym wodoru. Dzięki temu rozwiązaniu Mazda ma  do  dyspozycji unikatową technologię,  która  jest  idealnym rozwiązaniem dla samochodów sportowych. A jeśli dodatkowo akumulator jest ładowany energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii, możliwa jest jazda w trybie praktycznie neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.

Mazda3 świętuje 20-lecie

Podczas  prezentacji koncepcyjnego  modelu, Prezydent  i  CEO Mazda Motor  Corporation,  Masahiro  Moro powiedział:  „My  kochamy  MX-5, a świat kocha MX-5. W erze elektryfikacji jesteśmy zdeterminowani, aby utrzymać przyjemność z prowadzenia, którą reprezentuje MX-5, a MAZDA ICONIC SP z dwurotorowym generatorem energii dla  silnika elektrycznego jest naszym wymarzonym rozwiązaniem. Marzeniem, które będziemy wytrwale realizować. Mazda zawsze będzie dostarczać pojazdy, które przypominają ludziom, że samochody są czystą radością i nieodzowną częścią ich życia”.

Razem  z konceptem MAZDA  ICONIC  SP na  stoisku  prezentowanych  jest  kilka  wersji  ikony  marki – Mazdy MX-5 – w tym najnowsza generacja po zmianach modelowych na 2024 r. Kultowy roadster otrzymał m.in. nowe reflektory LED i tylne światła, aktualizację systemu multimedialnego Mazda Connect, nowe systemy bezpieczeństwa, a także zmiany w kabinie mające na celu spotęgowanie pozytywnych wrażeń z jazdy.

Na stoisku znajduje się również pierwsza generacja MX-5 – trwały symbol zaangażowania Mazdy  w kreowanie przyjemności z prowadzenia, a także pomniejszony  do  2/3 model, który zapewnia symulację jazdy dla dzieci i który może być sterowany wyłącznie rękami kierowcy.

Podstawowe dane techniczne koncepcyjnego modelu MAZDA ICONIC SP

Wymiary dł. x szer. x wys. (mm)4,180 × 1,850 × 1,150
Rozstaw osi (mm)2,590
Masa (kg)1,450
Moc maksymalna (KM)370
Stosunek masy do mocy3.9

Źródło: Mazda