Poznań Retro Motor Show 2023 – klasyki w blasku historii

Niemal 1000 pojazdów, 31.000 m² powierzchni wystawienniczej, ponad 90 wystawców i 4 pawilony wypełnione historią motoryzacji. Od 6 do 8 października 2023 roku teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zamienił się w największy w Polsce wehikuł czasu.

100 lat Autoklubu Polski, 75 lat Porsche oraz legendarne Ferrari F40 – ostatni samochód stworzony za życia Enzo Ferrari. Gdy powstawał, był najszybszy na świecie. To najbardziej spektakularne ekspozycje tegorocznej edycji Retro Motor Show.

Imponującego wieku doczekał Automobilklub Wielkopolski, który już od 100 lat porusza i zaraża pasją do motoryzacji. Dodatkowo Komisja Pojazdów Zabytkowych kończy 50 lat. Ich tegoroczna wystawa opowiedziała tę historię, począwszy od pojazdów z lat 20-tych, poprzez scenografię z II Wojny Światowej, po wyścigi na Torze Poznań. Nie zabrakło też elementu związanego z kobietami, które osiągały sukcesy w sportach samochodowych oraz prezentacji fragmentów ewolucji samochodu.

Klasyk tygodnia – Mercedes-Benz 300 SEL 6.3 (W109) Coupé by Pininfarina

To nie jedyna rocznica, która była świętowana na Retro Motor Show. 75 lat kończy w tym roku Porsche, a na targach zaprezentowano modele sprowadzane prosto z muzeum Porsche w Stuttgarcie. Ciekawostką było też Porsche 911 Dakar czyli RED58, wyjątkowy samochód stworzony z pasją i inspiracją osiągnięciami Sobiesława Zasady.

Klasyk tygodnia – Citroën 2 CV – 75. urodziny kultowego modelu

Urodziny świętowała też firma Novol, specjalizująca się w produkcji materiałów dla lakiernictwa samochodowego, obchodząca właśnie swoje 45-lecie. Z kolei ich linia Novol for Classic Cars ma już 10 lat.

W tym roku 10-latkiem stała się też Giełda Klasyków, oferująca najciekawsze samochody klasyczne, youngtimery i przyszłe klasyki na sprzedaż. Na Retro Motor Show zwiedzający mogli zapoznać się z kilkudziesięcioma ofertami w różnych przedziałach cenowych.

Ogromnym zainteresowaniem zawsze się cieszy stoisko Fundacji Strażacy Wielkopolska, którzy w tym roku zaprezentują. m.in. stuletniego Magirusa z OSP Kępno.

Agencja Mienia Wojskowego, po raz pierwszy w historii, poza samochodami pancernymi, zaprezentowała wojskowe samoloty – Fokker DR i Albatros. Zwiedzający mogli zobaczyć pełen przekrój środków lokomocji – od samochodów, motocykli, poprzez autobusy, wozy strażackie, maszyny rolnicze, na samolotach skończywszy.

Zapraszamy do naszej fotorelacji.