Renault Austral iconic esprit Alpine – zaprojektowany z myślą o przyszłości

Renault sukcesywnie modernizuje i uatrakcyjnia swoją ofertę modeli. Najlepszym przykładem wejścia w nowy wymiar jest Austral. Jest kwintesencją dobrze znanego hasła „Renault to pełnia życia”. Jest to także model, który wyznacza kolejny etap ofensywy w segmencie C, rozpoczętej premierą modeli Arkana i Megane E-Tech electric, opartej na bardzo nowatorskim podejściu, jakim jest „Nowa Fala”. Jej celem jest zapewnienie marce pozycji gracza, który wyznacza nowe trendy w dziedzinie technologii, czystej energii i usług w branży samochodowej.

Austral idealnie wpisuje się w przyjętą przez koncern strategię „Renaulution”. Jego  nazwa przywodzi na myśl bezkresne przestrzenie Południa, obietnicę nieograniczonych możliwości i wiernie uosabia DNA marki. To ciepła, przyjazna i nowoczesna marka, która pozwala swoim użytkownikom w pełni doświadczać życia.

Stylistyka nadwozia Australa nie tylko odzwierciedla estetyczne kanony w segmencie SUV-ów, ale podkreśla także jego atletyczną i zmysłową sylwetkę oraz wykorzystane w samochodzie najnowocześniejsze technologie. Gama Australa obejmuje trzy wersje: equilibre, techno i iconic. Jest to także pierwszy model z gamy Renault dostępny w wyjątkowej wersji esprit Alpine, która wyróżnia się sportowym charakterem, dostępnej w poziomie wykończenia techno i iconic.

Austral, który jest montowany w nowoczesnej fabryce w hiszpańskiej Palencii, jest poddawany szczegółowym testom na wszystkich etapach produkcji. Starannie przemyślano decyzje o doborze materiałów, a także działanie wszystkich elementów wyposażenia. Jakość montażu na taśmie produkcyjnej i procesu lakierowania podlegały szczegółowej kontroli. Ponieważ głównymi wyróżnikami premierowego modelu są jakość i trwałość, opracowano listę tysiąca kryteriów, które zostały ocenione na etapie projektowania przez ekspertów wewnętrznych oraz zewnętrzny panel konsumencki.

Renault Austral iconic espirit Alpine – Fot. Lesław Sagan

Austral to pierwszy samochód nowej generacji Renault, który otrzymał wyjątkową wersję sygnowaną logiem marki Alpine. Dzięki logotypom, usportowionemu designowi podkreśla niepowtarzalny styl, elegancję i technologię. Wersja esprit Alpine dostępna jest w specjalnie dedykowanym kolorze nadwozia o nazwie szary schiste satin, który nadaje atrakcyjną satynową barwę. Dynamiki dodają 20-calowe obręcze kół z metali lekkich Daytona i czarne elementy nadwozia.

Renault Austral iconic esprit Alpine – wnętrze

Po zajęciu miejsca za kierownicą rzuca się w oczy imponujący ekran OpenR, którego wybudzeniu towarzyszy sekwencja powitalnych dźwięków. Stylowym elementem, którego nie sposób przeoczyć, jest dostępny w wersjach z automatyczną skrzynią biegów ergonomiczny, przesuwny podłokietnik. Zapewni on naszej dłoni idealne położenie, które umożliwi korzystanie z multimedialnego ekranu i znajdujących się pod nim przełączników typu toggle switch.

Renault Austral iconic espirit Alpine – Fot. Lesław Sagan

OpenR składa się z 12,3-calowego wyświetlacza wskaźników i zegarów oraz 12-calowego ekranu centralnego. Ta duża powierzchnia pozwala w pełni wykorzystać możliwości systemu multimedialnego z usługami Google.

Renault 4EVER Trophy w barwach Renault 4 z 1962 r.

Aby wzmocnić lub złagodzić intensywność doznań dostarczanych dzięki podstawowym ustawieniom, wystarczy skorzystać z będącego całkowitą nowością, wyskalowanego od 1 do 13 paska regulacji intensywności na ekranie dotykowym OpenR, aby odpowiednio dostosować w czasie rzeczywistym zachowania samochodu. Dokładnie tak samo, jak się reguluje głośność, wysokie i niskie tony we wzmacniaczu.

