Z MINI Countryman nowej generacji przez Szkockie Podgórza

Na wymagających trasach nowe MINI Countryman z inteligentnym napędem na wszystkie koła ALL4 demonstruje nie tylko swoją sportową dynamikę jazdy, ale także to, jak szybko można uciec od codzienności w pełną przygód krótką podróż.

Łąki w soczystej zieleni, wspaniałe słońce i pojawiające się znienacka burzowe ulewy, a także rewelacyjne widoki na rozległy krajobraz – Szkockie Podgórza to cud natury, który zawsze urzeka odwiedzających. Pomiędzy wysokimi na około 1000 metrów górami zwanymi „Munrosami” o charakterystycznym kształcie piramid, głęboko w skały tego przesiąkniętego historią regionu wcinają się rzeki i jeziora. Szkoci nazywają swoje krystalicznie czyste jeziora „loch”. Największe jezioro w Wielkiej Brytanii, Loch Lomond, znajduje się w parku narodowym o tej samej nazwie. To idealne miejsce na wymagające jazdy testowe gotowym na przygody MINI Countryman trzeciej generacji.

Od rustykalnego zamku na wzgórzu po dziki świat Munrosów

Trasa rozpoczyna się w małym miasteczku Stirling. Ze wzgórza zamkowego Stirling Castle, jednego z największych i najważniejszych zamków w Szkocji, rozciąga się widok aż po Podgórza w Parku Narodowym Loch Lomond. Pierwsze wzmianki o zamku Stirling pojawiły się w dokumentach w XII wieku. Jego rozkwit miał miejsce pod rządami dawnej rodziny królewskiej Stewartów w okresie renesansu.

5. Turystyczny Rajd MINI – Hucisko 2023 – zaprasza miłośników legendarnej marki

Ze Stirling kierujemy się na północ drogami A84 i A85 wzdłuż gęstych lasów i błękitnych jezior do małej wioski Mid Lix. Odgałęziająca się droga A827 zachęca do wypadu w położone na północnym wschodzie pasmo górskie wzdłuż brzegu Loch Tay. Tutaj, na krętej trasie przez Munrosy, MINI Countryman może po raz pierwszy zademonstrować swoją komfortową i sportową dynamikę jazdy.

MINI Countryman nowej generacji – w pełni elektryczne i wyprodukowane w Niemczech

Poniżej Ben Lawers, jednego z najwyższych Munrosów w regionie mierzącego 1214 m, imponująca tama o tej samej nazwie spiętrza wodę z okolicznych górskich rzek na wysokość 344 m. MINI Countryman ze swoją prezencją SAV-a doskonale pasuje do surowego krajobrazu Szkocji. Pojemny bagażnik bez problemu mieści niezbędny sprzęt na dłuższe wędrówki.

Śladami Jamesa Bonda

Wzniesienia i stoki szkockich wyżyn rozbudzają pragnienie odkrywania przy każdym podejściu. A82 prowadzi na północny zachód do pasma górskiego Glencoe. Kręta droga mija liczne rzeki wpływające do spektakularnego jeziora Lochannah-Achlaise za historycznym mostem Orchy.

Zaraz za mostem nad Glen Etive wąska ścieżka wzdłuż dzikiej rzeki z licznymi wodospadami prowadzi na południe coraz głębiej w dolinę. Rzeka Etive jest uważana za jedną z najtrudniejszych górskich tras kajakarskich w Szkocji. Nie dziwi więc, że Daniel Craig jako tajny agent 007 w filmie „James Bond: Skyfall” również wybrał trasę wzdłuż jej brzegu, aby zgubić pościg. W drodze powrotnej na południe opony terenowe MINI Countryman ALL4 bez wątpienia lepiej radzą sobie w trudnym terenie niż brytyjski samochód sportowy najsłynniejszego agenta na świecie.

Naturalne piękno i atlantyckie przysmaki

W drodze powrotnej A82 w kierunku Arrochar wodospady w Falloch oferują niezwykłe widoki. Stąd jedziemy dalej na południe, cały czas mając po lewej stronie Loch Lomond, aż do skrętu A83 prowadzącego na zachód do Loch Fyne. Jest to najbardziej wysunięta na północ odnoga fiordu Clyde, który wcina się głęboko w ten odcinek wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Jego przypływy i odpływy widać wyraźnie aż do portu w Glasgow, a związane z nimi prądy sprawiają, że wody Loch Fyne są wyjątkowo świeże i bogate w składniki odżywcze. To idealne warunki do hodowli ostryg i połowu wielu gatunków ryb. Najlepiej smakują w Loch Fyne Oysterbar, gdzie zdecydowanie należy się zatrzymać na koniec tej pełnej przygód wycieczki – oczywiście z widokiem na morze i góry w oddali.

Opisany i przedstawiony samochód jest pojazdem testowym, który nie jest oferowany w sprzedaży.

Źródło: MINI