150 km/h na czeskich autostradach

Czescy posłowie uchwalili nowelizację prawa o ruchu drogowym i podjęli decyzję o zwiększeniu dopuszczalnej prędkości na wybranych odcinkach autostrad do 150 km/h. Jednocześnie zmodyfikowano system punktów karnych oraz możliwość prowadzenia samochodów od 17 roku życia pod opieką dorosłych kierowców.

Dyskusja na temat dozwolonej dopuszczalnej prędkości na autostradach w ostatnich latach odbywa się w wielu krajach. Niektórzy oczekują większych ograniczeń, ale również są głosy zmierzające do podwyższenia górnej granicy. Czeski parlament podjął decyzję o zwiększeniu granicy maksymalnej dopuszczalnej prędkości na czeskich autostradach ze 130 km/h do 150 km/h. Nowe limity mają obowiązywać na najnowszych odcinkach czeskich autostrad i powinny być wprowadzone maksymalnie w ciągu dwóch najbliższych lat. Decyzję parlamentu musi jeszcze przegłosować senat i podpisać prezydent.

Czeskie autostrady – prawie połowę winiet kupili obcokrajowcy. Nielegalny handel na granicy

Nowela dotyczy także punktów karnych. Zamiast dotychczasowych pięciu grup mają obowiązywać trzy. Niektóre kary zostaną zwiększone. Według proponowanych nowych zasad, kierowca za przewinienie będzie otrzymywał jeden, cztery lub sześć punktów karnych. Przewiduje się większe kary m.in. za blokowanie tramwaju. Propozycje ucieszą młodych kierowców, którzy już od 17 roku życia będą mogli prowadzić pojazd samochodowy pod opieką doświadczonego kierowcy.

Škoda Kodiaq – druga generacja przed premierą

Od 2024 roku czescy kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego, gdyż wszystkie dane będą dostępne w centralnej bazie.