Renault Rafale – wjeżdża nowy model flagowy francuskiej marki

Za pomocą umieszczonego bezpośrednio w kierownicy przełącznika MULTI-SENSE kierowca może wybrać jeden z trzech głównych trybów jazdy dostępnych w systemie OpenR Link – Sport, Eco lub Neutral. Trzy tryby dostarczają domyślnie doznań zoptymalizowanych przez konstruktorów z Renault. Do tego momentu nie widać żadnych różnic w porównaniu do technologii poprzedniej generacji.

Renault Austral iconic esprit Alpine – 32 systemy wspomagające

Warto podkreślić, iż Austral wyposażony jest praktycznie we wszystkie dostępne zdobycze motoryzacyjnej technologii. Użytkownicy tego modelu mają do dyspozycji 32 systemy wspomagania prowadzenia – ADAS, system multi-sense oraz najnowszą generacją kół skrętnych Renault 4Control Advancet. Praktycznym dodatkiem jest system kamer 360 stopni oraz system Hands Free Parking.

Nowe Renault Clio – nadjeżdża odmłodzona generacja

Renault Austral iconic esprit Alpine – mild hybrid

Austral to pierwszy samochód z gamy Renault zaprojektowany na bazie platformy podłogowej CMF-CD trzeciej generacji, opracowanej przez Alians, i wyposażony w najnowszą, jeszcze mocniejszą i wydajniejszą wersję układu E-Tech full hybrid oraz jeden z dwóch silników benzynowych z układem mild hybrid z akumulatorem 12 V. Pełna oferta zelektryfikowanych silników zaspokoi zróżnicowane potrzeby prywatnych użytkowników i właścicieli flot.

Renault Rafale – wjeżdża nowy model flagowy francuskiej marki

Silnik benzynowy o pojemności skokowej 1,3-litrowa oferuje moc 158 KM przy 5250 obr./min. i maksymalnym momencie obrotowym 270 Nm i jest dostępny w zakresie od 1800 do 3750 obr./min. Dodatkowo silnik posiada układ mild hybrid, co oczywiście oznacza, że gdy auto wytraca prędkość, energia jest odzyskiwana w procesie rekuperacji i gromadzona w dodatkowym akumulatorze litowo-jonowym. Po zdjęciu nogi z pedału przyspieszenia, przy prędkości poniżej 18 km/h, albo przy wciśniętym pedale hamulca, silnik spalinowy zostaje wyłączony. Zgromadzona w dodatkowym akumulatorze energia jest wykorzystywana wówczas do zasilania układów elektrycznych samochodu. Dzięki temu silnik przez pewien czas nie pracuje, co w praktyce oznacza niższe zużycie paliwa.

Podczas przyspieszania energia zmagazynowana w akumulatorze może być wykorzystywana aż przez 20 sekund do wytworzenia dodatkowego momentu obrotowego (+6 Nm). Dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie na moment obrotowy generowany przez jednostkę spalinową.

Na pochwałę zasługuje przekładnia automatyczna, w której brak jest niekorzystnej reakcji, jaką odczuwamy w przypadku skrzyni CVT. Po energicznym naciśnięciu pedału gazu nie ma głośnej pracy silnika i powolnego przyspieszania.

Renault Austral iconic espirit Alpine – Fot. Lesław Sagan

Renault Austral iconic esprit Alpine – podsumowanie

Każdy kto wsiądzie za kierownicę tego samochodu natychmiast się z nim zaprzyjaźni. Intuicyjna obsługa, komfortowe siedzenia oraz ekonomiczne zużycie paliwa, to jest to, co większość z nas ceni najbardziej. W ofercie znajdziemy bogate wyposażenie, które zapewni nam bezpieczną jazdę. Można oczekiwać, iż Austral jest zwiastunem kierunku rozwoju francuskiej marki. Jak wiemy z historii, Renault lubi produkować ładne i nowoczesne samochodu.

Renault Austral iconic esprit Alpine – podstawowe dane techniczne